Rewolucja w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

data aktualizacji: 19-11-2020, 08:13 – artykuł promocyjny

Powietrze biorące udział w obiegu wentylacyjnym nasycone jest dużą ilością drobnoustrojów. Instalacje służące do przesyłu powietrza wymagają zatem sterylności, która będzie przeciwdziałać roznoszeniu się patogennych mikroorganizmów, a tym samym pozwoli zachować prawidłowe warunki bytowe. Systemy wentylacji bazują na rozbudowanej sieci przewodów o mocno rozwiniętej powierzchni wewnętrznej. W takich warunkach doskonale czują się mikroorganizmy odpowiedzialne za powstawanie biofilmu. Jest to naturalny proces, którego nie powstrzymują nawet stosowane w centralach wentylacyjnych filtry. Przewody wentylacyjne w odbiorze wizualnym mają gładkie ściany wewnętrzne, ale w rzeczywistości ich powierzchnie są na tyle porowate, by mikroorganizmy, które przedostaną się do ich wnętrza, z powodzeniem zasiedliły je i utworzyły biofilm będący dużym zagrożeniem dla ludzi.

Rewolucja w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Mikroorganizmy tworzą zorganizowane społeczności, które wraz z rozwojem kolonii uodparniają się na warunki środowiskowe oraz większość chemicznych substancji biobójczych. Mają one zdolność do przylegania do siebie nawzajem, a także do naturalnych i sztucznych powierzchni stałych, w tym przewodów wentylacyjnych – tworząc biofilm.

Instalacje wentylacyjne pokryte biofilmem dużo łatwiej ulegają zainfekowaniu chorobotwórczymi patogenami np. bakterią Legionella pneumophila - bakteria powodującą chorobę układu oddechowego zwaną legionelozą. Komórki patogenów mogą wywoływać również wiele innych chorób, w tym choroby, które powodują osłabienie systemu immunologicznego organizmu, co może ułatwić infekcje wirusowe grypy czy COVID-19.

Najskuteczniejszą i całkowicie bezpieczną metodą zapobiegania skażeniu wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych jest jej funkcjonalizacja w procesie produkcji z wykorzystaniem naturalnych substancji hamujących wzrost mikroorganizmów.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnychW celu opracowania materiału charakteryzującego się pełną ochroną mikrobiologiczną firma InGremio angażując do pomocy kilka ośrodków naukowych, przeprowadziła projekt badawczy trwający półtora roku. W jego wyniku w 2020 roku określono skład kompozycji materiałów aktywnych mikrobiologicznie, który obecnie zawiera między innymi: metaliczne srebro, metaliczną miedź oraz inne substancje aktywne mikrobiologicznie. Należy zaznaczyć, że wszystkie zastosowane materiały są syntetyzowane w ściśle określony sposób. Uzyskane właściwości przeciwdrobnoustrojowe, skierowane przeciw szerokiemu zakresowi bakterii oraz grzybów, pozwalają na fizyczną eliminację komórek dokonujących skażenia powierzchni oraz redukują ryzyko tworzenia się biofilmu. Z nowego polimeru wykonana jest wewnętrzna ścianka przewodów wentylacyjnych o nazwie AIRFLEX SPECTRA.

Praktyczny brak migracji substancji aktywnych pozwala na oszacowanie trwałości ochrony mikrobiologicznej na kilkadziesiąt lat na stałym poziomie.

W ramach badań wykonano ponad 350 testów mikrobiologicznych, w których wykorzystano różne grupy mikroorganizmów, w tym bakterie: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Legionella pneumophila, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica subsp. Enterica; oraz grzyby: Aspergillus brasiliensis, Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae i Penicillium expansum. Zastosowanie kilku związków aktywnych mikrobiologicznie w praktyce eliminuje możliwości obronne drobnoustrojów i zdolność ich uodpornienia się na pojedyncze substancje.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Należy zaznaczyć, że wewnętrzna warstwa przewodów została również sfunkcjonalizowana w zakresie antystatyczności, co wpływa na ograniczenie osiadania kurzu na jej powierzchni.

AIRFLEX - rura dwuwarstwowa do przesyłu powietrza w systemach wentylacyjnych

fot.: Test z latarką UV - po oświetleniu wewnętrznej powierzchni przewodu wentylacyjnego na podstawie rozświetlenia można zaobserwować obecność i równomierne rozproszenie srebra, miedzi i innych komponentów aktywnych mikrobiologicznie odpowiedzialnych za ochronę przed bakteriami i grzybami.

Reasumując, uzyskany poziom ochrony mikrobiologicznej w przewodach wentylacyjnych Airflex Spectra jest absolutnie wyjątkowy i wyprzedzający wszystkie dotychczasowe produkty na rynku. Opracowane przez Ingremio polimery z ochroną mikrobiologiczną ze względu na jej efektywność są unikalne w skali całego świata, w związku z czym firma InGremio planuje wykorzystać opracowane rozwiązania również w innych dziedzinach, między innymi w produktach przeznaczonych na rynek medyczny.Kontakt w sprawie produktów:

Ingremio-Peszel
ul. Laskowska 93
32-329 Bolesław
tel. +48 (32) 647 19 00
www: ingremio.com.pl
mail: wyślij wiadomośćRury, przewody i kable: technika grzewcza i sanitarna » elektroinstalacje » wentylacja i powietrzne wymienniki ciepła » produkty specjalistyczne » mikrorury do prowadzenia i ochrony światłowodówrekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca