
Komfovent VERSO Pro 2 - nowe standardy na rynku central wentylacyjnych w Polsce
artykuł promocyjny
Komfovent wprowadzając na rynek VERSO PRO 2, wyznacza nowe standardy rynkowe. Rewolucja obejmuje zarówno parametry urządzenia, jakość zastosowanych komponentów, jak i samą myśl technologiczną. Produkt z pewnością wzbudza zainteresowanie całej branży HVAC, dlatego warto przyjrzeć się bliżej możliwościom nowej centrali Komfovent VERSO PRO 2.
Obudowa – najwyższe możliwe parametry
Przede wszystkim rewolucję przeszła obudowa urządzenia osiągając obecnie parametry T2, TB1, L1, D1. Co to oznacza i na co w praktyce się przekłada?
Klasa przenikania ciepła (zgodnie z PN-EN:1886) to dla nowej serii Komfovent VERSO PRO 2 – parametr o wartości T2. Jest to możliwe dzięki zmianie konstrukcji centrali wentylacyjnej oraz zwiększeniu grubości izolacji, z obecnie stosowanych 45mm w typoszeregu VERSO Pro 1 do aż 70mm w VERSO Pro 2. Materiałem izolacyjnym jest niepalna wełna mineralna o współczynniku przenikania ciepła λ=0,036 W/(m2K), co w połączeniu z zaawansowaną konstrukcją i grubością obudowy urządzenia daje wynik o 30% lepszy niż obecnie stosowane rozwiązania.
To i sam sposób wykonania obudowy – konstrukcja stosowana w centralach VERSO Pro 2 jest samonośna – sprawia, że zniwelowane zostały mostki termiczne. W praktyce oznacza to, że z dotychczasowej średnio-rynkowej klasy TB3 uzyskano klasę TB1 (zgodnie z PN-EN:1886) – najwyższą dostępną na rynku. Z perspektywy użytkownika końcowego to z kolei sprawi, że zużycie energii w centrali VERSO Pro 2 będzie znacznie niższe - powietrze po przejściu przez centralę wentylacyjną nie będzie tak bardzo wychłodzone w sezonie grzewczym, lub przegrzane w sezonie zimowym.
Kolejną istotną innowacją jest przebudowanie drzwi rewizyjnych. W centralach VERSO Pro 2 zastosowano system podwójnych uszczelek. Dzięki temu otrzymano najwyższą klasę przecieków L1. W praktyce oznacza to, że przy podciśnieniu (-400Pa) przecieki wynoszą ~0,05 dm3/(s·m2), a przy nadciśnieniu (+700Pa) jedynie ~0,09 dm3/(s·m2).
Jedną z najistotniejszych cech, na które zwraca uwagę każdy użytkownik centrali wentylacyjnej to hałas, jaki generuje urządzenie. Dzięki opisanym powyżej cechom zdolność tłumienia obudowy jest o około 25% lepsza niż w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań. W praktyce przekłada się to na niższy o około 10dB hałas odbierany przez użytkowników.
Wisienką na torcie jest stosowanie najwyższej jakości klamek i zawiasów. Element często bagatelizowany, a w praktyce przekładający się zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort użytkowników i wykonawców urządzeń.
Ci pierwsi mają pewność, że nikt niepowołany nie będzie w stanie dostać się do centrali wentylacyjnej. Ci drudzy mogą pracować przy centrali bez obaw. W praktyce, nie mają problemu z otwieraniem zamarzniętych drzwi – specjalny materiał z którego wykonano zawiasy i klamki nie zamarza. Ponadto drzwi zamknięte są z większą siłą, a dzięki systemowi wyrównywania ciśnienia przed otwarciem drzwi Serwisant nie jest narażony na niebezpieczeństwo bycia uderzonym przez drzwi podczas pracy centrali.
Kolejną zmianą, którą wprowadza Komfovent w typoszeregu VERSO Pro 2 jest nowa obudowa dla zintegrowanej automatyki. Od teraz dostęp do płyty głównej nie wymaga otwierania całego urządzenia – wystarczy zdjąć specjalny panel na froncie centrali, a dostęp do płyty głównej zostaje zapewniony. To znacząco ułatwia zarówno montaż skracając czas jego trwania, ale także ułatwia prace przy serwisie konserwacyjnym centrali.
Podzespoły i automatyka – sprawdzone rozwiązania z najwyższej półki
W typoszeregu VERSO Pro 2 do dyspozycji użytkownika oddano oprócz silników EC klasy IE5 Ultra Premium, najnowszej generacji silniki wentylatorów typu PM (z magnesem stałym), charakteryzujące się klasą wydajności energetycznej IE5 Ultra Premium, a także bardzo wysoką sprawnością sięgającą nawet 93%. Z kolei zintegrowane z silnikiem falowniki otrzymały obudowę o klasie szczelności IP 54.
Najważniejszą innowacją są jednak najnowszej generacji wirniki ZA bluefin. Wirniki te charakteryzują się wyższą dopuszczalną temperaturą pracy (nowe wirniki mogą pracować do 50ºC, podczas gdy poprzednia generacja jedynie do 45oC), a co najważniejsze ich sprawność jest wyższa o niemal 15% i osiąga wartość nawet 74%.
Centrale są kontrolowane przez jeden z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych systemów sterowania na rynku – autorską automatykę Komfovent typu C5. W pełni zintegrowana i okablowana w fabryce daje możliwość regulacji wszystkich parametrów pracy. Ponadto dzięki zastosowaniu protokołów Modbus i Bacnet centrale Komfovent w standardowym wykonaniu mogą być podłączone pod istniejący system zdalnego zarządzania budynkiem (BMS). System ten jest dobrze znany użytkownikom, sprawdzony i niezawodny.
Podsumowanie
Komfovent VERSO Pro 2 po wdrożeniu wszystkich rozwiązań pozwoli na dobór 1,6 miliona wariantów projektowych. Może więc okazać się najbardziej wszechstronnym urządzeniem na rynku i co za tym idzie zdecydowanym faworytem projektantów instalacji HVAC. Komfovent wprowadzając na rynek VERSO PRO 2 zdecydowanie rozbudził apetyty zarówno projektantów instalacji jak i wykonawców. Patrząc po parametrach urządzenia oraz zastosowanych komponentach nie można oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z jakościową rewolucją i wyznaczeniem nowych, wyśrubowanych standardów rynkowych. Gorąco więc zachęcamy do poznania centrali Komfovent VERSO PRO 2 i jej możliwości.









-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?


- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept