venture

Rekuperatory.pl

Jakość powietrza w domu z rekuperacją i bez rekuperacji - porównanie

data aktualizacji: 06-08-2018, 09:58 – artykuł promocyjny

Zapewnienie regularnej wymiany powietrza przekłada się na jakość powietrza w domu, a co za tym idzie również zdrowie ludzi. Wśród sceptyków stosowania systemów rekuperacji w budownictwie mieszkalnym wciąż pojawia się argument, że jest to niepotrzebny koszt. Rekuperatory.pl udowadniają, że poniesiony koszt to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie, a każdy z nas chce żyć komfortowo. Warto zacząć od powietrza

Szacunkowo mówi się, że przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza! Bardzo często jednak aspekt jakości powietrza nie odgrywa ważnej roli w naszym podejściu do zdrowego stylu życia. Pożywienie ma kolor, smak, przyciąga wyglądem, zapachem, a powietrze łatwo pominąć...


O tym, jakie warunki panują w domu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną oraz w takim z rekuperacją pokazuje badanie jakości powietrza pod względem najbardzie znamiennych parametrów, które zostało przeprowadzone przez Rekuperatory.pl.

 

Warunki przeprowadzenia badania

 • czas: wrzesień 2013 r.
 • miejsce: kolejno w dwóch sypialniach z 2 dorosłych ludzi: jednej o metrażu 11 m2 w domu wielorodzinnym przy wentylacji grawitacyjnej i w drugiej o metrażu 12,5 m2 w domu jedorodzinnym z rekuperacją.
 • urządzenie pomiarowe: Wöhler CDL 210 - miernik stężenia dwutlenku węgla
 • warunki: podczas pomiaru w sypialni przebywały 2 osoby dorosłe, okna były zamknięte, drzwi pozostały lekko uchylone (co nie miało wpływu na pomiar w domu z rekuperacją, a w domu z grawitacją nieco polepszyło wynik końcowy).

Wöhler CDL 210 - miernik stężenia dwutlenku węgla

Pomiar poziomu dwutlenku węgla to najpopularniejszy wskaźnik jakości powietrza. Za granicę komfortu uznaje się wartość 1000 ppm, przy 1400 ppm powietrze odbieramy jako nieświeże, a wartość 2500 ppm jest już niebezpieczna dla ludzi (ból głowy, mdłości, zaburzenia koncentracji i równowagi)

 

Wyniki badania

 

DOM Z REKUPERACJĄ

 

 • stężenie CO2 - start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano.
 • poziom wilgoci w powietrzu: na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu

Dom z rekuperacją - czyste i zdrowe powietrze cały czas


WNIOSEK: dom z rekuperacją - czyste i zdrowe powietrze cały czas

Rekuperacja a zdrowie

 

>>> Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zalety


DOM Z WENTYLACJĄ GRAWITACYJNĄ

 

 • stężenie CO2 - start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm(!) w szczytowej fazie - poziom niebezpieczny dla zdrowia.
 • poziom wilgoci w powietrzu: rosnący w ciągu całej nocy

Do tego należy zauważyć, że przy rosnącym nasyceniu powietrza w parę wodną temperatura utrzymuje się stale na wysokim poziomie - to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. 

Dom bez rekuperacji - powietrze niebezpieczne dla zdrowia

 

WNIOSEK:  Dom bez rekuperacji - powietrze niebezpieczne dla zdrowia

 

 

Rekuperacja a zdrowie

 

 • w domu z rekuperacją nie ma potrzeby wietrzenia, gdyż efektywna wymiana powietrza powoduje utrzymywanie się komfortowych dla zdrowia i samopoczucia człowieka parametrów powietrza
 • w domu z wentylacją grawitacyjną poziom dwutlenku węgla i wilgoci stale rośnie aż do niebezpiecznej wartości, a ich usuwanie jest mało skuteczne
   

Rekuperacja to najlepsza wentylacja dla alergików, osób z chorobami płuc, jak astma, z obniżoną odpornością, dla malych dzieci i w podeszłym wieku. System mechanicznej wymiany powietrza to także najskuteczniejsza forma dbania o jakość powietrza dla każdego, kto chce żyć zdrowo.


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiKontakt w sprawie montażu rekuperacji:

Roha Group Sp. z o.o.
ul. Rudzka 9-11
54-427 Wrocław
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomośćKompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji usługowych oraz wielomieszkaniowych.

Posiada Doradców w całym kraju. Do tej pory wykonała ponad 5850 montaży.

Rekuperatory.pl posiadają własną markę rekuperatorów AERISnext, które produkowane są w Holandii.
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Firma wykonuje również montaże gruntowych wymienników ciepła oraz jednostek chłodzących ARTIC. W swojej ofercie posiada także zaawansowane urządzenia do oczyszczania oraz jonizacji powietrza nawiewanego, co pozwala chronić pomieszczenia przed zanieczyszczeniami smogowymi.
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg