Rekuperatory.pl

Nadmierna wentylacja - jak ograniczyć straty ciepła

artykuł promocyjny

Ucieczka ciepła przez wentylację to jeden z najczęściej powtarzanych problemów związanych z funkcjonowaniem wentylacji w naszych domach. Największe straty występują przy niekontrolowanej wentylacji. Dotyczy to głównie okresu grzewczego. Przez pozostałą część roku wentylacja działa bez zarzutów ponieważ regularnie wietrzymy dom.

 

Zbyt intensywna wentylacja - przyczyny

 

Jak wiadomo działanie wentylacji opiera się na trzech etapach - nawiew powietrza, przepływ do pomieszczeń z kratkami wentylacyjnymi oraz wywiew zużytego powietrza.
 

Ważne!

Jednym z procesów towarzyszących wentylacji jest infiltracja. Polega ona na niekontrolowanym, przypadkowym przepływie (przenikaniu) powietrza przez otwory i nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynku - w ścianach, oknach, czy dachu. Porowatość, występowanie pęknięć oraz nieszczelności na połączeniach to typowe cechy przegród budowlanych. Jednak przez tego typu powierzchnie do domu dostarczana jest nie znana nam (nie uwzględniania w projekcie) ilość powietrza zewnętrznego. Nadmierna infiltracja może prowadzić do zaburzenia wymiany powietrza w ramach cyklu wentylacyjnego. Konsekwencją najczęściej są zwiększone straty ciepła.

 


Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że największe straty ciepła w domach wynikają z konieczności ciągłej wymiany powietrza w domu. W takim przypadku konieczne jest uświadomienie sobie, że wentylacja może być źródłem nawet 50% strat energii cieplnej w domu. Co więcej większe straty dotyczą budynków po termomodernizacji niż tych nieocieplonych.

Właściwa ilość wymiany powietrza dla poszczególnych pomieszczeń określona jest przez normy. Zobacz koniecznie >> Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania

Motorem napędowym w wentylacji grawitacyjnej jest różnica ciśnień w budynku i na zewnątrz. Ta zależność widoczna jest głównie zimą. Latem teoretycznie wentylacja przestaje działać, gdyż wewnątrz jest zdecydowanie chłodniej niż na dworze (tzw. ciąg wsteczny w kominie wentylacyjnym). Jednak praktyka otwierania okien samoistnie rozwiązuje ten problem. Bardziej problematyczna jest zatem zima. Obawa przed nadmiernym wychłodzeniem domu skłania nas do niewłaściwych praktyk, np. zaklejania kratki wentylacyjnej, przez którą nadmuchiwane jest zimne powietrze. Ten proceder rzeczywiście ograniczy straty ciepła. Jednak po drugiej stronie tego bilansu będą: wzrost wilgotności w pomieszczeniach, pogorszenie się jakości powietrza co w dłuższej perspektywie stworzy optymalne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Czy tego chcemy?
 

Zobacz koniecznie:
- Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnej
- Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej

 

Jak ograniczyć straty ciepła przez wentylację

 

Skuteczne i zgodne ze sztuką rozwiązania tego problemu są dwa - oba mechaniczne.

Można zdecydować się na rozwiązanie, które odzyska dla nas część ciepła, jednak musimy się liczyć z nakładem inwestycyjnym. Tak zwana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja ma wiele zalet. Jest to metoda wentylacji najbardziej nowoczesna z dostępnych na rynku, mająca pozytywny wpływ na komfort cieplny oraz jakość powietrza w domu (system filtrów). Zakup centrali zdecydowanie też pozwoli nam ograniczyć straty ciepła - oszczędności mogą sięgać nawet 60% i więcej.

System rekuperacji w domu jednorodzinnym

fot.: Ekoklimax-Projekt - system rekuperacji w domu jednorodzinnym

 

Przeczytaj więcej o rekuperacji:
- Czy w każdym domu można wykonać rekuperację
- Rekuperator - kiedy i gdzie zamontować
- Ile prądu pobiera rekuperator

 

Drugim sposobem poradzenia sobie z nadmierną wentylacją w domu jest stabilizator ciągu. To niewielkie urządzenie montowane jest w poziomej części kanału wentylacyjnego. Jego zadaniem jest płynne regulowanie wywiewu powietrza za pomocą specjalnej przepustnicy, która reaguje i przysłania część kanału jeśli nadmuch powietrza jest zbyt duży. Jego praca jest cicha i samoistna. Konieczne jest jednak zamontowanie go we wszystkich kanałach. Ograniczenie strat w tym przypadku kształtuje się na poziomie ok. 20%.



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax-Projekt


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent