Wienkra

Kurtyny powietrzne

data aktualizacji: 02-08-2012, 10:47 – artykuł promocyjny

Jednym ze sposobów ochrony przed utratą ciepła w zimie, a także wydostaniem się na zewnątrz chłodnego klimatyzowanego powietrza w lecie, jest zainstalowanie przy wejściu do pomieszczenia odpowiednio dobranej kurtyny powietrznej.

Jest to urządzenie montowane nad lub obok otworu budowlanego (drzwi, bramy) w celu wytworzenia bariery dla przepływającego powietrza pomiędzy pomieszczeniem a jego otoczeniem. Taka izolacja w okresie zimowym sprawia, że nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia, ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie również straty energii. Latem stanowi doskonałą ochronę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia, a także zapobiega przedostawaniu się do niego owadów, mikroorganizmów, spalin i innych zanieczyszczeń.

Kurtyny powietrzne mają szerokie zastosowanie i mogą być montowane w takich obiektach jak: galerie handlowe i supermarkety, restauracje, bary, budynki użyteczności publicznej, urzędy; hotele, banki, szpitale, apteki, magazyny, etc. Ze względu na swoją funkcję dzielą się na kurtyny ciepłe i zimne. Kurtyny operujące ciepłym strumieniem powietrza najczęściej montowane są w przedsionkach wejściowych i bramach wjazdowych - ich celem jest zapobieganie wychłodzeniu wejścia do budynku w okresie zimy. Kurtyny zimne np. przeznaczone dla chłodni  nie podgrzewają powietrza i nie są skuteczną barierą ochronną przed napływem ogrzanego powietrza z zewnętrz. Ze względu na zabudowę dzielimy kurtyny na poziome – montowane nad drzwiami i pionowe – montowane obok drzwi. Zróżnicowana oferta rynkowa pozwala na montaż urządzenia na wysokości już od 1,8 m, aż do wysokości 6 m.
 

Elektrotermia - elektryczna kurtyna powietrzna EKP Wicherek

 

 

Budowa i zasada działania elektrycznej kurtyny powietrznej


na przykładzie EKP Wicherek marki Elektrotermia:

Elektrotermia - budowa i zasada działania elektrycznej kurtyny powietrznej
1. kratka wydmuchowa
2. termostat elektromagnetyczny
3. regulacja mocy
4. regulacja prędkości wentylatoraKurtyny powietrzne typoszeregu EKP Wicherek posiadają stalową obudowę, w której umieszczone są elementy grzejne (za wyjątkiem kurtyn zimnych) oraz wentylator o dużej mocy. W kurtynach kompaktowych - oznaczonych symbolem K umieszczonym na końcu nazwy typoszeregu, elementy sterujące pracą kurtyny, czyli termostat i wyłączniki, są wbudowane na stałe do urządzenia. W pozostałych przypadkach sterowanie przebiega za pomocą panelu sterującego oraz termostatu zewnętrznego. 

Elektrotermia - panele sterujące


Urządzenia charakteryzują się prostą i wygodną obsługą. Są przygotowane do montażu naściennego i sufitowego. Dzięki zasysaniu powietrza od przodu kurtyny możliwy jest jej montaż w niskich pomieszczeniach, zaraz pod sufitem lub w przestrzeni międzystropowej na minimalnej wysokości 1,8 m i maksymalnej do 2,7 m. Urządzenia można ze sobą łączyć w zestawy montując je obok siebie, co pozwala na zabezpieczenie drzwi o dowolnej szerokości. Obudowa pokryta jest powłoką lakierniczą nakładaną proszkowo. EKP Wicherek dostępne są, na zamówienie, w pełnej gamie kolorystycznej z palety RAL. Istnieje również możliwość wykonania kurtyny ze stali nierdzewnej.

 


Zalety urządzenia


Kurtyny powietrzne EKP chronią przed niekontrolowanymi stratami ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych (kurtyny ciepłe) oraz przed utratą powietrza klimatyzowanego (kurtyny zimne). Posiadają możliwość sterowania mocą grzewczą, prędkością wentylatora oraz temperaturą powietrza w pomieszczeniu. Ich praca charakteryzuje się niskim poziomem głośności. Dzięki wysokim parametrom technicznym typoszeregu EKP – zróżnicowanej mocy znamionowej do 9kW, dużej liczbie i mocy elementów grzejnych, pojemności urządzeń – maksymalna ilość powietrza od 1200 m³ /h, aż do 1700 m³ /h, a także wysokiej mocy wentylatora 130W -140W, urządzenia zapewniają bardzo sprawną i wydajną pracę, obniżają koszty eksploatacji i tym samym podwyższają komfort i standard obiektu. Zastosowanie kurtyny pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii, zwłaszcza w przypadku dużych różnic temperaturowych. Warto zaznaczyć, iż w odróżnieniu od popularnych na rynku urządzeń o dobrych parametrach grzewczych, ale małej mocy wentylatora, kurtyny EKP Wicherek gwarantują niezwykle silny przepływ powietrza: 5,5 m/ s tuż przy wylocie z urządzenia do 2,5 m/ s osiąganych po 2 m. Tak silny strumień powietrza zapewnia maksymalną ochronę pomieszczenia przed napływem powietrza z zewnątrz, a wraz z nim różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ponadto kurtyny Wicherek zapobiegają przeciągom, a dzięki zastosowaniu termostatu uniemożliwiają przegrzanie pomieszczenia. Kurtyny z serii EKP to profesjonalne urządzenia wykonane według najwyższych standardów norm europejskich. Producent udziela na nie aż 3-letniej gwarancji.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Elektrotermia


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema