Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?

artykuł promocyjny

Pożary, zalania i włamania to niespodziewane sytuacje, które dotykają wielu mieszkańców kamienic oraz blokowisk. Wypadki chodzą po ludziach, dlatego też sporym zainteresowaniem wśród właścicieli nieruchomości cieszą się polisy ubezpieczeniowe na własne „M”. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert?

Ubezpieczenie mieszkania

 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania?

 

Na co dzień dbasz o swoje bezpieczeństwo na różne sposoby – przestrzegasz przepisów ruchu drogowego podczas jazdy samochodem czy zasad BHP w pracy. Jednak czy chronisz przed zagrożeniami swoje mieszkanie? Co prawda, dostępne na rynku polisy ubezpieczeniowe są praktycznie całkowicie dobrowolne, to w przyszłości mogą one wspomóc Cię podczas zmagania się z konsekwencjami różnych nieprzewidzianych sytuacji.

Ubezpieczenie mieszkania chroni nieruchomość przed różnymi zdarzeniami spowodowanymi przez:

  • zdarzenia losowe – w tym pożar, powódź czy gradobicie.
  • osoby trzecie – na przykład sąsiada lub włamywacza.

Polisy ubezpieczeniowe wspomagają poszkodowanych w pokryciu wydatków związanych z naprawą szkód, w tym także tych dotyczących kradzieży mienia (o ile zostało to uwzględnione w umowie z ubezpieczycielem).

 

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

 

Umowę ubezpieczeniową i związane z nią formalności załatwisz na kilka sposobów. Przykładowo, decydując się na ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem PKO BP, możesz skorzystać z serwisu iPKO albo aplikacji mobilnej IKO, odwiedzić osobiście placówkę bankową lub zadzwonić na infolinię.

Poszukując oferty polisy mieszkaniowej, z pewnością zaczniesz zastanawiać się, ile może ona kosztować. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jej cena może zależeć m.in. od:

  • położenia mieszkania – pod uwagę brane jest np. piętro, na którym znajduje się nieruchomość, ale też jego sąsiedztwo i okolica;
  • zakres ochrony – w ramach umowy ubezpieczeniu mogą podlegać mury, elementy stałe i mienie ruchome mieszkania.

 

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa także rodzaj polisy. Jeżeli zdecydujesz się zakupić ubezpieczenie z pomocą PKO Banku Polskiego, otrzymasz możliwość wyboru pomiędzy trzema różnymi pakietami – Standardowym, Super i Pro. W ramach ochrony zyskasz assistance dla domu 24/7, dzięki któremu skorzystasz np. z pomocy hydraulika w przypadku nagłej awarii wodociągowej.

 

O czym należy pamiętać, decydując się na ubezpieczenie mieszkania?

 

Poszukiwania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie muszą wymagać od Ciebie dużego skupienia – wystarczy, że sprawdzisz warunki poszczególnych ofert i dostosujesz je do własnych potrzeb.

 

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

 

Jak już wcześniej wspomniano, ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, a na podpisanie umowy może zdecydować się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. Polisę możesz także zakupić dla kogoś innego, kto aktualnie jest właścicielem nieruchomości.

Warto wiedzieć:

Jeżeli planujesz zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, bank, w którym ubiegasz się o wsparcie finansowe, może wymagać od Ciebie wykupienia ubezpieczenia. To swoistego rodzaju zabezpieczenia zarówno dla kupującego nieruchomość, jak i dla instytucji finansowej.   

 

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy?

 

Podczas dopełniania formalności związanych z polisą mieszkaniową, pamiętaj, aby sprawdzić OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz w niej różne informacje, w tym spis sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Wyłączeniem odpowiedzialności objęte są np.:

  • szkody wyrządzone umyślnie przez właściciela mieszkania;
  • zużycia eksploatacyjne;
  • zalania spowodowane awarią rur kanalizacyjnych w bloku;
  • kradzież bez wyraźnych śladów włamania.

 

Zapoznając się z OW poszczególnych ofert ubezpieczeniowych, o wiele szybciej dobierzesz właściwy zakres polisy na mieszkanie. Jeżeli jednak obawiasz się, że wybrane ubezpieczenie nie sprosta Twoim oczekiwaniom, poproś o pomoc agenta ubezpieczeniowego.



Opracowanie: Redakcja
Żródło: PKO BP




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent