regulus
jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości?

artykuł promocyjny

Pompa ciepła coraz częściej staje się standardem w wyborze ogrzewania do nowych domów, ale również w przypadku modernizacji systemów grzewczych. Decydujemy się na nią z kilku względów, ale często pojawia się pytanie, czemu to rozwiązanie nadal należy do dość drogich, czy rynek pomp ciepła nie jest na tyle konkurencyjny, by ceny zaczęły spadać? Do tego zastanawiamy się nad awaryjnością tych urządzeń oraz tym, co wpływa na ich wydajność. Z czego jeszcze mogą wynikać różnice cen poszczególnych modeli pomp ciepła? Oczywiście znaczenie ma tu marka. Jakie pompy ciepła należą do najlepszych? Czy kraj produkcji pomp ciepła ma wpływ na nasze wybory? I wreszcie, czy warto inwestować w dobrej jakości pompę ciepła?

 

Czy pompa ciepła nadal się opłaca?

 

Montaż pompy ciepła to zawsze spory wydatek. Zależy on od typu wybranej pompy, jej mocy, sposobu montażu oraz wyzwań instalacyjnych, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć. Jako rozwiązanie nowoczesne, wykorzystujące zaawansowane technologie staje się też sposobem na późniejsze oszczędności, co przy wciąż rosnących cenach energii ma ogromne znaczenie. Żaden inny system grzewczy nie jest na obecną chwilę aż tak bardzo przyszłościowy — pompy ciepła są niskoemisyjne, a właśnie takie źródła należą do tych najbardziej pożądanych. Wykorzystują różne źródła zasilania, a najbardziej popularny model powietrznych pomp ciepła okazuje się idealnym wyborem przy modernizacji starych systemów grzewczych, co przekłada się na stały wzrost zainteresowania tym produktem. Nie dziwi również fakt, iż pompa ciepła często pojawia się w towarzystwie instalacji fotowoltaicznej, czyniąc cały układ rozwiązaniem bardzo korzystnym finansowo. W wielu domach to właśnie taki duet sprawdza się najlepiej. Fotowoltaika pozwala zminimalizować koszty użytkowania pompy ciepła niemal do zera, czyli oprócz wkładu w czyste powietrze, zyskujemy również darmową energię. Warto także zwrócić uwagę na łatwą obsługę urządzeń. Większość zadań wykonuje za nas automatyka, a my odzyskujemy wolny czas. Rezygnacja z kotła na paliwo stałe na rzecz pompy ciepła oznacza brak konieczności magazynowania opału, możemy również zrezygnować z tradycyjnej kotłowni w domu lub dane pomieszczenie wykorzystać na inny cel. Zdecydowanie to pompy ciepła należą do systemów grzewczych cieszących się największą popularnością i na chwilę obecną trudno znaleźć konkurenta o podobnym potencjale.

Pompy ciepła dobrej jakości - jak porównać

fot.: Lindab - pompy ciepła powietrze-woda marki Mistral

 

Dobra pompa ciepła - kryteria wyboru

 

Chcąc zainwestować w pompę ciepła, zdajemy sobie sprawę, że musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Oczywiste jest, że nie chcemy wybrać pierwszej lepszej pompy na rynku, tylko szukamy rozwiązań sprawdzonych, wysokiej jakości i od renomowanych firm. Żywotność pomp ciepła mieści się w granicach 25-30 lat, dlatego jest to inwestycja czasem nawet na całe nasze życie. Czym zatem się kierować przy wyborze marki pompy ciepła? Czy kraj produkcji ma tu duże znaczenie?

Dobra pompa ciepła - kryteria wyboru

fot.: Neoheat

Pompy ciepła japońskiej produkcji jak na przykład Daikin czy Mitsubishi uznawane są za renomowane i to one często wybierane są jako najlepsze. Te firmy są liderami rynku pomp ciepła i często to właśnie od innowacyjnej myśli technologicznej wspomnianych producentów uzależniony jest rozwój tego sektora. Stawiając na wysoką jakość wykonania oraz najlepsze materiały uzyskamy produkt, który posłuży nam wiele lat bez awarii. Choć i tak pompy ciepła uznawane są za bezawaryjne, a za zaistniałymi problemami najczęściej stoją błędy montażowe lub niewłaściwe użytkowanie i konserwacja urządzeń.

Pompy ciepła Ecodan

fot.: Mitsubishi Electric

Przy porównaniu pomp ciepła warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, bo to właśnie one często odpowiadają za dodatkowe funkcje lub lepszą wydajność. Obok skuteczności i energooszczędności warto uwzględnić również inne korzyści jak na przykład emisja hałasu, design urządzeń, czy chociażby wyróżnienia i nagrody od zewnętrznych instytucji. Dla pomp ciepła najbardziej rozpoznawalnym znakiem jakości jest EHPA-Q, który potwierdza, że spełnia ona wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).

Pompy ciepła klasy premium oznaczają najwyższą wydajność w każdych warunkach, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy budynkach modernizowanych, gdzie ten element często musi poradzić sobie w ramach wcześniej zaprojektowanej instalacji pod inne źródło ciepła.

W praktyce oznacza to, iż możemy liczyć, że takie pompy ciepła będą działać oszczędnie nawet w warunkach bardzo srogich zim, które nadal zdarzają się w naszych szerokościach geograficznych.

Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda Altherma od renomowanej marki Daikin

fot.: Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda Altherma od renomowanego producenta Daikin

Dobrej klasy pompa ciepła to także długa gwarancja od producenta, a w jej ramach również przeglądy, na których nie warto oszczędzać, bo dzięki nim w porę wychwycimy nieprawidłowości, co przedłuży żywotność urządzenia.

Wspomniane już systemy do sterowania pompą ciepła to kolejny ważny krok przy decyzji odnośnie marki pompy ciepła. Przede wszystkim aplikacja powinna być intuicyjna i mało skomplikowana. Im bardziej złożony układ sterujący, tym więcej możliwości, ale również często więcej wyzwań związanych z obsługą.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Mitsubishi, Neoheat, Lindab
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo