Rekuperatory.pl

Rekuperatory PRO-VENT

data aktualizacji: 19-11-2015, 11:11 – artykuł promocyjny

PRO-VENT jest firmą, specjalizującą się w produkcji central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła, które popularnie nazywane są rekuperatorami. Oferta PRO-VENT obejmuje 26 typów rekuperatorów, co gwarantuje ich dopasowanie do różnych systemów wentylacyjnych i różnych warunków pracy. Są to rekuperatory, które przeznaczone są zarówno do małych obiektów - centrale mini a także do hal, biurowców, sklepów, pubów oraz basenów.

 

Mistral P

fot.: rekuperator podwieszany MISTRAL P

 

Nawet najlepszy rekuperator wymaga obsługi. Nie chodzi mi jednak o wymianę filtrów czy okresową konserwację, ale o umiejętną i rozsądną obsługę rekuperatora w okresie letnim i zimowym. Zimą, rekuperator bardzo skutecznie osusza powietrze, dlatego w tym okresie wentylacja powinna być mniej intensywna.  Praca centrali z dużą wydajnością w okresie mrozów, grozi bowiem przesuszeniem pomieszczeń. Praca centrali w okresie letnim wymaga więcej uwagi, ponieważ możliwa jest zarówno regulacja wydajności, jak również sterowanie odzyskiem ciepła. Zastosowanie bypassu lub wkładów letnich umożliwia pracę centrali bez odzysku ciepła. Jednak kiedy takie rozwiązanie należy to stosować? Niewątpliwie należy ograniczyć wydajność centrali w czasie upałów, gdyż nawet z odzyskiem ciepła (w tym przypadku ochładzanie powietrzem usuwanym) powietrze nawiewane do pomieszczeń będzie miało wyższą temperaturę. Jednak w czasie obniżenia temperatury zewnętrznej (np. w godzinach nocnych) należy maksymalnie zwiększyć wydajność, wyłączając jednocześnie odzysk ciepła (bypass, lub montując wkład letni).  W dobrych centrach możliwe jest w tym czasie wyłączenie wentylatora nawiewu, a chłodne świeże powietrze doprowadzane jest uchylonymi oknami.
Należy pamiętać, że nieumiejętne sterowanie pracą centrali może spowodować obniżenie komfortu powietrza w pomieszczeniach, a w efekcie niezadowolenie z zastosowanego systemu.

 

Wentylacja to nie klimatyzacja


Latem, gdy doskwiera nam duszne i gorące powietrze wewnątrz domu rodzi się w baszych głowach pytanie. Co nie tak z tym rekuperatorem? A odpowiedź jest prosta. Rekuperator to urządzenie do wentylacji, a nie klimatyzacji. Podstawowym zadaniem rekuperatora jest dostarczyć świeże i usunąć „zużyte” powietrze z domu. Przy okazji odzyskuje on w wymienniku ciepło, jednak sprawność wymiennika sprawia, że nawiewane powietrze zawsze jest nieco chłodniejsze zimą lub cieplejsze latem.  Dodatkowa obróbka termiczna powietrza (grzanie, chłodzenie) jest oczywiście możliwa, realizowana jest jednak dodatkowymi urządzeniami. Dodatkowo ilość powietrza niezbędna do schłodzenia domu jest najczęściej kilkukrotnie większa niż wymagana wydajność wentylacji. Widać więc, że sam rekuperator nie zapewni komfortu w okresie upałów, pomóc może zastosowanie w układzie wentylacji GWC (gruntowy wymiennik ciepła), ale to inny temat.Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a Dąbrówka Górna
47-300 Krapkowice
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćWymienników Ciepła (GWC) PROVENT-GEO.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL:

  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (stojące): MISTRAL PRO (450.. 2000), MISTRAL SMART (300.. 400)
  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (podwieszane): MISTRAL SLIM (300.. 1100)
  • Z wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL (300.. 6000), MISTRAL G (400.. 650), MISTRAL 250 ECONO
  • Z wymiennikiem krzyżowym (podwieszane): MISTRAL P (200.. 3000)
  • Z podwójnym wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL DUO (300.. 800)


GWC PROVENT-GEO
Płytowy bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Wienkra