Rekuperatory.pl

Montaż rekuperacji - samodzielnie czy z fachowcem

data aktualizacji: 25-05-2018, 10:32 – artykuł promocyjny

Jeśli znamy się na podstawowych zagadnieniach budowlanych, lubimy wyzwania i samodzielne instalacje w naszym domu to również z montażem rekuperacji nie powinniśmy mieć większego problemu. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad by nie popełnić błędów skutkujących wadliwym działaniem systemu. Wówczas zaoszczędzone pieniądze na montażu będziemy musieli wydać na naprawy. I dobrze jeśli koszty nie przewyższą oszczędności, nie licząc oczywiście nerwów. Dla osób, które mają wątpliwości czy podołają temu przedsięwzięciu polecamy znalezienie dobrej ekipy montażowej i oddanie sprawy w ręce profesjonalistów. Pamiętajmy, że sam montaż to nie wszystko - konieczne jest również wyregulowanie instalacji.

Montaż rekuperacji przebiega etapowo. Pierwszy etap to wykonanie instalacji wentylacyjnej, polegający na rozprowadzeniu kanałów (przewodów) wentylacyjnych. Następnie konieczne jest wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych oraz położenie instalacji do sterownika. Montaż kończy się regulacją systemu na końcówkach kanałów (anemostaty). W tym celu należy użyć specjalnego przyrządu pomiarowego - anemometra.

Kompleksowa regulacja wentylacji - anemometr            Kompleksowa regulacja wentylacji - anemometr

     fot.: Pascal                        fot.: testoSprawdź koniecznie >> Jaki rekuperator wybrać

 

Samodzielny montaż rekuperacji - najczęstsze błędy

 

  • brak projektu - podejmując się samodzielnego montażu rekuperacji musimy liczyć się z tym, że potrzebujemy odpowiedniego planu całego przedsięwzięcia. Odpowiedniego to znaczy takiego, który uwzględni podstawowe parametry urządzenia oraz rodzaj i rozprowadzenie kanałów. Nie zaleca się projektowania na własną ręke, jeśli nie jesteśmy do tego przeszkoleni. Precyzyjne fachowe wyliczenia pozwolą na dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy - zbyt duża moc to droższe urządzenie i większy pobór energii, zbyt mała - niewystarczająca wymiana powietrza, a w konsekwencji źle działająca wentylacja. Zatem przy montażu rekuperacji konieczna i tak i tak jest współpraca ze specjalistami.

Rekuperatoracja Klimor

fot.: Klimor - rekuperacja w domu jednorodzinnym

  • odstępstwa od projektu - jeśli mamy już projekt to nie po to by spełnić wymogi formalne, ale żeby go przestrzegać i postępować zgodnie z nim. Decydując się na zmiany, np. dla oszczędności narażamy się na zwiększenie oporów przepływu powietrza, przez co dana centrala może stać się mniej wydajna.
  • złe przewody - chodzi tu zarówno o rodzaj przewodów, jak również o ich zaizolowanie na odpowiednich odcinkach. Optymalne opory przepływu powietrza w instalacji rekuperatora pozwalają osiągnąć nam sztywne rury o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Użycie elastycznych przewodów, tzw fleksów jest błędem. Brak izolacji termicznej przewodów w miejscach nieogrzewanych doprowadza do skraplania się pary wodnej w rurach a w dalszej konsekwencji utrudnia przepływ powietrza i wycieka na łączeniach przewodów
  • brak przepływu między pomieszczeniami - w wentylacji nawiewno-wywiewnej musi być - zawsze - zapewniona cyrkulacja powietrza. Dlatego koieczne jest zastosowanie kratek wentylacyjnych oraz podcięć w drzwiach wyznaczonych w projekcie.
     
Centrala rekuperacyjna OnyX Sky 1500    Rekuperator Mistral Slim
fot.: Frapol - centrala rekuperacyjna OnyX Sky 1500          fot.: Pro-Vent - rekuperator Mistral Slim - przystosowany do montażu w przestrzeni sufitu podwieszanegoW przypadku samodzielnego montażu musimy wziąć pod uwagę jeszcze jeden znaczący fakt - nie zaoszczędzimy na materiałach, ponieważ instalatorzy mają zazwyczaj większe rabaty na zakup w hurtowych ilościach.

Centrale wentylacyjne HomeLine

fot.: Ekoklimax-Projekt - centrale wentylacyjne HomeLine

Montaż rekuperacji to szereg czynności, które czekają na nas - od rozprowadzenia instalacji w całym domu, po podłączenie centrali wentylacyjnej zgodnie z zaleceniami producenta oraz sztuką budowlaną.

schemat połączeń elektrycznych przy centrali MISTRAL P

fot.: Pro-Vent - schemat połączeń elektrycznych przy centrali MISTRAL P


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Szukasz fachowca od wentylacji? Sprawdź naszą >> bazę
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klimor, Frapol, Ekoklimax-Projekt, Pro-Vent, testo, Pascal
Partnerzy i patroni

    Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema