Rekuperatory.pl

Dlaczego należy wentylować pomieszczenia

artykuł promocyjny

Trzeba sobie uświadomić, że do domu, w którym spędzamy znaczącą część swojego życia trzeba dostarczyć tlen, usunąć dwutlenek węgla, usunąć spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje. Należy zlikwidować możliwość kondensacji pary wodnej, a więc niebezpieczeństwo zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone w wyniku oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience oraz podlewania kwiatów.

Jak obliczyli specjaliści, czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym (gotowanie, oddychanie, mycie itp.) około 15 litrów wody na dobę. Proste przeliczenie daje wynik ponad 5 ton wody w ciągu roku!!!.

Przy źle funkcjonującej wentylacji powstaje efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. To wywołuje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło z powodu zmiany współczynnika przenikania ciepła mokrej ściany. A im więcej grzejemy nie zapewniając odpowiedniej wentylacji, tym zawilgocenie się zwiększa. Wilgoć i ciepło powodują z kolei rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów.

Powietrze w źle wentylowanym domu zawiera mniej tlenu, dużo dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw), szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładziny, dywany, firanki, tapety, panele), trujące związki pochodzące z parowania powierzchni lakierowanych (podłogi, meble), parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Powietrze takie, może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon - promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych.

Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów, które z kolei wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Spalanie gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla.

Dlatego powietrze zużyte powinno być wymieniane na świeże dzięki sprawnej wentylacji. Taką gwarantuje wentylacja nawiewano-wywiewna z rekuperatorem dająca wysoki odzysk ciepła. Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania zmusił inwestorów do przejścia na nowy sposób konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy "szczelne", takie których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają ze względy na zastosowane w nich technologie prawie w ogóle powietrza. Szybko okazało się jednak, że zupełnie szczelne domy nie są dobrym środowiskiem dla człowieka.

Prowadzone od wielu lat badania (Belgia, Wielka Brytania, USA) wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza, a licznymi chorobami w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten zwany w literaturze anglojęzycznej Sick Building Syndrome (Syndrom niezdrowych domów) pojawił się i gwałtownie narastał w latach siedemdziesiątych (lata kryzysu energetycznego), kilka lat po wprowadzeniu idei energooszczędnych domów. Zaczęto wtedy poszukiwać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza i jednocześnie pozwolą oszczędzać energię cieplną. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Warto wspomnieć, że rekuperatory Mistral dają odzysk ciepła nawet na poziomie 92%.

 

CENTRALA MISTRAL PRO


 


Atest higieniczny rekuperatorów Mistral

 

Biorąc pod uwagę, że większą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, według szacunków jest to 85-90% czasu, warto zastanowić się nad jakością tego życia. Mamy na myśli nie tylko aspekt ekonomiczny i psychiczny ale także zdrowotny, z którego te dwa wcześniejsze biorą dopiero początek. Zaczynamy w końcu roztaczać opiekę nad naszym środowiskiem zewnętrznym zapominając jednak o swoich własnych domach. Pięknie zaaranżowane, wymalowane, umeblowane i energooszczędne stają się dla nas czasami udręką. Nie radzimy sobie z zaduchem, wilgocią i grzybem. Dlatego coraz powszechniej stosuje się system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, który pozwala na rozwiązanie tych problemów. Do naszych domów i miejsc pracy nawiewamy świeże powietrze, w ilości ściśle określonej, tak by zapewnić wysoką jakość powietrza wewnętrznego, a dodatkowo ogrzewamy je ciepłem z powietrza usuwanego.

Rekuperator MISTRAL posiada atest higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny, który potwierdza możliwość stosowania rekuperatorów w budynkach mieszkalnych, uzyteczności publicznej, służby zdrowia i oświatowo-wychowawczych.Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a Dąbrówka Górna
47-300 Krapkowice
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćWymienników Ciepła (GWC) PROVENT-GEO.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL:

  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (stojące): MISTRAL PRO (450.. 2000), MISTRAL SMART (300.. 400)
  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (podwieszane): MISTRAL SLIM (300.. 1100)
  • Z wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL (300.. 6000), MISTRAL G (400.. 650), MISTRAL 250 ECONO
  • Z wymiennikiem krzyżowym (podwieszane): MISTRAL P (200.. 3000)
  • Z podwójnym wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL DUO (300.. 800)


GWC PROVENT-GEO
Płytowy bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Facebook Pro-Vent Systemy Wentylacyjne     Youtube Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent