Rekuperatory.pl

Stan surowy zamknięty w budowie domu, co to oznacza i ile kosztuje?

data aktualizacji: 03-09-2020, 03:51

Stan surowy zamknięty to właściwie półmetek w budowie domu. Na tym etapie budynek jest już zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i zakończone są wszelkie prace konstrukcyjne. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego na ogół pochłania ponad połowę założonych kosztów.

W technologii wznoszenia domów rozróżnia się kilka etapów budowy. Należą do nich: stan zerowy, surowy otwarty, surowy zamknięty, deweloperski i pod klucz. Kosztorys zawarty w projektach budowlanych najczęściej nie uwzględnia ostatniej części, związanej z wykańczaniem pomieszczeń.

 

Stan surowy zamknięty - półmetek w budowaniu domu

 

Budynek w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Ma on już całkowicie wykonaną konstrukcję nośną i jest w połowie ukończony. W takim domu znajdują się drzwi zewnętrzne (przeważnie techniczne), okna, strach i stropy. W przypadku domów z garażem w bryle zamontowana jest też brama garażowa. Pomieszczenia nie są jeszcze wykończone, ale oddzielają je już ścianki działowe. Cała konstrukcja jest zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

Ile kosztuje wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym?

 

Koszt budowy w stanie surowym zamkniętym jest uzależniony od wielkości budynku oraz wybranej technologii. Są to wydatki, które pochłaniają nawet ponad 50% całkowitego budżetu przewidzianego na budowę domu. W przypadku domu o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 osiągnięcie stanu surowego zamkniętego kosztuje około 150?160 tysięcy zł. Stawka ta uwzględnia uśrednione ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny. Należy jednak pamiętać, że cenniki wykonawców różnią się zależnie od regionu, w którym usługa jest realizowana. Przeglądając np. katalog firm budowlanych z województwa lubuskiego, można zauważyć, że fachowcy z jednego regionu oferują bardzo różne stawki świadczonych usług. Może to wynikać z rozbieżności pod względem zakresu robót. Angażując konkretną ekipę budowlaną, z pewnością warto szczegółowo omawiać zakres planowanych prac oraz koszty, jakie wiążą się z ich wykonaniem.

 

Jak długo trwa budowanie domu do stanu surowego zamkniętego?

 

Czas doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego zależy od wielu czynników. Poza ewentualnymi przestojami w płynności finansowej trzeba też mieć na uwadze niesprzyjające warunki atmosferyczne. Uśredniony przedział czasu, który można założyć w harmonogramie budowy, wynosi od 3 do 6 miesięcy (w przypadku technologii murowanej). Mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest wzniesienie domu szkieletowego. W tym przypadku całkowity czas budowy może zamknąć się w przedziale od kilku tygodni do pięciu miesięcy.
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Wienkra