Autodesk Revit MEP - przyszłość projektowania

artykuł promocyjny

Od blisko dekady lat polskie biura architektoniczne stosują jako narzędzie do tworzenia opracowań oprogramowanie Autodesk Revit. W obliczu coraz śmielej wkraczającej w życie filozofii projektowania - Building Information Modeling (BIM), program ten zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Sytuacja w biurach zajmujących się projektami instalacyjnymi wygląda już jednak nieco inaczej. Wydaje się że tu na dobre zakorzenił się dobrze znany i udoskonalany z każda kolejną wersją AutoCAD, lub jego mniejszy brat AutoCAD LT. Powszechność i prosta obsługa programu, oraz liczne aplikacje obliczeniowe producentów armatury instalacyjnej, rur etc. sprawiła, że biura wypracowały własną ścieżkę realizacji zadań projektowych. Wpływ na taką sytuację ma również fakt, iż już od początkowego stadium kształcenia przyszłego inżyniera sanitarnego uczelnie wyższe, jako narzędzie komputerowego wspomagania projektowania (Computer Aided Design - CAD) propagują po prostu AutoCAD-a.

Czy może być zatem inaczej? Ostatnie lata w branży projektów instalacyjnych pokazują, że tak. Jako osoba mająca na co dzień styczność z wieloma biurami inżynierskimi zauważam że dotychczasowy model pracy często już nie wystarcza by zadowolić inwestora. W takiej sytuacji poszukuje się narzędzi lepiej wpisujących się w potrzeby rynku. Rozwiązaniem, które może sprostać wymaganiom czasów, może być bez wątpienia Autodesk Revit MEP. Już pierwszy kontakt z programem nie pozostawia złudzeń: wszelkie AutoCAD-owe przyzwyczajenia musimy mocno tłumić, niewiele będzie z nich pożytku. Zaczynamy ?odkrywanie Ameryki? na nowo.

Revit MEP czyli Mechanical, Electrical & Plumbing - to narzędzie wszechstronne, pozwalające tworzyć projekty instalacyjne wszelkiej maści, począwszy od wentylacji, poprzez klimatyzację, instalacje wodne, kanalizacyjne, przeciwpożarowe, a na elektrycznych kończąc.
 

Revit MEP

Rys.1 Główny panel narzędzi Revit MEP z widokiem modelu


Pierwsze skojarzenie to pewnie dziesiątki arkuszy zapełnionych liniami odzwierciedlającymi różne systemy, elegancko wkomponowanymi w ramy rzutu poziomego poszczególnych kondygnacji budynku. Trochę jest w tym oczywiście prawdy, ale tworzenie dokumentacji w Revicie to czysta przyjemność. Już nie trzeba się skupiać na tym, by ściany były w tym samym położeniu na każdym kolejnym rysunku - tu jest to oczywiste, a wręcz nie może być inaczej. Dzieje się tak, gdyż pracujemy na jednolitym modelu trójwymiarowym , o którym informacje zapisywane są głęboko w strukturach pliku projektu. Przestrzeń roboczą możemy dowolnie zmieniać ukazując ten sam obiekt w różnych ujęciach np. rzutu, przekroju pionowego, elewacji lub widoku 3D.
 

Revit MEP

Rys. 2 Przegląd widoków projektu


Czerpiemy w stu procentach z tego co dostarczy nam architekt, zapominamy o podkładach dwg, które w każdej chwili mogą się zdezaktualizować poprzez chociażby zmianę wizji rozkładu pomieszczeń.

Grunt to rodzina
. To powiedzenie możemy z powodzeniem odnieść do sposobu pracy w programie, ponieważ w dużej mierze opiera się ona właśnie na pracy z rodzinami (Revit Families ). Ich odpowiednikiem w AutoCAD-zie są bloki wstawiane bezpośrednio na rzut i łączone liniami symbolizującymi przebiegi rur. Tu jednak idziemy krok dalej. Rodzina revitowa jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistego elementu instalacji np. przyborów sanitarnych, elementów instalacji wentylacyjnych czy armatury. Można tu wykorzystać coraz bardziej powszechne modele urządzeń konkretnych producentów, lub stworzyć własny model korzystając z wbudowanego edytora. Komponenty wykorzystywane w Revit MEP dodatkowo uzbrojone są w tzw. konektory, definiujące położenie i wymiar przyłącza do konkretnego systemu (np. woda, powietrze, ścieki, napięcie).

Revit MEPRevit MEP

Revit MEPRevit MEP

Rys. 3 Przykłady rodzin Revit MEP


Po rozmieszczeniu w całym budynku niezbędnego wyposażenia można przystąpić do łączenia ich w sieci. Dostępna w programie przeglądarka systemowa pozwala nam kontrolować elementy składowe każdego z utworzonych systemów.
 

Revit MEPRevit MEP

Rys. 4 Przeglądarka systemowa oraz widok modeli kilku systemów instalacyjnych


W każdym projekcie mamy możliwość zdefiniowania dowolnej ilości typów rur i kanałów oraz ich cech. Użytkownik może więc własnoręcznie przypisać materiał, czy tabele średnic nominalnych, zewnętrznych i wewnętrznych dla poszczególnych rodzajów. Niezależnie czy tworzymy projekt instalacji sanitarnych, grzewczych czy wentylacyjnych musimy stosować różnego rodzaju kształtki. W środowisku Revitowym reprezentowane są one przez tzw. rodziny systemowe. Dzięki zastosowaniu parametrów i tabel przeglądowych, dopasowują swoje rozmiary do aktualnie używanej średnicy kanału czy rury. Tworząc projekt w środowisku Revit, finalnie powstaje kompletny model budynku, który w każdym stadium wykonawczym może być modyfikowany i koordynowany. Zarówno instalator, jak i architekt mogą szybko reagować na wszelkie konieczne zmiany w projekcie dostosowując się do aktualnych warunków. Dzięki funkcji wykrywającej kolizje między konkretnymi typami obiektów mamy pewność, że żadna instalacja nie będzie prowadzona z naruszeniem istotnego elementu konstrukcji budynku.
 

Revit MEP

Rys. 5 Detekcja kolizji


Wprowadzony w środowisku Revit sposób pracy nie tylko pozwala na wykonanie modelu. Jest to swoista baza danych, z której można wyłuskać szereg informacji o budynku. W dowolnym momencie użytkownik jest w stanie wygenerować (nie narysować) rzuty kondygnacji, przekroje pionowe czy widoki elewacji, To przecież tylko spojrzenie na ten sam obiekt z wykorzystaniem innych kryteriów wyświetlania. Jeśli więc chcemy zaprezentować przebiegi kanałów wentylacyjnych na poszczególnych kondygnacjach to wystarczy że odpowiednio włączymy lub wyłączymy widoczność konkretnych obiektów na danym widoku.
 

Revit MEP

Rys. 6 Widok tego samego obiektu z uwzględnieniem różnych filtrów wyświetlania


Wspomniałem, że projekt wykonany w Revicie MEP to baza danych. Dlaczego więc nie skorzystać z tego i nie zestawiać informacji o budynku w formie czytelnych i konfigurowalnych tabel. Nic prostszego, wystarczy tylko określić jakie elementy mają znaleźć się w zestawieniu i jakie ich cechy wyszczególnione, a program da nam gotowe wyniki. Podobne podsumowanie możemy również uzyskać dla pomieszczeń, lub stref o podobnych parametrach użytkowych, np. dla części mieszkalnej, biurowej czy usługowej.
 

Revit MEP

Rys. 7 Raporty generowane przez program


W Revicie MEP dostępnych jest również szereg narzędzi analitycznych między innymi do sprawdzania poprawności połączeń rur, kanałów, obwodów elektrycznych, przypisania elementów do właściwego systemu. Istnieje możliwość raportowania spadków ciśnienia w rurach i kanałach, czy tworzenia schematycznych rysunków ukazujących prędkości przepływu powietrza w poszczególnych kanałach.
 

Revit MEP

Rys. 8 Panel narzędzi analitycznych Revit MEP


Każdy projekt w końcu musi ujrzeć światło dzienne, i mimo coraz powszechniejszego użycia nośników elektronicznych papier pozostaje niezastąpiony. Przygotowanie arkusza wydruku to nic innego jak przeniesienie wcześniej przygotowanych widoków, zestawień i tabel na obszar papieru i wciśnięcie przycisku drukuj.
 

Revit MEP

Rys. 10 Arkusz wydruku


Dla uspokojenia niezłomnych użytkowników starego dobrego AutoCAD-a dość powiedzieć, iż każdy widok modelu uzyskany w Revicie można bez większych trudności wyeksportować do nieśmiertelnego pliku dwg.
 

Revit MEP

Rys. 11 Narzędzia eksportu pliku


Program Autodesk Revit MEP dostępny jest jako niezależny program (również w języku polskim), lub w pakiecie Autodesk Building Design Suite Premium. Zestaw ten zawiera całą grupę produktów architektonicznych i pokrewnych takich jak: AutoCAD, 3ds Max Design, Revit Architecture i inne.

Chcesz wiedzieć więcej o Revicie - weź udział w bezpłatnych warsztatach online - już 26 listopada - kliknij tutaj. Zarejestruj się i zapewnij sobie miejsce na warsztatach, zobacz jak wygląda praca w Revicie w praktyce lub dowiedz się więcej o produkcie - kliknij tutaj.Kontakt w sprawie produktów:

PROCAD SA
ul. Kartuska 215
80-122 Gdańsk
tel. 58 739 68 00
www.procad.pl
procad@procad.plprogramy komputerowe » sprzęt komputerowy » szkolenia komputerowe » serwis ploterów i drukarek

Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo