Wienkra

Trwałe wentylatory osiowe do chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji

data aktualizacji: 02-11-2020, 06:35 – artykuł promocyjny

W przypadku zastosowania w parownikach, pompach ciepła lub innych urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wentylatory osiowe muszą spełniać rygorystyczne wymagania. W końcu zimna strona obwodu chłodniczego jest znana z trudnych warunków otoczenia. Dlatego też potrzebne są rozwiązania solidne pod względem elektrycznym i mechanicznym - ale muszą one również działać z maksymalną efektywnością energetyczną. Najpóźniej po wejściu w życie kolejnego etapu dyrektywy ErP, wentylatory osiowe na prąd zmienny, stosowane powszechnie na przykład w parownikach, osiągną swoje granice. Biorąc pod uwagę te okoliczności, ebm-papst opracował nową serię wentylatorów osiowych, których warianty AC również spełniają przyszłe wymagania ErP.

Wentylatory pracują efektywnie, gdy ich optymalny zakres pracy jest zharmonizowany z wymaganiami aplikacji. Wentylatory w parownikach muszą pokonać wysokie przeciwciśnienie, ponieważ lód, który często tworzy się na wymienniku ciepła, blokuje kanały powietrzne. Dlatego też specjalista od silników i wentylatorów, firma ebm-papst opracowała AxiEco Protect (Rys. 1), nową serię wentylatorów osiowych w technologii EC i AC. Charakteryzują się one wysoką sprawnością i niezwykle wysoką stabilnością pod wysokim ciśnieniem. Krzywa wydajności powietrza AxiEco Protect ma znacznie większe nachylenie niż porównywalne wentylatory osiowe (rys. 2). W praktyce oznacza to kilka korzyści. Nawet w przypadku wysokiego przeciwciśnienia, wentylatory pracują z wysoką sprawnością. W rezultacie, nawet konstrukcje AC spełniają wymagania przyszłej dyrektywy ErP. Producenci mogą teraz wybrać technologię, na której wolą polegać. Wydłuża się również okres eksploatacji, okres między cyklami odszraniania. Pozwala to również na oszczędność energii i zwiększenie ogólnej sprawności urządzenia.

 

Nowa koncepcja aerodynamiki

 

Kluczem do zwiększenia wydajności i wzrostu ciśnienia w wentylatorach AxiEco Protect jest optymalizacja aerodynamiczna. Na przykład wirnik, zintegrowany pierścień dyfuzora i piasta tworzą zwarty zespół, a końcówki łopatek płynnie łączą się ze zintegrowanym pierścieniem dyfuzora. Eliminuje to lukę w głowicy pomiędzy dyszą a wirnikiem, a tym samym eliminuje zjawisko odchylania się końcówek łopatek, które występuje w konwencjonalnych wentylatorach osiowych. Nowa konstrukcja zwiększa wydajność i jednocześnie redukuje hałas. Zintegrowany pierścień dyfuzora działa również jako dyfuzor zintegrowany bezpośrednio z wirnikiem. Zwiększa ciśnienie, co skutkuje zmniejszeniem strat na wylocie i redukcją hałasu. Dzięki pierścieniowi wlotowemu, który zanurza się w wirniku i większemu otworowi wylotowemu, wentylator ma optymalny przepływ (Rys. 3).

 

Idealnie dopasowany do różnych zastosowań

 

Dzięki wielu praktycznym szczegółom konstrukcyjnym, nowy AxiEco Protect został zoptymalizowany do zastosowań w wentylacji, chłodnictwie i klimatyzacji. W przypadku stosowania w parownikach lub pompach ciepła, wentylatory z serii AxiEco Protect ułatwiają zarówno prace serwisowe, jak i przestrzeganie zasad higieny. Nigdy nie będzie można w pełni zapobiec tworzeniu się lodu na wymiennikach ciepła i wentylatorach. Możliwe jest jednak jego zminimalizowanie, co również wydłuża jego żywotność. Wielu użytkowników życzyło sobie ograniczenia tworzenia się lodu, a konstruktorzy spełnili to życzenie w nowej serii poprzez zastosowanie kilku środków. Nowy profil przepływu w wentylatorach AxiEco Protect zapewnia, że kratki ochronne nie oblodzą się tak szybko. A wirnik ze zintegrowanym pierścieniem dyfuzyjnym został wykonany z wysoce odpornego tworzywa sztucznego, materiału, który sam w sobie uniemożliwia obladzanie się. Kratka ochronna wentylatora jest wykonana z metalu, co oznacza, że jest bardzo wytrzymała. Powodem tego jest fakt, że do usuwania lodu tworzącego się na kratce zazwyczaj stosowane są środki mechaniczne.

