Rekuperatory.pl

Jaki okap do kuchni w bloku?

artykuł promocyjny

Głównym zadaniem okapu jest oczyszczanie powietrza, dlatego urządzenie to jest obowiązkowym punktem każdej kuchni — zarówno tej zlokalizowanej w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Czytając artykuł do końca dowiesz się, jaki okap będzie najlepszym rozwiązaniem właśnie w tym drugim przypadku.

 

Okap do bloku — jakie parametry powinien posiadać?

 

Okapy kuchenne można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • wyciągi — okapy podłączane do kanału wentylacyjnego przy pomocy rur,
  • pochłaniacze — niepodłączone do wentylacji, pracujące z zastosowaniem filtrów węglowych.


Przed zakupem okapu, należy więc w pierwszej kolejności zastanowić się nad sposobem, w jaki ma działać. Najskuteczniejszym wyborem zawsze będzie wyciąg. Wynika to z faktu, że opary są odprowadzane na zewnątrz, poza pomieszczenie. W trakcie zasysania powietrza zostaje ono oczyszczone dodatkowo z cząsteczek tłuszczu, pary wodnej i kurzu. Pochłaniacz natomiast przefiltruje powietrze przez filtr węglowy, zatrzymując nieprzyjemne zapachy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zamontować okap w trybie wyciągu. Często wynika to z ograniczeń budynku.

 

Okap w bloku — co mówi regulamin spółdzielni?

 

W blokach oraz budynkach wielorodzinnych często nie można stosować okapu w trybie wyciągu z uwagi na konstrukcję systemu wentylacyjnego. Wiele tego typu budynków wyposażonych jest w wentylację grawitacyjną — naturalną. Ze względu na różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku powietrze jest nieustannie zasysane przez kominy bez wspomagania przez urządzenia mechaniczne. W tej sytuacji okap nie może zostać podłączony do komina, ponieważ spowodowałoby to przenikanie oparów z gotowania do mieszkań sąsiadów. Dodatkowo okap mógłby ingerować w naturalną wentylację budynku. Wyjątek stanowią bloki, w których inwestor zdecydował się na zastosowanie osobnego kanału wentylacyjnego. W nowoczesnych zabudowaniach spotkać można wentylację mechaniczną, czyli wspomaganą silnikiem. Jeśli w takim przypadku znajduje się dodatkowy komin oprócz tego dedykowanego dla wentylacji mechanicznej, to okap może pracować w trybie wyciągu.

Przed zakupem okapu warto więc przede wszystkim sprawdzić regulamin spółdzielni i zapisy co do możliwości podłączenia okapu do wentylacji. Zdarza się również, że spółdzielnia wprowadza ograniczenia wydajności okapu, dlatego ten aspekt także warto mieć na uwadze.

 

Wyciąg — co zrobić, aby pracował cicho i wydajnie?

 

Jeśli nie ma przeciwwskazań do zamontowania okapu w trybie wyciągu, to warto zdecydować się na model, który posiada małą liczbę decybeli (mniej niż 50 na pierwszym biegu). Dlaczego to takie ważne? Z cichym okapem gotowanie staje się bardziej komfortowe i można uprzyjemnić je sobie dźwiękami ulubionej muzyki, czy oglądaniem nowego odcinka serialu.

Okap kuchenny: Loteo 60 Plus White marki GLOBALO
Zdjęcie: Instagram @basniowy_dom

W przypadku braku ograniczeń co do wydajności wyciągu warto zwrócić uwagę także na ten parametr. Z reguły im wyższa wydajność, tym szybciej okap przefiltruje powietrze. Należy przy tym pamiętać o prawidłowym montażu okapu gładką rurą PCV i zastosowaniu tej samej średnicy kanału na całym odcinku aż do wlotu do komina, co u wylotu silnika okapu. Ponadto odcinek, jakim zostanie podłączony okap, powinien być możliwie jak najkrótszy i prosty (bez kolanek i zakrętów).

 

Pochłaniacz — łatwość montażu i ciekawy design

 

Instalacja okapu w trybie pochłaniacza może być przeprowadzona w praktycznie każdej kuchni. Wystarczy, że umieścimy w okapie filtr węglowy, dzięki któremu urządzenie będzie pochłaniać zapachy.

Na rynku można spotkać okapy, które pracuje wyłącznie jako pochłaniacze. Przykładem jest okap GLOBALO Arenoflow, przypominający wyglądem stylową lampę. Takie urządzenie jest jednocześnie pochłaniaczem i atrakcyjnym uzupełnieniem kuchennego wystroju.

Okap kuchenny: Arenoflow 39 Light Gold marki GLOBALO
Zdjęcie: Instagram @azia_f

Podsumowując, jeśli w bloku nie ma przeciwwskazań do instalacji wyciągu, warto skorzystać z takiej możliwości. W przeciwnym przypadku zalecanym rozwiązaniem jest pochłaniacz. Przed zakupem zawsze możesz skonsultować decyzję ze specjalistą marki GLOBALO, który doradzi Ci właściwe rozwiązanie.



Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość



Typy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb


Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro

Facebook Okapykuchenne.pl     Youtube Okapykuchenne.pl     Instagram Okapykuchenne.pl     Pinterest Okapykuchenne.pl





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent