Rekuperatory.pl

Jaki system wentylacji i rekuperacji wybrać - metalowy czy tworzywowy?

data aktualizacji: 26-08-2022, 11:52 – artykuł promocyjny

Montaż wentylacji i rekuperacji w nowym domu wymaga podjęcia kilku decyzji odnośnie rodzaju instalacji. Wybór materiału, z którego wykonany jest cały system, w tym kanały wentylacyjne służące do rozprowadzania powietrza w domu, jest jedną z tych decyzji, które mają wpływ na efektywną pracę całej instalacji. Na rynku mamy 3 główne rozwiązania:

  • klasyczna realizacja oparta w całości na metalowych kanałach spiro,
  • instalacja wykonana za pomocą elastycznych rur wentylacyjnych oraz skrzynek rozdzielczych i rozprężnych z tworzywa sztucznego,
  • trzecią opcją jest rozwiązanie pośrednie, również oparte o elastyczne rury z tworzywa sztucznego, ale z wykorzystaniem metalowych skrzynek rozdzielczych i rozprężnych.
     

Jaki system wentylacji i rekuperacji wybrać?

W domach jednorodzinnych montaż systemu wentylacji oparty w całości na rurach spiro stanowi obecnie margines ze względu na duże rozmiary kanałów oraz wyższe koszty wykonania. Zdecydowana większość wykonywanych instalacji wentylacyjnych oparta jest o systemy wykorzystujące elastyczne rury z tworzywa sztucznego, ze skrzynkami metalowymi bądź tworzywowymi. Natomiast rury spiro o dużych średnicach używa się przede wszystkim do łączenia rekuperatora z czerpnią, wyrzutnią i skrzynkami rozdzielczymi.

Systemy wentylacji stosowane w Polsce wykorzystują głównie elastyczną rurę karbowaną o średnicy 75 mm. Spotykane są również systemy, w których do rozprowadzania powietrza używane są rury o średnicach 63 mm, 90 mm, a także płaskie, owalne przewody. Są to jednak rozwiązania o wiele mniej powszechne. Wszystkie te standardy można spotkać zarówno w połączeniu z tworzywowymi, jak i metalowymi skrzynkami rozprężnymi i rozdzielczymi.

Pierwsze różnice pomiędzy rozwiązaniami metalowymi oraz tworzywowymi pojawiają się już na etapie projektowania instalacji wentylacyjnej. Zarówno skrzynki metalowe, jak i tworzywowe można spotkać przede wszystkim w wersjach gotowych, dostępnych od ręki na półkach sklepowych. Wyposażone są w typową liczbę króćców czy gniazd (np. 8 lub 10), do których podłącza się rurę. Dodatkowo wiele producentów metalowych skrzynek oferuje wykonanie skrzynki rozdzielczej o dowolnej liczbie i konfiguracji króćców. Mimo że skrzynki tworzywowe, ze względu na technologię produkcji, nie pozwalają na taką kastomizację króćców, to system HEATPEX ARIA CONNECT dzięki swojej modułowej budowie (bazując na systemowych, gotowych elementach) umożliwia zwiększenie liczby króćców. Wystarczy połączyć ze sobą 2 lub więcej skrzynek rozdzielczych w pionie lub poziomie. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany króćca przyłączeniowego dla rury dostarczającej powietrze ze skrzynki z bocznego na górny. Modułowość tworzywowego systemu HEATPEX ARIA CONNECT pozwala na szybką zmianę konfiguracji w razie nieprzewidzianych okoliczności podczas montażu instalacji, nieuwzględnionych w projekcie. Skrzynki metalowe nie dają takiej elastyczności i wszelkie odstępstwa od projektu najczęściej wymagają zakupu kolejnej skrzynki rozdzielczej.

ARIA CONNECT

Kolejną różnicą, która mocno przekłada się na parametry użytkowe, jest sama technologia produkcji i użyty materiał. Skrzynki metalowe wykonane są z zaginanego arkusza blachy, a całość łączona jest najczęściej nitami. Ze względu na niedoskonałość procesu produkcji, w skrzynkach metalowych powstają szczeliny zarówno pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami łączonymi ze sobą nitami, jak i na połączeniu korpusu skrzynki z króćcami (które wymagają dodatkowego izolowania z wykorzystaniem silikonu czy taśm uszczelniających). Może to niekorzystnie wpływać na szczelność całego systemu, a obniżona szczelność to większe straty ciśnienia. Tym samym, aby uzyskać strumień powietrza przewidziany w projekcie, wentylatory rekuperatora zmuszone są do wytężonej pracy, co przekłada się bezpośrednio na większy hałas oraz zużycie energii elektrycznej.

Skrzynki tworzywowe wykonane w technologii wtrysku gwarantują o wiele większą szczelność w przeciwieństwie do metalowych odpowiedników, gdyż korpusy skrzynek zarówno rozdzielczych, jak i rozprężnych wykonywane są w formie jednolitej bryły, a tym samym pozbawione są jakichkolwiek szczelin. Jedyne nieszczelności mogą powstawać na łączeniach poszczególnych elementów. Z tego też powodu, większość producentów w miejscach łączenia korzysta z uszczelek, minimalizując to ryzyko. Firma HEATPEX poszła o krok dalej i w swoim systemie posiada skrzynki wyposażone w autorski oraz zintegrowany ze skrzynką uszczelniony system wpinania rur w gniazda. Gwarantuje on najwyższą szczelność oraz brak konieczności stosowania dodatkowych uszczelnień na połączeniu rura - króciec. Dzięki zastosowaniu specjalnych systemowych uszczelek oraz autorskiej technologii OneClick® system HEATPEX ARIA osiąga jako jedyny na rynku najwyższy możliwy poziom szczelności określony w normach, czyli ATC 1. Dodatkową zaletą technologii wtrysku ciśnieniowego jest wysoka powtarzalności produkcji, co gwarantuje stałość parametrów technicznych każdego elementu.

System wentylacji i rekuperacji - metalowy czy tworzywowy

Technologia wykonania przekłada się również na szybkość i prostotę montażu. Ponieważ systemy wykonane z blachy cechują się większą masą niż elementy wykonane z tworzywa sztucznego, zdecydowanie trudniej jest je zamontować, zwłaszcza zawieszając je pod stropem. Podczas montażu często pojawia się konieczność skrócenia podejścia pod anemostat skrzynki rozprężnej, żeby dopasować go grubości stropu lub wysokości przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym. Skrzynki rozdzielcze wykonane z tworzywa o wiele łatwiej skrócić i można to wykona nawet nożem lub prostą piłą, a w przypadku ARIA CONNECT specjalne prążki dodatkowo ułatwiają przycięcie.

Oprócz tworzywowych skrzynek rozdzielczychIzolowany system rekuperacji i rozprężnych istnieje również na rynku zastępstwo dla rur spiro wykorzystywanych do łączenia rekuperatora ze skrzynkami i czerpnią/wyrzutnią. Są to rury wykonywane z lekkich, spienionych tworzyw sztucznych np. EPP i EPS. Przykładem takiego systemu jest HEATPEX ARIA ADURO wykonany z EPS. Tworzywo wykorzystane do produkcji kanałów ADURO cechuje się wysokimi własnościami izolacyjnymi. Dzięki zastosowaniu grafitu ciepło zostaje wielokrotnie odbite wewnątrz rury i transfer ciepła jest znacznie ograniczony. W wyniku tego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zaledwie 0.029 W/mK. Odpowiada to ok. 30 mm izolacji z wełny mineralnej. Skraca to i upraszcza czas montażu w stosunku do metalowych rur spiro, które wymagają dodatkowego zaizolowania. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bardzo niska masa, co zdecydowanie ułatwia montowanie rur do ścian, czy podwieszanie pod stropem. EPS jest materiałem, który można bardzo łatwo przycinać, nawet zwykłym nożem, co korzystnie wpływa na czas montażu w stosunku do metalowych rur spiro, do przycięcia których należy stosować wyspecjalizowane narzędzia. Poszczególne odcinki rur ARIA ADURO łączy się za pomocą uszczelnionych łączników, co zapewnia poziom szczelności ATC 1, podobnie jak w systemie HEATPEX ARIA CONNECT.

Więcej na stronie www.heatpex.plKontakt w sprawie produktów:

HEATPEX Sp. z o. o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 29
80-044 Gdańsk
tel. +48 (58) 30-90-283
www: heatpex.pl
mail: wyślij wiadomośćsystemy rekuperacji Aria

systemy rurowe: rury preizolowane Delta » złączki Hela » rury osłonowe Forto do kabli elektrycznych » rury instalacyjne PEX-A » rury solarne » elastyczne rury ze stali nierdzewnej » stalowe rury preziolowanePartnerzy i patroni

 

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab     VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech           Matervent

Temat miesiaca

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?