Odzysk ciepła technologicznego na cele wentylacji

artykuł promocyjny

Niezwykle dynamiczny wzrost cen energii, który obserwujemy w ostatnich latach jest nie lada zaskoczeniem i zmusza przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności. Aby obniżyć koszty eksploatacji obiektów przemysłowych można skorzystać z możliwości jaką jest odzysk ciepła technologicznego, czyli tego, które powstaje w tracie procesów produkcyjnych.

odzysk ciepła technologicznego - wentylacja profesjonalna bartosz

 

Wiele fabryk mierzy się z problemem jakim jest nadmiar ciepła generowany przez pracujące maszyny. To ciepło, które w procesie produkcji staje się „odpadem” często pogarsza warunki pracy pracowników i musi być usunięte z budynku. W tym celu stosowane są odciągi, które wyrzucają je do otoczenia lub zostaje zamontowana klimatyzacja, której zadaniem jest poprawienie warunków pracy. Dochodzi zatem do sytuacji, w której przedsiębiorca nie dość, że ponosi niemałe wydatki na zasilenie maszyn generujących nadprogramowe ciepło, to jeszcze musi ponosić dodatkowe i niemałe koszty związane z usunięciem tego ciepła. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że ciepło, którego mają nadmiar, mogą ponownie wykorzystać np. na cele wentylacji.

 

wentylacja profesjonalna dla przemysłu - bartosz

 

Centrale wentylacyjne a odzysk ciepła technologicznego


Zastosowanie nowoczesnych central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji zakładów produkcyjnych. I mowa nie tylko o koszcie energii ponoszonym na potrzeby klimatyzowania pomieszczeń, ale również o kosztach ogrzewania. Odzysk ciepła technologicznego daje możliwość powtórnego wykorzystania „zebranej” energii do ogrzewania np. pomieszczeń biurowych znajdujących się w danym zakładzie produkcyjnym. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w obiektach, w których powstają duże ilości nadmiarowego ciepła i są to np.:

 

 •    sprężarkownie,
 •    serwerownie,
 •    kuchnie,
 •    piekarnie,
 •    huty,
 •    malarnie proszkowe,
 •    suszarnie,
 •    browary,
 •    drukarnie


oraz inne, w których w procesie produkcji wykorzystywane są urządzenia emitujące duże ilości ciepła odpadowego.

 

odzysk ciepła technologicznego z przemysłu - rozwiązaia od bartosz

 

Gdzie wykorzystać nadmiar ciepła technologicznego?


Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wdrożony system do odzysku ciepła pochodzącego z procesów produkcyjnych pozwala na ponowne wykorzystanie energii do takich procesów jak:

 • Ogrzewanie budynków – pozyskane ciepło może służyć do ogrzania hal produkcyjnych, pomieszczeń biurowych czy innych pomieszczeń w pobliżu źródła ciepła

 

 • Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej – ciepło technologiczne może być wykorzystane do podgrzewania wody zużywanej na cele sanitarne lub do produkcji

 

 • Ogrzewanie medium procesowego lub technologicznego – ciepło odpadowe zostanie wykorzystane do podgrzania substancji niezbędnych w procesie produkcyjnym

 

 • Ogrzewanie powietrza wentylacyjnego – odzyskane ciepło można wykorzystać do poprawienia komfortu klimatycznego i termicznego w budynkach.

 

wentylacja profesjonalan dla przemysłu - bartosz


Powyższe sposoby powtórnego zastosowania nadmiarowej ilości ciepła nie tylko są doskonałym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania czy energii elektrycznej, ale również przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku.

Jako doświadczony, wieloletni producent przemysłowych central wentylacyjnych VEBAR oferujemy swoje usługi związane z odzyskiem ciepła technologicznego. Przeprowadzamy wizję lokalną oraz wstępny audyt, którego celem jest ocena z jakich maszyn i jakie ilości ciepła można odzyskać. Proponujemy korzystne rozwiązanie polegające na doborze, projekcie i montażu systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji. Zachęcamy do sprawdzenia naszych przykładowych realizacji << centrale wentylacyjne – REALIZACJE.

 

wentylacja profesjonalna do budynków przemysłowych - bartoszMasz pytania? Zastanawiasz się czy w Twoich przedsiębiorstwie można wykorzystać zaproponowane przez nas rozwiązanie? Skontaktuj się z nami! Chętnie porozmawiamy o możliwościach odzysku ciepła technologicznego w Twojej firmie.
Dział Wentylacji – tel. (85) 745 57 12 w. 31, wentylacja@bartosz.com.pl

 

Zobacz więcej o odzysku ciepła technologicznegoKontakt w sprawie produktów:

Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech
ul. Sejneńska 7
15-399 Białystok
tel. 85 745 57 12
www: www.bartosz.com.pl
mail: wyślij wiadomośćmarketing@bartosz.com.pl   www.bartoszwentylacja.com.pl

centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła » spiralno-przeciwprądowe wymienniki ciepła » rekuperatory » zestawy wentylacyjne » system wentylacji mieszkań VENA Lux » szafy zasilające » sterujące systemy automatyki » uzdatnianie wody » pionowe zbiorniki ciśnieniowe » tradycyjne zbiorniki filtracyjne ze stali węglowej i kwasoodpornej » stalowe zbiorniki retencyjne » zbiorniki reakcji » zestawy pompowe do wody socjalno-bytowej technologicznej pożarowej do sieci tryskaczowych » pompownie ścieków

Facebook Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech     Youtube Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech

Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo