Rekuperatory.pl

Rekuperator w domu - wentylacja i energooszczędność

artykuł promocyjny

Sprawna wentylacja to gwarancja właściwego klimatu pomieszczeń i dobrego samopoczucia mieszkańców. Skuteczne działanie wentylacji w budynkach energooszczędnych jest w stanie zapewnić system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja). Podstawowym zadaniem powszechnie dziś stosowanych, energooszczędnych materiałów i technologii budowlanych jest zapewnienie maksymalnej szczelności budynku, która ograniczy straty energii.

Tymczasem do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje ok. 30 m3 świeżego powietrza na godzinę. Objawy niesprawnej wentylacji to m.in. złe samopoczucie, zmęczenie i bóle głowy domowników oraz para wodna skraplająca się na oknach, pojawiające się w narożnikach i naprożach wykwity pleśni i grzybów. Nie mamy więc wyjścia, świeże powietrze musi zostać doprowadzone do pomieszczeń. Przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej napływ świeżego powietrza możemy zapewnić jedynie „rozszczelniając budynek”, czyli np. wstawiając okienne nawiewniki lub po prostu otwierając okna. Wówczas jednak nie mamy kontroli ani nad ilością, ani nad temperaturą powietrza wpadającego do pomieszczeń, zaś zgromadzone we wnętrzu domu ciepło „ucieka przez komin” – wbrew wszelkim zasadom energooszczędności. Tylko system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła daje pewność kontrolowanej i energooszczędnej wymiany powietrza w budynku. Głównym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli urządzenie pozwalające na ogrzanie chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz przez ciepłe, zużyte powietrze usuwane z pomieszczeń.

Na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto zdecydować się nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też zdrowotnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów centrale wentylacyjne Firmy Bartosz pozwalają kontrolować jakość powietrza napływającego do pomieszczeń. Filtry eliminują bowiem z powietrza nawiewanego takie zanieczyszczenia jak kurz, pył a nawet smog – rzecz szczególnie ważna dla alergików. Z kolei wraz z powietrzem wywiewanym z łazienki czy kuchni usuwane są także nieprzyjemne zapachy.


Bartosz - schemat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym
fot.: Schemat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym

 

Rekuperator spiralno-przeciwprądowy

 

Opracowany i wdrożony do produkcji przez Firmę Bartosz spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła charakteryzuje unikalna, opatentowana konstrukcja i korzystne parametry techniczne. Duża powierzchnia wymiany ciepła pozwala odzyskiwać ciepło z wysoką sprawnością, przy zrównoważonych proporcjach powietrza nawiewanego i wyciąganego. Oznacza to, że przy panującej na zewnątrz temperaturze -18°C i temperaturze powietrza usuwanego na poziomie +20°C, powietrze napływające do pomieszczeń będzie miało temperaturę ok. +16°C. Zadaniem instalacji c.o. będzie więc podgrzanie powietrza w pomieszczeniu najwyżej o kilka, a nie kilkanaście stopni, jak by to miało miejsce w przypadku tradycyjnego wietrzenia czy wentylacji bez odzysku ciepła. Efekt to niższe rachunki za ogrzewanie.

Wyjątkowa konstrukcja rekuperatora Bartosz czyni go także odpornym na szronienie i zamarzanie. Z tego względu, w odróżnieniu od innych oferowanych na rynku wymienników ciepła, nie wymaga on bezwzględnego stosowania nagrzewnic, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Kolejną zaletą wymiennika spiralno-przeciwprądowego jest szczelność na poziomie 99,9%, wykluczająca przenikanie zapachów i mieszanie się powietrza zużytego z czystym, nawiewanym do pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, ponieważ z zasady świeże powietrze doprowadzamy kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń „czystych” (takich jak pokój dzienny, sypialnia, biblioteczka, salon itp.), natomiast zużyte usuwamy z pomieszczeń „brudnych” (łazienka, toaleta, kuchnia, suszarnia, garderoba itp.).


Bartosz - wymiennik ciepła
fot.: Unikalna konstrukcja wymiennika spiralno-przeciwprądowego Firmy Bartosz zapewnia wysoki odzysk ciepła bez konieczności stosowania dodatkowych nagrzewnic

 



Rozwiązania do domów jednorodzinnych

 

Na bazie spiralno-przeciwprądowego wymiennika ciepła Firma Bartosz opracowała rozwiązania do domów jednorodzinnych: rekuperatory VENA Standard oraz VENA Silver.

Rekuperatory VENA Standard oraz VENA Silver odzyskują ciepło z rzeczywistą sprawnością 85-92%. Wyróżnia je kanałowy sposób montażu, który pozwala na elastyczne rozmieszczenie elementów zestawu (wentylatorów, filtrów, sekcji wymiennika), dostosowane do układu pomieszczenia. Zazwyczaj rekuperator montowany jest na poddaszu, w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Uniwersalna rama montażowa pozwala na instalację w pozycji stojącej lub leżącej (minimalny kąt nachylenia rekuperatora, umożliwiający odpływ skroplin, wynosi 15°C). Montaż kanałowy ułatwia dostęp do poszczególnych elementów zestawu podczas eksploatacji i serwisu, a w razie awarii umożliwia wymianę tylko uszkodzonego elementu, bez konieczności demontowania całego urządzenia.

Zarówno VENA Standard, jak i VENA Silver posiadają by-pass, czyli obejście wymiennika umożliwiające wentylację bez odzysku ciepła. Takie rozwiązanie użytkownicy doceniają szczególnie w okresach przejściowych (wiosną i wczesną jesienią). W dzień, gdy temperatura na zewnątrz jest optymalna, odzyskiwanie ciepła i podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń nie ma sensu – otwieramy zatem by-pass. Odzysk ciepła przydaje się za to nocą, dlatego na noc obejście wymiennika pozostawiamy zamknięte. By-pass sprawdza się również latem. Otwierając wieczorem obejście wymiennika wpuszczamy do domu chłodniejsze nocne powietrze, bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu rozwiązaniu cieszymy się świeżym chłodniejszym powietrzem, nie narażając się przy tym na wpuszczenie do domu uciążliwych komarów.


Bartosz - VENA Standard 3     Bartosz - rekuperator VENA Silver
fot.: Rekuperatory VENA Standard (po lewej) i VENA Silver (po prawej) przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego oraz niewielkich lokali użytkowych

 

Systemy zautomatyzowane

 

Stosowane w rekuperatorach firmy Bartosz układy automatyki STW dają możliwość optymalnego dostosowania ilości i temperatury nawiewanego powietrza do potrzeb użytkowników. Automatyka daje możliwość regulacji wydajności wentylacji poprzez sterowanie prędkością obrotową wentylatorów. Użytkownik może wybrać tryb pracy rekuperatora: automatyczny lub ręczny. Może również ustalić parametry pracy urządzenia według zaprogramowanych trybów czasowych bądź programu użytkownika. Sterowniki STW w standardzie są wyposażone w funkcję sterowania by-passem oraz sygnalizację zabrudzenia filtrów. Mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, np. sterowanie pracą gruntowego wymiennika ciepła, sterowanie nagrzewnicą, chłodnicą, dodatkowe czujniki jakości powietrza itp.

Panel dotykowy PS-D5 oraz moduł internetowy EcoNet

fot.: Panel dotykowy PS-D5 oraz moduł internetowy EcoNet

Obsługa sterownika STW odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego panelu ekranem dotykowym, możliwe jest również sterowanie pracą rekuperatora przez internet.



Kontakt w sprawie produktów:

Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech
ul. Sejneńska 7
15-399 Białystok
tel. 85 745 57 12
www: www.bartosz.com.pl
mail: wyślij wiadomość



marketing@bartosz.com.pl   www.bartoszwentylacja.com.pl

centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła » spiralno-przeciwprądowe wymienniki ciepła » rekuperatory » zestawy wentylacyjne » system wentylacji mieszkań VENA Lux » szafy zasilające » sterujące systemy automatyki » uzdatnianie wody » pionowe zbiorniki ciśnieniowe » tradycyjne zbiorniki filtracyjne ze stali węglowej i kwasoodpornej » stalowe zbiorniki retencyjne » zbiorniki reakcji » zestawy pompowe do wody socjalno-bytowej technologicznej pożarowej do sieci tryskaczowych » pompownie ścieków

Facebook Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech     Youtube Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent