Rekuperatory.pl

Ile prądu pobiera rekuperator

data aktualizacji: 29-07-2020, 04:41 – artykuł promocyjny

Wentylacja i koszty związane z jej użytkowaniem to bardzo często temat sporów o wyższość form grawitacyjnych nad urządzeniami mechanicznymi. Użytkowanie wentylacji, oprócz kosztów, wpływa również na jakość naszego życia. I wbrew pozorom jest to duży wpływ i na długą skalę czasową.

W wentylacji mechanicznej koszty można podzielić na dwie grupy - koszt zakupu urządzenia oraz późniejsze koszty użytkowania. Do pierwszego rachunku trzeba wliczyć cenę samego urządzenia, kanałów wentylacyjnych, montażu i uruchomienia całej instalacji oraz coroczny serwis rekuperatora i instalacji. Filtry w rekuperatorze należy wymieniać nie rzadziej niż co 6 miesięcy. W kosztach eksploatacyjnych kluczowe znaczenie ma określenia ile godzin i z jaką prędkością pracuje urządzenie. Moc i wielkość samego urządzenia również nie jest bez znaczenia.

Metalplast - Rekuperator ciepła Euros 500

fot.: Metalplast - rekuperatory ciepła Euros 500 ze sterownikiem z ekranem dotykowym o maksymalny poborze prądu 2,9 A

W analizie kosztów związanych z samym użytkowaniem urządzenia skupimy się na cenie za prąd, który rekuperator pobiera. Dla oceny średniego zużycia prądu przyjmijmy następujące dane:

  • moc urządzenia [W]
  • czas pracy urządzenia [h]
  • koszt 1 kWh [zł]

 

Użytkowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - zestawienie kosztów: zobacz również


 

UWAGA!

Gdy zabraknie prądu....


Przerwy w dostawie energii elektrycznej powodują, że rekuperator nie działa (ustaje nawiew i wywiewanie powietrza z domu). Jeśli awaria trwa nie dłużej niż dobę, nie odczuwa się znaczącej różnicy. W okresie letni zaleca się przewietrzenie pomieszczeń, zimą można rozszczelnić na krótki czas okna. Gdy tylko system zacznie pracować, sytuacja powróci do normy. Jeśli ktoś obawia się takiej sytuacji, może zdecydować się na zasilanie awaryjne w postaci agregata prądotwórczego lub systemu UPS.

 

I tak na przykładzie rekuperatora APOwent 300 AEC dla małych domów i mieszkań o powierzchni ok. 120 m2 maksymalne zużycie prądu mieści się w granicy 110 W (przy pracy na maksymalnych obrotach). Przy założeniu pracy przez 8 godzin na dobę (na najwyższych obrotach) oraz średniej cenie za prąd na poziomie 0,67 zł otrzymamy następujące zużycie energii:
 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła RP 500 UPE

fot.: Ekoklimax-Projekt

  • dziennie - 0,88 kWh - koszt 0,59 zł
  • miesięcznie - 26,4 kWh - 17,76 zł
  • rocznie - 321,2 kWh - 216,19 zł

 

 

 

 

 

 


Przyjmuje się, że rekuperator zużywa 1,5kW na 10 m2 wentylowanej powierzchni (to koszt ok. 10 gr na dobę), a 1 kW energii zużytej przez rekuperator pozwala na odzyskanie 12-13 kW energii na ogrzewaniu.Dane te są poglądowe i mogą nieco się różnić w praktyce, chociażby ze względu na zróżnicowanie cen prądu (dostawca, rodzaj taryfy), wielkości budynku (jego technologii budowania) oraz czasu pracy urządzenia i mocy, z jaką pracuje. Jednak wnioski ogólne dają pogląd na rachunek za stosowanie rekuperacji w domu jednorodzinnym. Należy jednak pamiętać, że rekuperator, aby spełniał swoje zadanie, musi pracować na okrągło - możemy jednak regulować jego moc, a tym samym zużycie energii.

Okres zwrotu inwestycji w rekuperację to przeważnie 8-10 lat. Czas ten będzie krótszy, jeśli na etapie projektowania i budowy zostaną wprowadzone pewne zmiany dające oszczędności - rezygnacja z budowy większości kominów czy tańsza stolarka okienna bez mechanizmów. Rekuperacja podnosi również wartość nieruchomości.

Budowa domu - oszczedności przy zastosowaniu rekuperacji

fot.: Klimor - im wcześniej zdecydujemy się na montaż systemu rekuperacji, tym większe oszczędności można zaplanować już w trakcie budowy, a dom z wentylacją mechaniczną wyposażoną w centralę wentylacyjną ma większą wartość rynkową

Zasada działania rekuperatora to oszczędzanie strat ciepła w procesie wentylowania pomieszczeń (odzysk energii). Zestawienie zysków i strat (kosztów) daje realny obraz opłacalności tej inwestycji. Zatem jeśli jesteśmy w stanie odzyskać energię to i część poniesionych kosztów do nas wraca. Wentylacja przez wielu uważana jest za tą instalację, która generuje najwięcej strat ciepła. Stąd też od dłuższego czasu na rynku obserwujemy ogólny trend w poszukiwaniu rozwiązań minimalizujących te straty.

Rekuperacja Pro-Vent

fot.: Pro-Vent - wentylacja grawitacyjna generuje 30-50% całkowitych kosztów ogrzewania domu – to więcej niż w przypadku ścian, dachu czy okien

 


Zobacz rówież:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Metalplast, Ekoklimax-Projekt, Pro-Vent, Klimor


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric