Rekuperatory Mistral i Geo System

artykuł promocyjny

Kiedy wiemy już, że wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna w budownictwie energooszczędnym jest konieczna i nie ma innej alternatywy (bo wentylacja grawitacyjna nie działa), kolejnym zadaniem będzie wybranie odpowiedniej centrali wentylacyjnej, potocznie zwanej rekuperatorem. Wyznaczniki dobrego sprzętu:skuteczność i niezawodność działania, względy ekonomiczne czyli cena zakupu, odzysk ciepła, koszty eksploatacji (wymiana filtrów, naprawy, serwis).

Kupując centralę często patrzymy tylko na odzysk ciepła. Jest to sprawa ważna, „ale nie dajmy się zwariować”. Maksymalny odzysk mogą zapewniać tylko centrale duo - z dwoma wymiennikami krzyżowymi, takie jak np. MISTRAL duo firmy Pro-Vent. W takiej konfiguracji powierzchnia wymiany ciepła jest największa. Centrale te zapewniają odzysk na poziomie 95% przy standardowej  wilgotności w domu.  Jednak jeśli wykonana w domu instalacja wentylacyjna będzie źle ocieplona, to duża część odzyskanej energii w rekuperatorze „ucieknie” po drodze do nawiewników.
 

Rekuperator Mistral Duo


Latem, gdy odzysk ciepła nie jest wymagany w centralach MISTRAL stosujemy kasety letnie i wentylujemy dom całkowicie świeżym i filtrowanym powietrzem. Natomiast wiele central na rynku, reklamowanych jako posiadających bypass (czyli obejście wymiennika) ma go tylko w formie częściowej. Tylko połowa powietrza omija wymiennik bypassem, druga natomiast przechodzi przez rekuperator i latem jest niepotrzebnie ogrzewana, co nie pozwala na schłodzenie domu w letnią noc (niejednokrotnie niwecząc działanie gruntowych wymienników ciepła).

Centrale MISTRAL są produkowane także w wersji do współpracy z wymiennikiem gruntowym Geo System. Taki układ to już maksymalny komfort. Oszczędność energii cieplnej jest nieporównywalna z żadnym innym układem wentylacji. Przy mrozach -20°C do domu nawiewamy powietrze o temp. 18°C. Nasz domowy kocioł musi je dogrzać zatem tylko o 2°C (a nie 40°C w przypadku gdy nie mamy układu komfortowej wentylacji  Pro-Vent Geo System). Dodatkowo zyskujemy naturalne dowilżenie powietrza.

Kolejny problem to zużycie prądu przez wentylatory. Wprowadzane na rynek wentylatory stałoprądowe zużywają mniej prądu, ale tylko przy mniejszych wydajnościach central, natomiast praca na max. biegu to pobór mocy taki sam jak przy tradycyjnych wentylatorach . Różnica jest natomiast zauważalna gdy będziemy zmuszeni wymienić wentylator. W centralach MISTRAL 400 wymiana wentylatora to koszt ok. 400 zł, natomiast  w centralach z wentylatorami stałoprądowymi możemy się liczyć z wydatkiem 800 – 1000 zł.

Eksplatacja - kupując centralę pomyślmy także o kosztach serwisu, wymiany filtrów. Firma Pro-Vent do central MISTRAL już przy zakupie daje dodatkowe komplety filtrów w cenie centrali. Dla alergików dostępne są też tanie filtry EU7 filtrujące powietrze z pyłków, kurzu itp. Częsta wymiana filtrów pozwala na utrzymanie czystości powietrza (co za tym idzie kanałów), a także pomaga zapewnić bezawaryjną pracę wentylatorów.

Kolejnym ważnym parametrem jest hałas, ale na to już często nie patrzymy przy zakupie. Centrala musi cicho pracować. MISTRAL 400 emitują hałas na poziomie 37-47 dBA, co przy dobrze wygłuszonej i skonfigurowanej instalacji wentylacyjnej, czyni je prawie niesłyszalnymi przy normalnej eksploatacji. Centrale firmy Pro-Vent swoimi zaletami zdobyły uznanie zarówno wśród tysięcy użytkowników jak i wielu firm instalacyjnych.Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a Dąbrówka Górna
47-300 Krapkowice
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćWymienników Ciepła (GWC) PROVENT-GEO.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL:

  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (stojące): MISTRAL PRO (450.. 2000), MISTRAL SMART (300.. 400)
  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (podwieszane): MISTRAL SLIM (300.. 1100)
  • Z wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL (300.. 6000), MISTRAL G (400.. 650), MISTRAL 250 ECONO
  • Z wymiennikiem krzyżowym (podwieszane): MISTRAL P (200.. 3000)
  • Z podwójnym wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL DUO (300.. 800)


GWC PROVENT-GEO
Płytowy bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Facebook Pro-Vent Systemy Wentylacyjne     Youtube Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent