regulus
jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Jak długo będzie działać pompa ciepła?

artykuł promocyjny

Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Prawie od razu nasuwa nam się pytanie – jaka jest żywotność pompy ciepła? Chcąc zapewnić sobie najlepsze źródło ciepła, pragniemy, aby posłużyło nam przez lata i dawało jak największą efektywność. W poniższym artykule dowiemy się, jak długo będzie działać pompa ciepła.

Pompy Ciepła Monoblok

fot.: KAISAI - pompa ciepła Monoblok

 

Jak działa pompa ciepła?

 

Pompa ciepła jest ekologicznym sposobem na ogrzanie domu (lub ochłodzenie go latem) oraz wody użytkowej. Jest bezpieczna w użytkowaniu – nie ma ryzyka zaczadzenia czy wybuchu. To rozwiązanie przyjazne środowisku, w trakcie pracy nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Ciepło pozyskiwane przez pompę pochodzi z odnawialnych źródeł energii – wody, powietrza i gruntu, a co za tym idzie, nie potrzebuje ona opału. Pompy ciepła działają w taki sposób, że przenoszą ciepło z jednego środowiska do drugiego. W trybie grzania urządzenie wydobywa utajone ciepło z zewnątrz i pompuje je do wnętrza domu, w trybie chłodzenia jest odwrotnie – ciepło przenoszone zostaje z pomieszczenia do powietrza na zewnątrz, za sprawą czego ochłodzeniu ulega przestrzeń wewnętrzna.

Koszt eksploatacji pompy ciepła jest niski, więc choć początkowo trzeba dość sporo zainwestować w sam zakup urządzenia i montaż, to inwestycja zwraca się po kilku latach, a później można już sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Pompa Ciepła KAISAI Split KMK-190L-100RY1

fot.: KAISAI - pompa ciepła Split

 

Ile lat będzie działać pompa ciepła?

 

Pompa ciepła posiada prostą konstrukcję i jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, co przekłada się na jej długowieczność. Oczywiście przy stałym wykorzystaniu pompy ciepła, niektóre części (np. przewody lub zawór rozprężny) w końcu ulegną zużyciu i trzeba będzie wymienić je na nowe. Ważne, aby odpowiednio użytkować pompę i przeprowadzać systematyczne przeglądy, a nasze urządzenie będzie działać przez długie lata. Trzeba wziąć też pod uwagę jakość pompy – pompa ciepła wysokiej jakości będzie działać zdecydowanie dłużej. Czasem warto na starcie zainwestować trochę więcej, skoro ma nam to się zwrócić w przyszłości.
 

Pompa ciepła Neoheat EKO

fot.: Iglotech - pompa ciepła Neoheat EKO

Na żywotność pompy ciepła wpływa także jej rodzaj. Najdłuższą żywotnością będą cieszyć się gruntowe pompy ciepła – będzie to co najmniej 25-30 lat. Następne w kolejności będą pompy ciepła powietrzne typu monoblok – 20-25 lat bezawaryjnej pracy. Najkrótsze działanie przypada na powietrzną pompę ciepła typu split – ok. 15 lat.

Statystyczne urządzenie zaprojektowane jest na 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. Zakładając, że pompa ciepła pracuje średnio 8 h w ciągu doby, rocznie daje to 3 000 h, czyli w rezultacie około 33 lata (100 000 / 3000) funkcjonowania urządzenia. Należy uwzględnić jednak ograniczenie w postaci 50 000 startów. Przyjmuje się, że rocznie liczba startów wynosi około 2 500. Stąd ostatecznie statystyczna żywotność pompy ciepła oscyluje w okolicy 20 lat (50 000 / 2 500)”. – Zobacz więcej na stronie Buderus.

 

Wpływ sprężarki na żywotność pompy ciepła

 

Żywotność pompy ciepła w ogromnej mierze zależy od sprężarki. Sprężarka reguluje temperaturę w pomieszczeniach poprzez częste włączanie się i wyłączanie. Częste włączanie się sprężarki na krótki czas (tzw. taktowanie pompy ciepła) skutkuje szybszym zużyciem tej części, a więc krótszą żywotnością pompy. Aby temu zapobiec, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio dobrać sprężarkę do mocy pompy. Zbyt mała moc pompy spowoduje częste i krótkie włączanie się sprężarki. Ważne są tu także: właściwy dobór i instalacja pompy, odpowiednia eksploatacja oraz przeprowadzanie regularnych przeglądów ze szczególnym naciskiem na sprężarkę.

Pompa ciepła Ecodan

fot.: Mitsubishi Electric - pompa ciepła Ecodan


ZOBACZ TAKŻE:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: KAISAI, Iglotech, Buderus, Mitsubishi Electric
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent