jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe

data aktualizacji: 10-03-2021, 10:27 – artykuł promocyjny

Kotły na paliwo stałe są technologią znaną od wielu lat. Przez dekady eksploatacji, powstało wiele opinii na temat tego typu urządzeń. Większość z nich dotyczy starych kopciuchów i nie ma już przełożenia na współczesne rozwiązania. Technologia się rozwinęła, a wspomniane wcześniej kopciuchy są coraz rzadziej spotykane, nawet w starszym budownictwie. Wynika to przede wszystkich z wymogów środowiskowych, które są najczęstszą przyczyną wymiany źródła ciepła na bardziej zaawansowane technologicznie. Mimo postępu w branży grzewczej, wiele osób ciągle trzyma się przestarzałych opinii, które w 2021 roku są nieaktualne. Kotły na paliwo stałe 5 klasy nie są już urządzeniami, które znaliśmy dotychczas. Dlatego też, warto wyjaśnić w jaki sposób działają współczesne kotły i obalić mity, które ciągle krążą w branży. Prawdziwe i rzetelne informacje są podstawą do efektywnego ogrzewania domu, które zadba nie tylko o nasz portfel ale również o środowisko naturalne.

Defro kocioł


Mit nr 1 – kotły na paliwo stałe zanieczyszczają środowisko


Jak już wspomniano wcześniej, jest to mit, który zrodził się poprzez utożsamianie nowoczesnych kotłów na pellet (np. Defro) lub ekogroszek z piecami starej technologii. Najlepszym argumentem obalającym ten jest certyfikat Ecodesign. Jest to dyrektywa Unii Europejskiej, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Wraz z rozporządzaniem wprowadzono restrykcyjne normy emisyjne oraz sprawnościowe (poprzez wprowadzenie pojęcia sezonowej efektywności energetycznej). Wybierając kotły posiadające certyfikat Ecodesign, mamy pewność, że dbamy o jakość powietrza.


Mit nr 2 – kocioł na paliwo stałe wymaga codziennej obsługi


Nic bardziej mylnego. Nowoczesne kotły to w pełni zautomatyzowane urządzenia. Są wyposażone w automatykę sterującą oraz takie udogodnienia jak podajnik. Dzięki temu, ingerencja użytkownika ogranicza się do uzupełnienia paliwa w zasobniku (raz na kilka dni).


Mit nr 3 – kocioł na paliwo stałe nie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym


Połączenie kotłów na paliwo stałe (największy wybór kotłów Defro) z ogrzewaniem podłogowym to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Taki system działa bezawaryjnie i efektywnie. Biorąc pod uwagę charakterystykę temperaturową wody podgrzewanej w kotle oraz wymagania ogrzewania podłogowego, konieczne jest zastosowanie zaworu mieszającego, którego zadaniem jest optymalizacja temperatury czynnika roboczego.


Mit 4 - kotła nie da się zamontować w instalacjach typu zamkniętego


Obecnie na rynku są dostępne kotły z atestem do pracy w układzie zamkniętym. Instalacja w tym wypadku musi jednak mieć urządzenie do odprowadzania ciepła.


Mit 5 – kotły na paliwo stałe to domena starszych budynków


Kotły na paliwo stałe to na tę chwilę najczęściej wybierane źródło ciepła. Mowa tu nie tylko o modernizowanych domach, ale przede wszystkich o budynkach powstających. Kotły na pellet lub ekogroszek posiadają wszystkie cechy, które powinno mieć źródło ciepła w XXI wieku. Są ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz efektywne co przekłada się na możliwość generowania wymiernych oszczędności. Dodatkowo, trzeba podkreślić, że same koszty inwestycyjne w kotłownię na paliwo stałe są niezwykle atrakcyjne (szczególnie w porównaniu do odnawialnych źródeł ciepła).Opracowanie: Redakcja
Żródło: Defro.pl


rekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema