Jaki rekuperator wybrać
artykuł promocyjny
Rekuperator nazywany jest „sercem” układu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Wyróżnia się kilka rodzajów central wentylacyjnych. Od wybranego modelu zależy, czy instalacja będzie wydajna i energooszczędna. Dokonując wyboru, pamiętaj, by sprawdzić sprawność rekuperatora, która zależy od rodzaju wymiennika, jego spręż i wydajność, rodzaj zastosowanych wentylatorów oraz system sterowania i dostępne funkcje dodatkowe pozwalające na bezawaryjną obsługę w każdych warunkach, również w czasie mrozów.
fot.: Centrale rekuperacyjne Ekoklimax
Rekuperatory to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika można mówić o kilku typach rekuperatorów.
fot.: Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła
VAM-FA Daikin
Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym
Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia, które cieszy się też dużą popularnością. Jego działanie polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają pomiędzy równolegle ułożonymi płytami tworzącymi kanały. Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy brak wymogu doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu i rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza odprowadzanego z budynku. Istotnym minusem tych rekuperatorów jest także słabnąca z czasem szczelność urządzenia. Jest on bowiem w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak po upływie pewnego czasu może już dochodzić do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zwiększonym zużywaniem się uszczelek.
Fot.: Centrum Klima - rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
Jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi dwiema wersjami urządzeń polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Co istotne, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Zaletą tego rozwiązania jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia. Wymiennik przeciwprądowy daje użytkownikowi gwarancję niezawodności i szczelności systemu.
fot.: Rekuperator z wymiennikiem fot.: rekuperator SupraBOX 800 H Rosenberg
przeciwprądowym Pro-Vent
Wymienniki przeciwprądowe mogą występować dodatkowo w wersji entalpicznej, czyli z funkcją odzysku wilgoci. Wilgoć tę wymiennik odzyskuje z powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Oznacza to jeszcze większy komfort w rekuperowanych pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym. W wymienniku rekuperatora entalpicznego znajduje się specjalna membrana polimerowa odpowiedzialna za odzysk zarówno ciepła, jak i wilgoci z wywiewanego powietrza.
fot.: Rekuperatory.pl - rekuperator AERIS z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła w wersji ERV, czyli z odzyskiem wilgoci
Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)
To urządzenie, które posiada ruchomy wymiennik. To droższe rozwiązanie, rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego urządzenia jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi poniżej 90%, czyli jest zbliżona do poprzednio opisywanego rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym.
fot.: Rekuperator z wymiennikiem
obrotowym Iglotech
Rekuperator ścienny
Są to modele ścienno-kanałowe lub wersje kompaktowe, których zadaniem jest poprawa wentylacji w wybranych pomieszczeniach. Montowane pojedynczo są w stanie wentylować jeden obiekt, jeśli chcemy zapewnić wymianę powietrza w całym budynku muszą być wykorzystane co najmniej dwa takie urządzenia. składają się z krótkiego kanału powietrznego, który umieszczany jest w ścianie, przez które zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, a świeże (bez mieszania się obu strumieni) zostaje mechanicznie wtłoczone do środka. Poznaj szczegóły >> Rekuperacja ścienna - zalety i wady, przegląd oferty
fot.: Wienkra
Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji
Wybór rekuperatora - przeczytaj, zanim zdecydujesz
- Rekuperacja - jakie kanały wybrać
- Montaż rekuperacji - samodzielnie czy z fachowcem
-
Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę
Rekuperatory - zestawienie oferty producentów
Żródło: Redakcja KS
Zdjęcia: Pro-vent, Iglotech, Ekoklimax, Centrum Klima, Daikin, Rosenberg, Rekuperatory.pl, Wienkra






-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?


- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept