Rekuperatory.pl

Wentylacja w bloku - jak ją poprawić

artykuł promocyjny

Nieefektywny system wentylacji to zmora wielu domów i mieszkań. Niezliczone korzyści z wpływu czystego powietrza na nasz organizm powodują, że coraz więcej osób chce zgłębić temat usprawnienia wentylacji w mieszkaniu oraz sposobów poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Wentylacja mieszkań jest częścią większej całości, na którą nie mamy wpływu. Nasze działania ogramniczają się zatem do naszego mieszkania.

 

Przeczytaj także: Jak poprawić wentylację w już istniejącym budynku

 

 

Wentylacja w bloku - przepisy

 

Najważniejszą normą z punktu widzenia projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania oraz ze zmianą do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

Wentylacja grawitacyjna może być projektowana dla budynków do 9 kondygnacji włącznie. W budynkach wyższych należy stosować wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Rozporządzenie zabrania również łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną lub klimatyzacją pobierającą powietrze z pomieszczenia.

Lokator nie ma wpływu na rodzaj instalacji wentylacyjnej, jaka działa w jego mieszkaniu, nie może również samodzielnie jej przebudować lub zmienić. 

 

 

Wentylacja w bloku - najczęstsze problemy

 

  • duży przewiew i przeciągi w mieszkaniach, głównie na wyższych kondygnacjach;
  • w konsekwencji wiele osób decyduje się na zakrywanie kratek wentylacyjnych, celem zmniejszenia przeciągów;
  • wdmuchiwanie powietrza do mieszkań na wyższym piętrze;
  • błędy architektoniczne i projektowe, które zaburzają ciąg w kominach;
  • zbyt szczelne okna i ściany wskutek docieplania budynku z zewnątrz;
  • niedrożne przewody wentylacyjne.

 

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się zakryć kratkę wentylacyjną - Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnej

 

Wentylacja w bloku - system grawitacyjny

 

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów wentylacji jest wymiana powietrza zachodząca w sposób naturalny, czyli z wykorzystaniem różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mówi się o niej, że jest mało wydajna, bardzo podatna na zmiany pogodowe. W praktyce jej działanie sprawdza się, jedynym warunkiem jest zachowanie właściwych parametrów. Co więcej największą wydajność wentylacja grawitacyjna ma w okresie zimowym, a najmniejszą latem. Jednak w ciepłym półroczu w naturalny sposób wspomagamy ją intensyfikując wietrzenie mieszkania.

W blokach wyróżniamy dwa rodzaje kanałów wentylacyjnych:

  • kanały indywidualne - wszystkie kuchnie, łazienki w całym pionie mają odrębne kanały wentylacyjne lub
  • kanały zbiorcze - wspólny pion wentylacyjny dla kilku mieszkań - układ spotykany częściej, zwłaszcza w starszym budownictwie

 

We własnym zakresie lokator może:

  • poprawić dopływ powietrza zewnętrznego do swojego mieszkania - montaż w oknach lub ścianach nawiewników powietrza

Nawiewniki Ventec w bloku

fot.: Ventec - nawiewniki w bloku

  • uskutecznić przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami – wykonanie szczelin miedzy skrzydłami drzwi a posadzką o wysokości około 1 cm w pokojach i około 2,5 cm w łazience
  • powinno się utrzymywać możliwie wysoką temperaturę w łazience, aby zapewnić różnicę temperatury pomiędzy łazienką a otoczeniem budynku, co wymusi wymianę powietrza
  • czyszczenie kratki wentylacyjnej, aby powietrze łatwo dostawało się nią do kanału wentylacyjnego
  • na zakończeniach indywidualnych przewodów wentylacyjnych zamontować nasady kominowe


Przeczytaj również: Jak poprawić nawiew powietrza w domu

Wentylacja w bloku - jak ją poprawić

fot.: Ventec - dopływ świeżego powietrza to podstawa działania wentylacji w każdym rodzaju budownictwa, zwłaszcza w przypadku szczelnych okien i drzwi - rozwiązaniem są nawiewniki okienne

 

W ramach działań zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej należy:

  • podjęcie decyzji o zmianie systemu na mechaniczny
  • sprawdzenie, czy wszyscy mieszkańcy zapewnili dopływ powietrza zewnętrznego do lokali

 

Przeczytaj więcej: Rozwiązania najczęstszych problemów z wentylacją grawitacyjną

 

 

Wentylacja w bloku - system mechaniczny

 

Wentylacja mechaniczna uchodzi za system o znacznie lepszych właściwościach, głównie za sprawą możliwości sterowania nim oraz mechanicznego wspomagania wymiany powietrza. Jednak aby jego rola poprawiła jakość powietrza w domu musi być wykonan zgodnie z zasadami.

 

  • Montaż wentylatora w bloku - kiedy i jak go to zrobić


Montaż w łazience w bloku wentylatora mechanicznego, wywiewnego może przynieść więcej szkody niż pożytku. W kanale wentylacji zbiorczej jest to działanie niedozwolone, niezgodne z prawem. Praca urządzenia powoduje wytworzenie wyższego ciśnienia niż ciśnienie wynikające z ciągu w przewodzie, dlatego może dojść do wtłoczenia zanieczyszczonego powietrze z jednego mieszkania  do lokalu powyżej.

Dodatkowo może utrudniać swobodny przepływ powietrza w kanale, - gdy jest wyłączony jego korpus zasłania wlot kanału wyhamowując całkowicie naturalny przepływ powietrza. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza że zazwyczaj urządzenia mechaniczne uruchamiane są okazjonalnie.

Montowanie wentylatorów w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych, na przykład z gazowego podgrzewacza wody przyczynia się do niebezpiecznego odwrócenia ciągu i zassania spalin do pomieszczenia, dlatego jest to proceder zakazany prawem.

Dopuszcza się montowanie wentylatorów na przewodach obsługujących jeden typ pomieszczeń – np. łazienki lub kuchnie. Można również połączyć kilka pionów o tym samym przeznaczeniu i następnie przyłączyć do nich wentylator. Decydując się na wprowadzenie układów mechanicznych koniecznie należy przeprowadzić regulację całego układu uwzględniając wydajność w poszczególnych pomieszczeniach. Wentylator wysysa powietrze na zewnątrz, dlatego konieczne jest również jego doprowadzenie, np. za pomocą nawiewników okiennych.

 

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu podstawą zdrowego i czystego powietrza - przeczytaj koniecznie

 


 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent