Dlaczego warto budować dom z wykorzystaniem nowoczesnej ceramiki budowlanej?

data aktualizacji: 11-09-2020, 07:41

Budowa domu to marzenie wielu osób, ale w jej trakcie trzeba podjąć wiele ważnych, nieraz trudnych decyzji. Rzutować będą one na funkcjonalność domu oraz jego energooszczędność i odporność na wiele czynników. Jedną z kluczowych kwestii jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych.

Dlaczego warto budować dom z wykorzystaniem nowoczesnej ceramiki budowlanej?

Jednym z materiałów, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę już na etapie wyboru projektu, jest nowoczesna ceramika budowlana. Czym dokładnie się ona wyróżnia? Dlaczego warto się na nią zdecydować?

 

Czym wyróżnia się nowoczesna ceramika budowlana?

 

Ceramika budowlana jest ceniona przede wszystkim ze względu na właściwości. Proces produkcji tego materiału jest ciągle unowocześniany, by jeszcze bardziej poprawiać już i tak wysokie parametry pustaków ceramicznych. Dzięki temu do rąk inwestorów trafiają wysokiej jakości produkty do budowy domów jedno- i wielorodzinnych. Przykładem może być ceramika budowlana od Wienerberger. Producent do tradycyjnie tworzonych pustaków ceramicznych i innych elementów oferowanego przez siebie systemu dodał technologię poryzacji, która znacznie poprawia ich właściwości. Jest to dodatkowy etap produkcji. Wykorzystywana do tworzenia pustaków glina jest mieszana z mączką drzewną bądź trocinami. Są to wypełniacze łatwopalne, które na skutek działania wysokiej temperatury (około 1000°C) ulegają wypaleniu. Taki proces sprawia, że w strukturze gotowego produktu tworzą się mikropory wypełnione powietrzem. To pozwala na uzyskanie pustaków lżejszych niż te produkowane w tradycyjny sposób. Wyróżniają się one także znacznie lepszą izolacyjnością cieplną.

 

Dlaczego warto stosować nowoczesną ceramikę budowlaną?

 

Za jedną z głównych zalet wykorzystania nowoczesnej ceramiki budowlanej uważa się fakt, że mury z niej wykonane zachowują odpowiedni poziom wilgoci. Jest to bardzo istotne, gdyż zapobiega rozwojowi patogenów, takich jak grzyby czy pleśń. Paroprzepuszczalność, czyli tzw. oddychanie ścian, pozwala też w budynkach zachować mikroklimat korzystny dla dobrego samopoczucia przebywających w nich osób.

Ważną cechą jest także bardzo wysoka izolacyjność termiczna ceramiki poryzowanej. Dzięki poryzacji pustaki ceramiczne mają też zdolność akumulacji ciepła. Produkty te są zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które planują budowę domu energooszczędnego. Pustaki ceramiczne pozwalają na uzyskanie stateczności cieplnej. Oznacza to, że zimą chronią wnętrze przed nadmiernym wychłodzeniem, natomiast latem zmniejszają ryzyko jego przegrzewania się. Zwiększony jest zatem komfort cieplny osób przebywających w budynku, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Na wysoką izolacyjność cieplną przegrody wzniesionej z pustaków ceramicznych wpływa także sposób montażu tego typu elementów murowych. Chodzi o wyprofilowanie powierzchni bocznych na pióro i wpust. Układanie takich pustaków nie wymaga spoinowania pionowego, które wpływa na ryzyko powstania mostków cieplnych. To właśnie mostki są jedną z najczęstszych przyczyn „uciekania” ciepła.

Konstrukcja poryzowanej ceramiki budowlanej, a ściślej mówiąc – jej lekkość i brak konieczności spoinowania pionowego pozwala również na szybkie wznoszenie budynków.
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Wienkra