Co ma wpływ na koszt systemu rekuperacji
artykuł promocyjny
Niskie parametry zużycia energii to wymagania współczesnego budownictwa, które można osiągnąć za sprawą odpowiednio dobranych rozwiązań technologicznych. Energooszczędność i niskie zużycie EP (energii pierwotnej) to realne wymagania stawiane wszystkim budynkom jednorodzinnym budowanym w Polsce od 2021 roku. Wybór niskoemisyjnych źródeł ciepła, właściwa izolacja oraz wentylacja odzyskująca ciepło pozwalają osiągnąć narzucane prawem standardy energetyczne. I to właśnie inwestycja w rekuperację może być kluczową zmianą w dotychczasowym podejściu do kwestii ekologii i oszczędności w budownictwie w Polsce. Jak zatem przygotować się do montażu rekuperacji? Jaki jest jej koszt oraz co obejmuje? Wyjaśniamy poniżej.
Wycena montażu systemu rekuperacji - co zawiera?
Każda wycena powinna być wykonana indywidualnie dla każdego domu i dla każdego inwestora. Każdy ma inne wymagania i warunki, dlatego konieczne jest spersonalizowane podejście.
Podstawową funkcją rekuperacji jest uzyskanie wysokich korzyści zdrowotnych, jak najlepszej jakości higienicznej powietrza oraz zachowanie minimalnego wydatku energii. Nawet dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różne uwarunkowania, które zmienią ilość koniecznych punktów nawiewnych i wywiewnych, moc rekuperatora, a tym samym i koszt całej instalacji.
Do wyceny montaż systemu rekuperacji, potrzebne są:
- rzuty każdej kondygnacji budynku - pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać odpowiednią moc rekuperatora. Brak analizy rzutów budynku powoduje, że wycena jest ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie na późniejszym etapie.
Usługa montażu rekuperacji - ceny rynkowe
Rozpiętość cenowa na montaż systemu rekuperacji (wraz z instalacją i rekuperatorem) jest spora. Niska cena zawsze jest kusząca, ale warto mieć świadomość z jakim wiąże się ryzykiem. Na cenę montażu systemu rekuperacji wpływ mają:
- jakość i rodzaj rekuperatora - przeciwprądowy o bardzo wysokim stopniu odzysku ciepła, zaawansowany technologicznie, czy słabszej jakości centrala o niskim stopniu energooszczędności
- moc rekuperatora - zależy od metrażu oraz indywidualnych potrzeb inwestora: 100, 200, 350, 450, 600 czy więcej m3/h.
- rodzaj instalacji - antybakteryjna z tworzywa o najwyższej klasie szczelności, czy tania plastikowa instalacja z niskiej jakości plastiku, wysokiej jakości, zaizolowana wełną mineralną instalacja z kanałów stalowych lub nowoczesna, wykonana z ultra cichego systemu fabrycznie izolowanych kanałów.
- dodatki - nie są obowiązkowe, ale dają możliwości uzyskania większych korzyści: gruntowy wymiennik ciepła, nawilżacz powietrza, system antysmogowy, jednostka chłodząca, sterownik, system online sterowania rekuperatorem ze smartfona lub tabletu, dodatkowe czujniki: dwutlenku węgla, wilgotności, podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem inteligentnym (KNX, Fibaro etc.)
- doświadczenie firmy montującej system rekuperacji - dokładne wyliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, tzw. kalkulator systemu rekuperacji, a także możliwość przygotowania inżynierskiego, indywidualnego projektu systemu rekuperacji, kompletność oferty na usługę montażu i gwarancja na urządzenie i prawidłowe działanie systemu rekuperacji oraz serwis przed i pogwarancyjny oferują tylko najlepsi na rynku.
WAŻNE!
Przy zamawianiu usługi montażu rekuperacji warto podpisać umowę z wykonawcą na zakres, czas i koszt usług.
Zbyt niski koszt montażu instalacji zazwyczaj oznacza krótkie doświadczenie instalatora, który dopiero uczy się na swoich błędach, za które jednak koszty będzie musiał ponieść inwestor. Warto zweryfikować doświadczenie danej firmy, jaki jest zakres usług (gwarancja, serwis). Od jakości wykonanych obliczeń, a później prac montażowych zależy wiele, m.in.:
- oszczędności na ogrzewaniu
- cicha i bezawaryjna praca rekuperacji
- optymalne warunki w domu o każdej porze dnia i nocy
- szybkie i skuteczne odprowadzenie wilgoci z łazienki i niechcianych zapachów z kuchni
W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych.
Na czym można zaoszczędzić przy montażu rekuperacji?
Największe oszczędności pojawiają się w przypadku decyzji o montażu rekuperacji w domu na etapie projektu. Wówczas ograniczymy wydatki związane np. z budową kominów wentylacyjnych, rodzajem stolarki okiennej, brakiem nawiewników w oknach oznacza spore oszczędności.
Aby montaż rekuperacji kosztował nas jeszcze mniej, możemy skorzystać również z rządowego programu wsparcia w postaci dofinansowania „Czyste powietrze”, które funkcjonuje już od września 2018 roku. Program ten kierowany jest do właścicieli domów, które będą termomodernizowane oraz do inwestorów rozpoczynających budowę domu i mających już pozwolenie na budowę. Dofinansowaniu podlega m.in. docieplenie przegród budowlanych, wymiana stolarki zewnętrznej (okien, drzwi), wymiana kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego i inne, a także montaż pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: rekuperacji.
Warto wiedzieć, że centrale AERISnext spełniają wszystkie kryteria dotacji w zakresie granicznej sprawności temperaturowej odzysku ciepła, maksymalnej wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej oraz wyposażenia w układ automatyki sterującej umożliwiającej dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb!
Kontakt w sprawie montażu rekuperacji: REKUPERATORY.PL ul. Rudzka 9-11 54-427 Wrocław Infolinia 603 446 366 www: www.rekuperatory.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
Kompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji deweloperskich.
Firma posiada własne marki niezawodnych urządzeń i systemów do wentylacji, m.in. AERIS, AERISnext, NeoFlexGOLD, NeoFlexPRO, NeoFlexSTD, Itho, Climate Recovery. Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji
|










- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?

- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept