Czy praca wentylacji mechanicznej może być bezgłośna?

data aktualizacji: 24-06-2020, 10:02 – artykuł promocyjny

Odgłos działającego wentylatora nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele osób narzeka na taki dźwięk, który, mimo że nie jest zbyt głośny, to daje się nam we znaki, jeśli jest ciągły. W przypadku wentylacji mechanicznej można śmiało powiedzieć, że to jej jedyna wada, ale również na to można znaleźć rozwiązanie. Jak sobie poradzić głośną pracą instalacji wentylacyjnej z centralą? Czy bezgłośna wentylacja mechaniczna jest możliwa?

Systemy wentylacji muszą sprostać nowym technologiom budowlanym. Zaletą dużej izolacyjności budynków mieszkalnych jest mniejsze zużycie energii, ale jednocześnie ma to negatywny wpływ na działanie naturalnej wentylacji, która była co prawda bezgłośna, ale jej działanie w pełni zależne od warunków pogodowych – latem niewielka wydajność, a zimą duże straty ciepła. Wentylacja mechaniczna z kolei wiąże się z dużym nakładem finansowym, skomplikowanym montażem i głośnym działaniem, ale odwdzięcza się sprawnym działaniem bez względu na porę roku. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom dzisiejszej cywilizacji i potrzebom konsumentów, firma Jawar stworzyła energooszczędny system Jawar ATMO – połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. W efekcie otrzymujemy świeże powietrze w domu przez cały dzień, bez hałasu i strat ciepła. Co więcej, ATMO nie wymaga dużej inwestycji - kosztuje 1/3 klasycznej rekuperacji, a pod względem efektywności i wydajności systemy są porównywalne.

Wentylacja mechaniczna

 

Nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła

 

Działanie nowoczesnego systemu wentylacji Jawar ATMO opiera się na pionowych kanałach perlitobetonowych – czyste powietrze jest doprowadzane do środka, a zużyte odprowadzane na zewnątrz. Elementem wentylacji grawitacyjnej zastosowanym w nowym systemie są kanały pionowe, a wentylacji mechanicznej - wydajność i odzysk ciepła. Kolejną częścią Jawar ATMO jest rekuperator, którego zadaniem jest wymiana ciepła między powietrzem usuwanym i dostarczanym. System składa się z 3 modułów:

  • centrala wyposażona w wymiennik ciepła, wentylatory służące do nawiewu i wywiewu i system wymiennych filtrów oraz panel sterowania
  • kanały pionowe
  • instalacja pozioma - czerpnia (dostarcza powietrze z zewnątrz), wyrzutnia (usuwa zużyte powietrze), skrzynki rozdzielne i przewody łączące kanały pionowe i rekuperator. Zadaniem skrzynek rozdzielnych jest rozgałęzianie powietrza z rekuperatora na kanały pionowe oraz łączenie powietrza wywiewanego z kanałów do rekuperatora. Łączenie odbywa się za pomocą przewodów izolowanych elastycznych, które kończą się systemowymi złączkami - dzięki nim instalacja systemu nie sprawia problemu.

Wentylacja mechaniczna

 

Bezgłośnie i komfortowo

 

Perlitobeton, z którego są wykonane pustaki wentylacyjne Jawar ATMO ma właściwości izolacyjne, dzięki czemu straty ciepła są minimalne. Z właściwości perlitu wynika też cicha praca systemu, co skutkuje bezgłośną pracą wentylacji. Z kolei na niskie koszty inwestycji wpływa bezproblemowy montaż pustaków. Przedstawione cechy zapewniają optymalne koszty i funkcjonalność systemu ATMO.

- Jako pierwszy producent w Europie wprowadziliśmy do swojej oferty pustaki wentylacyjne wytwarzane na bazie perlitu ekspandowanego. Wykorzystanie tego innowacyjnego materiału prowadzi do lepszej izolacyjności termicznej, struktura tego materiału tworzy z pustaków tłumik i sprawia, że wentylacja mechaniczna może działać bezgłośnie. To duży krok do przodu w systemach wentylacyjnych, a to wszystko w trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowników – mówi Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Prawidłowa wentylacja jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo budynku i zdrowie domowników. Pleśń i grzyby, wilgoć na szybach i ścianach to efekt nieprawidłowo działającego systemu wentylacji lub jego braku, z kolei hałas powodowany przez wentylację ma negatywny wpływ na komfort użytkowania i nasze samopoczucie, szczególnie w sytuacjach, kiedy potrzebujemy ciszy i spokoju. Wentylacja mechaniczna jest najlepszym sposobem na świeże powietrze w domu bez strat ciepła. Jawar ATMO to idealna propozycja dla wszystkich, którym zależy na optymalnym rozwiązaniu pod względem kosztów, a ponadto ceniących swoje zdrowie i ciszę.Kontakt w sprawie produktów:

Jawar Sp. z o.o.
ul. Sońska 89
06-400 Ciechanów
tel. (023) 672 2416
www: www.jawar.com.pl
mail: wyślij wiadomośćkominy » systemy kominowe » kominy kwasoodporne » kominy ceramiczne » kominy wentylacyjne » pustaki kominowe » rekuperacjarekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst           Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema