Rekuperacja a Warunki Techniczne 2021
data aktualizacji: 04-02-2021, 04:09 – artykuł promocyjny
Od stycznia 2021 r. zaostrzeniu uległy Warunki Techniczne dla tych, którzy chcą budować lub modernizować swój dom. Zmienione standardy energooszczędności budynków podyktowane są stale rozwijającymi się technologiami w branży budowlanej. Nowe domy będą musiały wykorzystywać wyłącznie skuteczne metody izolacji, wentylacji i ogrzewania. Jaką rolę odgrywać będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Kogo dotyczą WT 2021?
WT 2021 dotyczą tak naprawdę każdego, kto będzie zainteresowany budową domu i do końca 2020 nie udało mu się sfinalizować drogi administracyjnej zakończonej pozwoleniem na budowę.
WT 2021 - jakie są wymagania?
Najważniejszymi założeniami nowych standardów budowlanych są:
- Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U) poprzez izolację ścian zewnętrznych, podłóg oraz przede wszystkim dachu; co skutkować będzie skutecznym utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku.
- Zmniejszenie wartości współczynnika Ep - określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.
Obecne standardy Ep są na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od 2021 roku poziom będzie musiał być obniżony do 70 kWh/m2/rok (dla budynków jednorodzinnych) lub 65 kWh/m2/rok (dla budynków wielorodzinnych). I tutaj właśnie strategiczną rolę odgrywać będzie rekuperacja. Nie tylko dla zapewnienia komfortu temperaturowego i dostarczenia świeżego i przefiltrowanego powietrza w każdych warunkach atmosferycznych, lecz przede wszystkim z uwagi na wysoki poziom odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.
O wskaźniku energii pierwotnej (EP) decyduje wyposażenie budynku w instalacje (rodzaj urządzenia grzewczego i sposób wentylacji), ich sprawność, a także wykorzystanie OZE. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma znaczny wpływ na wskaźnik EP – im wyższa sprawność odzysku, tym lepsze wyniki dla wskaźnika EP.
Jak można sprostać nowym standardom WT 2021?
Wymogi WT 2021 stanowią duże wyzwanie dla współczesnego budownictwa. Potrzebne będą działania wieloaspektowe. Trzeba będzie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego w energię pierwotną, dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Pamiętając o tym, że największy udział w zużyciu energii pierwotnej w domu mają systemy grzewczy oraz wentylacyjny, duże znaczenie będzie mieć oczywiście REKUPERACJA - czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to jedna z instalacji, której zastosowanie skutkuje zmniejszonym zapotrzebowaniem budynku na energię użytkową, czyli taką która „pokrywa” starty związane z ucieczką energii z budynku (przenikaniem ciepła i wentylacją). Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oznacza niższe zapotrzebowanie na energię użytkową, a w konsekwencji wpływa na mniejsze zużycie energii końcowej i pierwotnej, nawet o blisko 20 kWh. Dla inwestora końcowego strategiczne znaczenie ma oczywiście energia końcowa, ponieważ jest to ta energia, za którą zapłaci.
Centrale wentylacyjne Östberg z podłączeniem bocznym HERU S oraz z podłączeniem górnym HERU T
Rekuperacja - co to jest?
Rekuperacja jest najskuteczniejszą formą wentylacji. Jest to system, w którym za pomocą scentralizowanego urządzenia (centrali wentylacyjnej) strumień zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazuje część swojej energii cieplnej powietrzu świeżemu, pobieranemu z otoczenia. Zapewnia to najbardziej efektywną wentylację w całym domu, niezależną od warunków otoczenia oraz znaczną redukcję kosztów niezbędnych do pokrycia strat ciepła pochodzących od wentylacji. Dzięki zastosowaniu rekuperacji zaoszczędzisz również na budowie kominów wentylacyjnych (stają się zbędne) oraz na zastosowanych oknach - nie potrzebujesz już dodatkowych okien w łazienkach, garderobie. W pozostałych pomieszczeniach możesz wybrać tańsze - bez nawiewników bądź wersje nieotwierane.
Montaż rekuperacji pozwala na oszczędność na ogrzewaniu na poziomie nawet 30%.
Spełnienie wymagań WT 2021 jest jednoznaczne z uzyskaniem budynku o bardzo niskim, niemal zerowym zużyciu energii. Rekuperacja staje się standardem w budynkach jednorodzinnych, jednak od 2021 r. dla wielu stanie się nieodzownym elementem nowego, energooszczędnego domu!
Neovent Sp. zo.o. Sp. k.
Generalny dystrybutor produktów marki Östberg w Polsce
Kontakt w sprawie produktów: Neovent Sp. z o.o. Sp. k. ul. Toruńska 41 82-500 Kwidzyn tel. 55 645 73 14 www: neovent.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
klimatyzatory » środki do czyszczenia » centrale wentylacyjne » wentylatory kanałowe » wentylatory przeciwwybuchowe » wentylatory dachowe » wentylatory ścienne » wentylatory promieniowe » akcesoria |













- VENTIA uruchomiła swój sklep on-line!
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Zacznij sezon z AUX!
- PREMIERY Lindab 2021
- eAkademia VENTIA - szkolenia NIE takie jak inne!
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
-
Kwiecień z Iglotech - aktualne promocje
- Cennik i katalog produktowy KAISAI 2020/2021
- Nowe zasady gwarancyjne dla pomp ciepła od Klima-Therm
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
-
Nowy katalog ALNOR
- Bezpieczna instalacja klimatyzacji
- Nowe modele klimatyzatorów TCL w ofercie Lindab



- Wentylatory promieniowe KEF oraz KEF/EC
-
Wystartowała merXu - innowacyjna platforma e-commerce
- PRO-VENT wprowadza nowy sterownik RC7 PREMIUM
- Nowość na rynku - nagrzewnice elektryczne Winterwarm EH
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Rewolucja w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- Nowa kurtyna powietrzna Slim z wbudowanym czujnikiem ruchu
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept
- Jak i czym przekonać inwestora do rekuperacji?
- Kompensatory tkaninowe KM Project
- Jak wyciszyć system wentylacyjny