Kanały odwadniające na łopatkach wentylatorów zapewniają, że po rutynowym odszranianiu, woda roztopiona może łatwo odpłynąć w kierunku wanny ociekowej znajdującej się przy parowniku. Zapobiegają one zamarzaniu łopatek wentylatora. Jednocześnie zapobiegają one rozpryskiwaniu się wody po ponownym uruchomieniu wentylatora. Im bardziej rygorystyczne są wymagania higieniczne, tym ważniejsza staje się ta cecha. Woda rozpryskowa musi być zabezpieczona przed zanieczyszczeniem żywności przechowywanej np. w otwartych pojemnikach, gdy jest to możliwe.

Wentylatory są dostępne w rozmiarach 300, 350, 400, 450 i 500  w wariantach EC i AC (Rys. 4). Przy przepływie powietrza do 12.000 m3/h i ciśnieniu do 450 Pa, są one idealne do wielu typowych zastosowań w chłodnictwie, klimatyzacji i technice wentylacyjnej, i mogą być używane zarówno do tłoczenia jak i ssania. Jako kompaktowe rozwiązanie typu "plug & play" są łatwe do zintegrowania z aplikacjami. W najprostszych przypadkach można je umieścić na istniejącej krótkiej dyszy.

Nowe wentylatory AxiEco Protect spełniają wymagania kolejnego etapu ErP, niezależnie od zastosowanej technologii silnika. Wentylatory z silnikami EC oferują o wiele więcej korzyści.  W porównaniu z silnikami prądu przemiennego, silniki EC działają ze znacznie większą sprawnością. Wytwarzają również mniej ciepła odpadowego, co jest istotną zaletą w zastosowaniach chłodniczych. Możliwe jest również sterowanie w zależności od potrzeb i monitorowanie wentylatorów za pomocą sygnału 0...10 V lub MODBUS. Dzięki tym funkcjom wentylatory EC pracują bardzo wydajnie również w zakresie obciążenia częściowego i znacznie zmniejszają zużycie energii. Ułatwia to indywidualne dopasowanie do konkretnych wymagań dotyczących chłodzenia. Typowe przykłady to dojrzewanie serów i dojrzewanie wrażliwych owoców i warzyw w magazynie oraz zmienna praca w dzień i w nocy. Nowe funkcje umożliwiają łatwe ustawienie przepływu powietrza w zależności od potrzeb również w zastosowaniach wentylacyjnych. Od jesieni 2020 r., zaawansowany rozwój pozwoli na stosowanie wytrzymałych wentylatorów w inżynierii mechanicznej obok dodatkowych zastosowań w chłodnictwie, wentylacji i klimatyzacji.
Rys. 1: Nowy AxiEco Protect w technologii EC (po lewej) i technologii AC (po prawej)Rys. 2: Krzywa charakterystyki powietrza AxiEco ma znacznie większe nachylenie niż krzywa HyBlade, przy zachowaniu wysokiego poziomu sprawności.Istniejące rozwiązanie HyBlade                  Nowe rozwiązanie AxiEco Protect

Rys. 3: Dzięki optymalnym warunkom przepływu, AxiEco Protect działa skutecznie nawet przy wzroście przeciwciśnienia.Rys. 4: Charakterystyki wydajności powietrza nowych wentylatorów osiowych AxiEco Protect w technologii EC.Kontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
ul. Annopol 4A
03-236 Warszawa
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomośćwentylatory kompaktowe » wentylatory osiowe » wentylatory promieniowe » dmuchawy poprzeczne » dmuchawy gazowe » dmuchawy na gorące powietrze » pompy » silnikiPartnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies