Rekuperatory.pl

Dom bez rachunków - gruntowy wymiennik ciepła sposobem na dom plus energetyczny

data aktualizacji: 06-12-2019, 08:46 – artykuł promocyjny

Kampania społeczna „dom bez rachunków” ma na celu uświadomić inwestorom możliwość budowania domów o wysokim standardzie energetycznym, który oznacza niskie koszty użytkowania w perspektywie czasu. Aby osiągnąć założony cel, powinniśmy zdecydować się na wybór nowoczesnych instalacji takich jak pompa ciepła, fotowoltaika oraz rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Warto dodać, że idealnym dopełnieniem wentylacji pozwalającym między innymi na minimalizację strat energii jest gruntowy wymiennik ciepła. W artykule wyjaśniono, dlaczego Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO stanowi podstawę efektywnego systemu rekuperacji. Przeanalizowano również zastosowanie GWC w kilku wariantach rozbudowy o przydatne urządzenia dodatkowe.

Wizualizacja montażu GWC PRO-VENT GEO pod powierzchnią działki

Wizualizacja montażu GWC PRO-VENT GEO pod powierzchnią działki

 

Wykorzystanie energii drzemiącej w gruncie

 

Temperatura gruntu wykazuje się pewną zmiennością, zależną od głębokości. Przyjmuje się, że stabilne warunki panują dopiero na głębokości  7m ÷ 10m. Temperatura na tej głębokości wynosi ok 8oC ÷ 10oC przez cały rok.

Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO wykorzystuje bufor energetyczny z większych głębokości gruntu, choć sam jest montowany płytko: 0,7m ÷ 2m pod terenem zielonym lub pod budynkiem. Odpowiednio wykorzystane akumulacyjne właściwości gruntu pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku zarówno zimą, jak i latem. Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO nie bez przesady nazywany jest furtką do energooszczędności i znacznej poprawy mikroklimatu w budynku.

Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

 

Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła (GWC)

 

GWC PRO-VENT GEO jest wymiennikiem powietrznym, płytowym, bezpośrednio połączonym z rekuperatorem kanałem wentylacyjnym. Stanowi dopełnienie dla wentylacji mechanicznej budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła składa się z systemu modułów specjalnie opracowanych płyt, których budowa zapewnia przepływ powietrza w bezpośrednim kontakcie z gruntem (odpowiednio przygotowanym podłożem).
Powietrze potrzebne do wentylacji pobierane jest przez czerpnię terenową i dalej transportowane pod płyty wymiennika. Tutaj następuje naturalna obróbka temperaturowo-wilgotnościowo-antybakteryjna powietrza. Następnie powietrze kierowane jest do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i dalej siecią kanałów rozprowadzane po całym budynku.

Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła (GWC)

Praca gruntowego GWC PRO-VENT GEO w sezonie zimowym i letnim

 

Zamontuj GWC na początku, resztę dobierz później!

 

GWC PROVENT-GEO ma budowę zwartą, dzięki czemu można go bez większych problemów zmieścić w obrysie fundamentowym budynku, dlatego warto zaplanować montaż już na początku inwestycji. Płytowy gruntowy wymiennik ciepła zamontowany pod budynkiem już podczas wczesnych robót budowlanych pozwala na etapową rozbudowę systemu wentylacji o kolejne funkcje.  Pamiętajmy, że poprawnie dobrany i zamontowany GWC stanowi podstawę do efektywnego i ekologicznego wykorzystania możliwości systemu rekuperacyjnego. Poniżej przedstawiamy możliwe połączenia dla poprawy kolejnych parametrów komfortu.

 

Wariant Comfort: GWC z rekuperacją

 

Wariant Comfort: GWC z rekuperacją

Komfortowa wentylacja, która pozwala ograniczyć koszty ogrzewania zimą, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Rekuperacja dopełniona przez GWC pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w domu. Powietrze jest naturalnie dowilżanie zimą, a osuszane latem.

GWC PRO-VENT GEO z rekuperatorem naturalnie oczyszcza powietrze i działa prozdrowotnie przez cały rok. Pod powierzchnią wymiennika zachodzi naturalne oczyszczanie powietrza z bakterii i grzybów. Proces ten jest w 100% naturalny, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, np. jonów srebra.

Dowodem na bardzo dobre właściwości zdrowotne GWC PRO-VENT GEO są zewnętrzne badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny (PZH). Wyniki pokazały naturalną redukcję stężenia bakterii (aż o 86%) i grzybów (aż o 97%).

 

Wariant Comfort Plus: GWC z rekuperacją i osuszaczem DRY R

 

Wariant Comfort Plus: GWC z rekuperacją i osuszaczem DRY R

Osuszanie i chłodzenie budynku jest wspomagane niezależną jednostką DRY R. Urządzenie jest montowane jeszcze przed rekuperatorem. Ma za zadanie przede wszystkim dodatkowo osuszyć zbyt wilgotne powietrze latem. Osuszanie odbywa się poprzez obniżenie temperatury powietrza poniżej punktu rosy i wykroplenie nadmiaru wilgoci.

W pierwszej fazie osuszenie i ochłodzenie gorącego powietrza zewnętrznego jest realizowane w wymienniku gruntowym. Dopiero wstępnie uzdatnione jest kierowane do osuszacza DRY R. GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces osuszania i chłodzenia, podnosząc poziom komfortu w budynku.

GWC z osuszaczem daje naturalny mikroklimat w domu, bez uczucia zaduchu i gorąca latem, zatrzymując przyjemną bryzę na dłużej.

 

Wariant Stop Smog: GWC z rekuperacją i Tarczą Antysmogową

 

Wariant Stop Smog: GWC z rekuperacją i Tarczą Antysmogową

Firma Pro-Vent opracowała system, który nawet w 99,95% oczyszcza napływające do domu powietrze. Tarcza antysmogowa zapewnia stały i kontrolowany dopływ wyłącznie świeżego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń, nawet pomimo wysokiego zapylenia PM1, PM2.5 czy PM10. Rozwiązanie polega na zintegrowanej współpracy rekuperatora PRO-VENT oraz elektro-jonizacyjnego filtra antysmogowego CLEAN R. Filtr antysmogowy oprócz pyłów wyłapuje i neutralizuje także inne związki chemiczne, bakterie, wirusy i alergeny.

Tarcza antysmogowa przede wszystkim dostarcza do budynku wyłącznie powietrze oczyszczone – bez smogu. Dodatkowo zamienia powietrze w rześki powiew dzięki wbudowanej funkcji jonizacji. Zabezpiecza budynek przed napływem zanieczyszczeń także w sposób niekontrolowany (np. poprzez nieszczelności budynku). Tarcza antysmogowa we współpracy z GWC zapewnia wydajną i energooszczędną pracę całego systemu rekuperacji. GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces wentylacji i oczyszczania zatrzymując straty wentylacyjne na maksymalnie niskim poziomie.

 

Wariant Complex: GWC z powietrzną pompą ciepła CWU

 

Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator można również wykorzystać do efektywniejszego przygotowania ciepłej wody użytkowej przez pompę ciepła. Włączenie pompy ciepła CWU do systemu rekuperacji z GWC zapewnia stabilne warunki do jej pracy, co wpływa na lepszą efektywność. Ma to szczególne znaczenie w okresie niskich temperatur zewnętrznych. Natomiast w okresie letnim, wytworzony chłód z pompy ciepła można wykorzystać do dodatkowego ochłodzenia budynku.

GWC PRO-VENT GEO uefektywnia proces przygotowania ciepłej wody użytkowej przez niezależną pompę ciepła w ciągu całego roku.


Korzyści z zastosowania GWC PRO-VENT GEO:

 • Obniżenie kosztów ogrzewania,
 • Najwyższa skuteczność wymiany cieplnej z gruntem,
 • Komfortowy klimat w budynku przez cały rok,
 • Możliwość montażu pod budynkiem (wyjątkowo zwarta budowa urządzenia),
 • Potwierdzone działanie antybakteryjne i antygrzybiczne – naturalnie, zdrowo, bez chemii (np. jonów srebra),
 • Naturalna i optymalna wilgotność niezależnie od pory roku,
 • Pełna rekomendacja ITB i Atest Higieniczny PZH – pewny wyrób.
 • Produkt w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego – nie narusza równowagi ekologicznej.

 

Skuteczność Gruntowego Wymiennika Ciepła PRO-VENT GEO

 

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi powietrza z gruntem, podczas ekstremalnych mrozów GWC PRO-VENT GEO potrafi podgrzać je „za darmo” nawet o ponad 20 stopni (!), a także w naturalny sposób je dowilżyć.

Z kolei w trakcie ekstremalnych upałów, GWC PRO-VENT GEO potrafi schłodzić powietrze nawet do +16oC i taki przyjemny chłód nawiewać do pomieszczeń. Dodatkowo, powietrze zostaje w naturalny sposób osuszone, poprawiając uczucie komfortu.
 

Podsumowanie

Wysoki standard energetyczny dla wentylacji mechanicznej jest znacznie trudniejszy do osiągnięcia bez wykorzystania akumulatora energii w postaci gruntowego wymiennika ciepła. GWC PRO-VENT GEO pozwala na efektywne i energooszczędne wykorzystanie możliwości mniej lub bardziej rozbudowanych systemów wentylacji.

Gruntowy Wymiennik Ciepła najwygodniej zamontować już na etapie wykonywania fundamentów (płyty fundamentowej) i umieścić pod budynkiem. Daje to znakomite możliwości rozbudowy systemu o kolejne elementy, które dadzą Użytkownikom czyste powietrze i komfort w budynku przez cały rok.Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a Dąbrówka Górna
47-300 Krapkowice
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćWymienników Ciepła (GWC) PROVENT-GEO.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL:

 • Z wymiennikiem przeciwprądowym (stojące): MISTRAL PRO (450.. 2000), MISTRAL SMART (300.. 400)
 • Z wymiennikiem przeciwprądowym (podwieszane): MISTRAL SLIM (300.. 1100)
 • Z wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL (300.. 6000), MISTRAL G (400.. 650), MISTRAL 250 ECONO
 • Z wymiennikiem krzyżowym (podwieszane): MISTRAL P (200.. 3000)
 • Z podwójnym wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL DUO (300.. 800)


GWC PROVENT-GEO
Płytowy bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiPartnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric