Odzysk ciepła technologicznego na cele wentylacji
artykuł promocyjny
Niezwykle dynamiczny wzrost cen energii, który obserwujemy w ostatnich latach jest nie lada zaskoczeniem i zmusza przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności. Aby obniżyć koszty eksploatacji obiektów przemysłowych można skorzystać z możliwości jaką jest odzysk ciepła technologicznego, czyli tego, które powstaje w tracie procesów produkcyjnych.
Wiele fabryk mierzy się z problemem jakim jest nadmiar ciepła generowany przez pracujące maszyny. To ciepło, które w procesie produkcji staje się „odpadem” często pogarsza warunki pracy pracowników i musi być usunięte z budynku. W tym celu stosowane są odciągi, które wyrzucają je do otoczenia lub zostaje zamontowana klimatyzacja, której zadaniem jest poprawienie warunków pracy. Dochodzi zatem do sytuacji, w której przedsiębiorca nie dość, że ponosi niemałe wydatki na zasilenie maszyn generujących nadprogramowe ciepło, to jeszcze musi ponosić dodatkowe i niemałe koszty związane z usunięciem tego ciepła. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że ciepło, którego mają nadmiar, mogą ponownie wykorzystać np. na cele wentylacji.
Centrale wentylacyjne a odzysk ciepła technologicznego
Zastosowanie nowoczesnych central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji zakładów produkcyjnych. I mowa nie tylko o koszcie energii ponoszonym na potrzeby klimatyzowania pomieszczeń, ale również o kosztach ogrzewania. Odzysk ciepła technologicznego daje możliwość powtórnego wykorzystania „zebranej” energii do ogrzewania np. pomieszczeń biurowych znajdujących się w danym zakładzie produkcyjnym. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w obiektach, w których powstają duże ilości nadmiarowego ciepła i są to np.:
- sprężarkownie,
- serwerownie,
- kuchnie,
- piekarnie,
- huty,
- malarnie proszkowe,
- suszarnie,
- browary,
- drukarnie
oraz inne, w których w procesie produkcji wykorzystywane są urządzenia emitujące duże ilości ciepła odpadowego.
Gdzie wykorzystać nadmiar ciepła technologicznego?
Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wdrożony system do odzysku ciepła pochodzącego z procesów produkcyjnych pozwala na ponowne wykorzystanie energii do takich procesów jak:
- Ogrzewanie budynków – pozyskane ciepło może służyć do ogrzania hal produkcyjnych, pomieszczeń biurowych czy innych pomieszczeń w pobliżu źródła ciepła
- Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej – ciepło technologiczne może być wykorzystane do podgrzewania wody zużywanej na cele sanitarne lub do produkcji
- Ogrzewanie medium procesowego lub technologicznego – ciepło odpadowe zostanie wykorzystane do podgrzania substancji niezbędnych w procesie produkcyjnym
- Ogrzewanie powietrza wentylacyjnego – odzyskane ciepło można wykorzystać do poprawienia komfortu klimatycznego i termicznego w budynkach.
Powyższe sposoby powtórnego zastosowania nadmiarowej ilości ciepła nie tylko są doskonałym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania czy energii elektrycznej, ale również przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku.
Jako doświadczony, wieloletni producent przemysłowych central wentylacyjnych VEBAR oferujemy swoje usługi związane z odzyskiem ciepła technologicznego. Przeprowadzamy wizję lokalną oraz wstępny audyt, którego celem jest ocena z jakich maszyn i jakie ilości ciepła można odzyskać. Proponujemy korzystne rozwiązanie polegające na doborze, projekcie i montażu systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji. Zachęcamy do sprawdzenia naszych przykładowych realizacji << centrale wentylacyjne – REALIZACJE.
Masz pytania? Zastanawiasz się czy w Twoich przedsiębiorstwie można wykorzystać zaproponowane przez nas rozwiązanie? Skontaktuj się z nami! Chętnie porozmawiamy o możliwościach odzysku ciepła technologicznego w Twojej firmie.
Dział Wentylacji – tel. (85) 745 57 12 w. 31, wentylacja@bartosz.com.pl
Kontakt w sprawie produktów: Firma Bartosz Sp.j. Bujwicki, Sobiech ul. Sejneńska 7 15-399 Białystok tel. 85 745 57 12 www: www.bartosz.com.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
marketing@bartosz.com.pl www.bartoszwentylacja.com.pl |






-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?


- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept