Jak prawidłowo podłączyć okap do wentylacji?

artykuł promocyjny

Użytkowanie okapu kuchennego w trybie wyciągu to sposób na pełne wykorzystanie jego efektywności. Takie rozwiązanie pozwoli wyłapać zarówno zapachy, parę wodną, jak i cząsteczki tłuszczu, poprawiając jakość powietrza w kuchni. Sprawdź, o czym warto pamiętać podłączając okap do wentylacji.

 

Jak dobrać rury wentylacyjne?

 

Do podłączenia okapu do komina niezbędne są rury wentylacyjne. Najlepiej wybrać takie, które wykonane są z PCV, ponieważ mają gładką strukturę wewnętrzna, są wytrzymałe i łatwe w łączeniu. Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • rury okrągłe - najpopularniejsze o średnicy fi 15 cm lub fi 12 cm,
  • rury płaskie - najpopularniejsze o wymiarach 22 cm/9 cm lub 20 cm/6 cm.


Rozmiar rur także wpływa na skuteczność pracy okapu  i pod tym kątem najlepsza będzie rura o średnicy wylotu z silnika okapu - najczęściej jest to fi 15 cm lub fi 12 cm.

Alternatywą są giętkie rury spiro z aluminium, które możesz rozważyć wyłącznie w sytuacji, gdy użycie sztywnych rur jej niemożliwe. Struktura rur spiro o charakterystycznych zagłębieniach powoduje bowiem spadek wydajności i zwiększenie głośności okapu.

Warto pamiętać, że najlepsze podłączenie powinno mieć jak najkrótszy odcinek, bez załamań i zakrętów. Nie zaleca się również stosowania redukcji na kanały. Jeśli jednak okaże się ona konieczna, umieść ją dopiero przy wejściu do kanału, a nie przy wylocie silnika.
 
Dobierając kanał wentylacyjny pamiętaj, że zastosowanie wąskiego kanału np. fi 10 cm do okapu o dużej wydajności spowoduje znaczący wzrost głośności jego pracy oraz odczuwalny spadek wydajności okapu. W celu prawidłowego doboru wydajności okapu do kanału wentylacyjnego w Twojej kuchni - skontaktuj się ze specjalistą z naszego sklepu, w celu dobrania najlepszego rozwiązania do swojej kuchni.

 

Silnik zewnętrzny - kiedy go zastosować?

 

Jeśli w kuchni nie ma odpowiedniego podłączenia do komina, można zdecydować się na zastosowanie silnika zewnętrznego. W takim przypadku okap umieszcza się nad płytą grzewczą, a silnik w innym pomieszczeniu (najczęściej na poddaszu lub w spiżarni) albo poza budynkiem - na dachu lub elewacji.

okap przyścienny Verta 60 z silnikiem umieszczonym na poddaszu

fot.: okap przyścienny Verta 60 z silnikiem umieszczonym na poddaszu

okap wyspowy Cylindro Isola Blue z silnikiem elewacyjnym umieszczonym na zewnątrz budynkuokap wyspowy Cylindro Isola Blue z silnikiem elewacyjnym umieszczonym na zewnątrz budynku

fot.: okap wyspowy Cylindro Isola Blue z silnikiem elewacyjnym umieszczonym na zewnątrz budynku

Dzięki temu w kuchni jest cicho, a powietrze jest cały czas filtrowane. Producent okapów kuchennych GLOBALO opracował również specjalny model do zabudowy w szafce, właśnie z myślą o osobach, które chciałyby wyprowadzić turbinę poza kuchnię. Okap Silentio nie posiada silnika wbudowanego w okap, dlatego ma jeden z najniższych korpusów wśród okapów dostępnych na rynku i łatwo można go schować w kuchennej zabudowie. Do okapu należy podłączyć jedną z trzech dedykowanych turbin wewnętrznych lub turbinę zewnętrzną.

 

Wąski kanał wentylacyjny - jak rozwiązać ten problem?

 

Jedna z podstawowych zasad wyboru okapu kuchennego zakłada, że powinien on zostać dopasowany do rozmiaru wlotu do komina. W niektórych domach i mieszkaniach znajdują się niestety wąskie kanały wentylacyjne, które powodują obniżenie wydajności okapu oraz wzrost poziomu hałasu. Jeśli istnieje możliwość podkucia komina, aby rozszerzyć wlot, to warto zdecydować się na taki krok. W przeciwnym wypadku, lepiej wybrać urządzenie o mniejszej wydajności, aby utrzymać cichy poziom pracy oraz swobodny przepływ powietrza. Innym rozwiązaniem jest zakup okapu z silnikiem o mniejszej wydajności, który skutecznie poradzi sobie z wąskimi kanałami wentylacyjnymi.

 

O czym jeszcze pamiętać podłączając okap do komina?

 

Na koniec zapoznaj się z kilkoma dodatkowymi zasadami, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się cichym i skutecznym działaniem okapu.

  • Zamontuj okap na właściwej wysokości - zachowanie odpowiedniej odległości od płyty jest bardzo istotne, ponieważ zbyt nisko zamontowany okap może ulec uszkodzeniu, a z kolei zbyt wysoko może nie będzie skuteczny.
  • Wybierz odpowiednie miejsce montażu - najlepszym miejscem, na umieszczenie okapu jest solidna ściana z betonu, cegieł lub pustaków. Ściany kartonowo-gipsowe mogą powodować efekt rezonowania, przez co okap będzie pracował głośniej. W przypadku sufitów podwieszanych, możesz użyć wełny mineralnej do wyciszenia.
  • Dbaj o okap - regularne czyszczenie urządzenia, zwłaszcza metalowych filtrów, pozwoli utrzymać odpowiednią drożność i zachowa jego skuteczność.
  • Podłącz tłumik do okapu - jeśli chcesz jeszcze bardziej wyciszyć pracę swojego okapu i podwyższyć komfort przebywania w kuchni, zastosuj uniwersalny tłumik absorpcyjny.
  • Pamiętaj o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia, przykładowo przez kratkę nawiewną.

 
Okap kuchenny w obiegu otwartym pracuje ciszej i wydajniej. Taki sposób montażu pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kuchni, a także zabezpieczyć meble, ściany oraz inne sprzęty kuchenne przed osadzaniem się na nich tłuszczu. Zadbaj więc o prawidłowe podłączenie okapu do wentylacji, aby cieszyć się świeżym powietrzem i optymalną atmosferą w swojej kuchni. Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb


Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro

Facebook Okapykuchenne.pl     Youtube Okapykuchenne.pl     Instagram Okapykuchenne.pl     Pinterest Okapykuchenne.pl

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent