Rekuperatory.pl

Nowe Warunki Techniczne 2021 - wymagania dla wentylacji

data aktualizacji: 11-02-2021, 12:09 – artykuł promocyjny

Wraz z początkiem roku 2021 w życie wchodzą nowe wymagania stawiane inwestorom, którzy planują budowę nowego domu, rozbudowę już istniejącego bądź modernizację. Zaostrzeniu ulegną nie tylko wymagania w zakresie izolacji, ale także ogrzewania i wentylacji. Zmiany wynikają z długoterminowych działań na rzecz poprawy efektywności dostosowanej do rozwijającej się technologii w sektorze budowlanym. Nowe warunki techniczne, to nowe obostrzenia. Sprawdź, jakie zmiany będą konieczne.

UWAGA! Standardy WT 2021 obowiązują każdego, kto uzyska pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

 

Założenia nowych standardów budowlanych

 

  • Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U) poprzez izolację ścian zewnętrznych, podłóg oraz przede wszystkim dachu w celu utrzymania ciepła wewnątrz budynku.
  • Zmniejszenie wartości współczynnika Ep - określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Obecne standardy Ep są na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od 2021 roku poziom ten spada do 70 kWh/m2/rok.
  • Rozpowszechnienie ekologicznych źródeł ciepła. Dom energooszczędny zgodny ze standardami WT2021 musi wykorzystywać takie technologie jak: rekuperację, pompy ciepła, panele słoneczne, czy też baterie fotowoltaiczne.

Założenia nowych standardów budowlanych WT 2021

fot.: Daikin - niskotemperaturowa pompa ciepła

  • Nowe standardy budowlane mają doprowadzić do tego, by w przyszłości wszystkie nowo budowane domy były pasywne, czyli wysoce energooszczędne, a docelowo niemal darmowe w utrzymaniu. Z założeniem, że to właśnie samowystarczalność ma pokryć większy nakład inwestycyjny na nowe technologie.

WT 2021 dla wentylacji

fot.: Pro-Vent - zobacz, jak osiągnąć DOM BEZ RACHUNKÓW

 

Jak się przygotować na WT 2021

 

Najważniejsze założenie to wybór nowoczesnej instalacji grzewczej na przykład takiej z możliwością wykorzystania energii słonecznej lub ciepła z gruntu. Konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych i o odpowiedniej grubości. Równie ważne staje się zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Możliwe jest to tylko w przypadku zastosowania energooszczędnych rozwiązań. I właśnie to jest główna nowość w standardach zakładanych na 2021 rok. Do tej pory byliśmy zachęcani do stosowania nowoczesnych instalacji w naszych domach, od stycznia będą one koniecznością. I tu warto przypomnieć, że w zużyciu energii w każdym budynku największy udział mają systemy grzewcze oraz wentylacja i to na nich należy się skupić najmocniej. W tym kontekście rośnie ranga rekuperacji jako systemu wybieranego do wentylacji pomieszczeń. Tylko ten rodzaj wymiany powietrza w domu może być efektywny i ekologiczny. Jest to zatem jedna z instalacji, która pozwoli znacząco obniżyć współczynnik Ep budynku.

 

Wentylacja zgodna z WT 2021

 

Za najskuteczniejszą formę wentylacji uważa się rekuperację. Jest to system osiągający najlepsze parametry i gwarantujący doskonały klimat w domu bez względu na porę roku, stan powietrza na zewnątrz, czy ilość osób w budynku. W pełni sterowalna, z możliwością zarządzania na odległość, pozwala na zwiększenie wydajności w razie potrzeby (np. wizyta większej ilości osób) oraz chroni dom przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, ponieważ do swojej pracy wykorzystuje filtry. W kontekście zmian w WT istotna jest jej jeszcze jedna cecha, czyli odzysk ciepła z powietrza wywiewanego w domu. Oznacza to redukcję kosztów niezbędnych do pokrycia strat ciepła pochodzących od wentylacji.

 Wentylacja zgodna z WT 2021

fot.: Neovent

Decydując się na ten system na etapie projektowania budynku, mamy szansę wprowadzić rozwiązania, które obniżą koszty inwestycyjne, co niweluje główny minus wskazywany przez sceptyków rekuperacji, czyli zasilanej energią elektryczną, za którą musimy płacić. Zalicza się do nich brak kominów wentylacyjnych - system wykorzystuje rury rozprowadzone od jednostki centralnej po całym domu. Możemy zaoszczędzić także na oknach, których nie będziemy potrzebować do typowego wietrzenia (np. w łazience, garderobie). Zbędne będą również takie elementy jak nawiewniki czy mechanizmy do otwierania. Ale to nie wszystko! Wybór rekuperacji oznacza oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet 40%. Mniejsze starty ciepła, to mniejsze urządzenia grzewcza, które są też tańsze. Z tego też powodu rekuperacja staje się  nieodzownym elementem każdego nowego, energooszczędnego domu!

WT 2021 a rekuperacjaWT 2021 a rekuperacja

fot.: Ekoklimax - centrala HomeLine                       fot.: Bartosz - centrala Vena Optima

 

Jakie są koszty dla inwestora, który musi spełnić nowe WT?

 

Nowe Warunki Techniczne wymuszają na nas wykorzystanie droższych technologii i to oczywiście oznacza wzrost kosztów całej budowy. Dla materiałów budowlanych jest on niewielki i sięga ok. 3-5%, jednak w przypadku nowoczesnych instalacji musimy liczyć się ze wzrostem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ta inwestycja ma nam się jednak zwrócić! Zważywszy na fakt, że dom buduje się na lata, docelowo poniesione koszty mają zagwarantować niższe rachunki, co w perspektywie lat da nam zwrot inwestycji. Dodatkowo możemy skorzystać z dofinansowania typu Czyste Powietrze.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Neovent, Pro-Vent, Bartosz, Ekoklimax, Daikin


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric