Rekuperatory.pl

Montaż nawiewników okiennych w starych oknach

artykuł promocyjny

Czy nawiewniki okienne można zamontować w już osadzonych okna? Kto powinien montować nawiewniki w oknach już użytkowanych? O montażu nawiewników oraz roli wentylacji okiennej w tym o wyzwaniach związanych z zachowaniem szczelności okien w kontekście ingerencji w ich ramę można powiedzieć wiele, dlatego zachęcamy do analizy artykułu.

Montaż nawiewników okiennych w starych oknach

fot.: Brevis

 

Kiedy montaż nawiewników powietrza do okien jest wskazany?

 

Nawiewniki okienne pełnią podstawową funkcję działania wentylacji grawitacyjnej nazywanej też naturalną. Ich rolą jest stały nawiew powietrza, które niezbędne jest do dalszej jego wymiany w całym budynku. Punkty nawiewne powinny znaleźć się w pokojach i sypialniach, ale nie stosuje się ich w łazienkach. Bez nawiewu świeżych mas powietrza z zewnątrz nie będzie działać wentylacja grawitacyjna, co grozi znacznym pogorszeniem jakości powietrza w budynku, rozwojem pleśni i grzybów, a także spadkiem naszego samopoczucia, a w dłuższej skali czasu również problemami ze zdrowiem. Warto wiedzieć, że regulacje prawne nie nakładają na nas obowiązku stosowania nawiewników w oknach, jest to nasza dobra wola (konieczne jest natomiast stosowanie jakichkolwiek punktów nawiewu powietrza). Na nawiewniki okienne najczęściej decydujemy się, gdy zaczynamy obserwować pogorszenie działania dotychczasowej wentylacji, często jest to po wymianie okien. Stare okna zapewniały dopływ powietrza z zewnątrz dzięki nieszczelnościom, te nowoczesne oparte są o wyśrubowane normy izolacyjności, dzięki czemu zapewniony jest wysoki komfort termiczny oraz akustyczny we wnętrzach, ale często kosztem wentylacji. W takiej sytuacji wydaje się oczywistym, że zastosowanie nawiewników jest wskazane.

 

Montaż nawiewników - samodzielnie czy z fachowcem

 

Dobra wiadomość jest taka, że na montaż nawiewników nigdy nie jest za późno. Można je montować w dowolnym momencie, również w oknach, które użytkowane są już przez wiele lat. Jak to zrobić? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, nawet potrzebne narzędzia większość osób ma w domu, dlatego jak najbardziej można zdecydować się na samodzielne zamontowanie nawiewników w oknach. Jednak warto pamiętać, że każda ingerencja w stolarkę okienną zmienia jej parametry na stałe i nie ma już od tego odwrotu. Zatem tu rodzi się pytanie, czy warto aż tak ryzykować. Dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca, który rekomendowany jest przez producenta lub sprzedawcę okien.

Nawiewniki mogą być zamontowane w każdym rodzaju okien, trzeba tylko wybrać odpowiedni model do naszej stolarki okiennej. Producenci oferują też coraz więcej kolorów nawiewników, dzięki czemu bez problemu dostosujemy je do stylu każdego wnętrza. Podczas montażu frezuje się w oknach niewielkie otwory (kanały), w których umieszcza się nawiewnik składające się z elementu zewnętrznego, czyli czerpni oraz elementu wewnętrznego, czyli regulatora. Jedynie stolarka aluminiowa wymaga przygotowania szczelin już na etapie produkcji. Ważne by nawiewnik nie ograniczał ruchu ramy okiennej, dlatego najczęściej umieszczany jest na środku. Nawiewniki można zamontować zarówno w oknach, jak i drzwiach balkonowych, a również w nowoczesnych drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz w oknach z roletą zewnętrzną.

Montaż nawiewników w nowoczesnych oknach - zalety i wady

fot.: Brevis

 

Jak nawiewniki w oknach wpływają na ich szczelność?

 

Jednym z głównych parametrów branym pod uwagę w czasie zakupu okien jest izolacja termiczna oraz akustyczna, ta druga zwłaszcza w przypadku budynków położonych w hałaśliwych miejscach jak centrum miasta. Wykonanie otworu w skrzydle okna trwale zmienia parametry tego okna, co oznacza spadek jego izolacyjności oraz pogorszenie akustyki. Czy zatem warto montować nawiewniki? 

 

Co zamiast nawiewników w oknach?

 

Nawiewniki można montować również w ścianach (nawiewniki glifowe), wówczas unikamy ingerencji w jakość okien. Co więcej, nawiew powietrza do domu może być realizowany również poprzez mikrowentylację, czyli rozszczelnienie okien lub wietrzenie mieszkania. Oczywiście wszystkie te metody wymagają ręcznej obsługi i są bardzo słabo kontrolowane, a także zależne na przykład od pogody. W przypadku nawiewników proces nawiewu realizowany jest automatycznie na podstawie na przykład zmiany ciśnienia (nawiewniki ciśnieniowe) lub temperatury we wnętrzu (nawiewniki higrosterowane) i odbywa się bez zasilania, czyli ich eksploatacja nic nie kosztuje. Przy dużych problemach z wentylacją grawitacyjną można posłużyć się także wspomaganiem mechanicznym i wentylatorami (wentylacja hybrydowa) lub całkowicie przejść na wentylację mechaniczną, obecnie najbardziej polecana jest rekuperacja.

Czy warto mongtowac nawiewniki? Co zamiast wentylacji w oknach?

fot.: Ventec

 

Brak nawiewników w oknach - co nam grozi?

 

Nawiewniki powietrza nazywane też nawietrzaki lub napowietrzaki to elementy wspomagające wentylację naturalną w kontrolowany sposób. Oczywiście nie są one pozbawione wad, a jedną z najczęściej pojawiających się obaw jest ta związana z wychładzaniem pomieszczeń, przeciągami i napływem niechcianych elementów z zewnątrz. Po pierwsze konstrukcja nawiewników przeciwdziała dopływom owadów, deszczu, śniegu i innych elementów do domu, a po drugie nawiewnikiem zawsze możemy dodatkowo sterować ręcznie. Nie mniej jednak nie zaleca się, by zamykać nawiewniki.  

Nawiewniki okienne - montować czy nie?

fot.: Brevis - nawiewniki

 

Brak nawiewników to często problemy z wentylacją, takie jak:

  • inwersja ciągu wentylacyjnego, czyli tzw. „dmuchające” kratki wywiewne - to niebezpieczne zjawisko, które wiąże się z permanentnym wychładzaniem pomieszczeń oraz ryzkiem zasysania spalin kanałem wentylacyjnym, a nawet odwrócenie kierunku przepływu spalin w kanale spalinowym, które jest m.in. przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.
  •  gromadzenie się pary wodnej i wilgoci, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie, astmę i inne choroby układu oddechowego.
  • Wykraplanie się wody, skutkuje zamakaniem elementów konstrukcyjnych budynku oraz niszczenia jego wyposażenia i struktury.

 

Kiedy nie montować nawiewników w oknach?

Nawiewniki okienne sa zbędnę w sytuacji, gdy mamy wentylację mechaniczną w tym rekuperację lub posiadamy nawiewniki w ścianach.



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Brevis




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent