Sprawdzone rozwiązania sterowania w układach chłodniczych
data aktualizacji: 11-03-2021, 08:59 – artykuł promocyjny
Układy chłodnicze muszą podlegać ciągłej kontroli polegającej na monitorowaniu bieżącej pracy urządzeń w celu zabezpieczenia i wyłapania wszelkich możliwych nieprawidłowości. Do tego zadania niezbędna jest aparatura pomiarowo-kontrolna. Stała obserwacja i diagnostyka odgrywa kluczową rolę w bezpiecznym i trwałym użytkowaniu całej instalacji mającej na celu utrzymanie zadanej temperatury. Odpowiednie zabezpieczenie systemami wykrywającymi ewentualne wycieki czynnika chłodniczego pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z układów chłodniczych. Przykładem są najbardziej zaawansowane systemy monitorująco-zarządzające firmy ELIWELL, które wykorzystują sterowniki i regulatory pracujące w sieci, co daje możliwość zdalnego podglądu, a nawet możliwość zmiany parametrów przez dowolną przeglądarkę stron internetowych.
Sterowanie w układach chłodniczych
Funkcje sterowania realizowane są za pomocą różnego typu regulatorów w zależności od miejsca instalacji, konfiguracji pomieszczenia oraz funkcji które muszą spełniać. Zawsze należy pamiętać o indywidualnym podejściu w kwestii projektowania oraz montażu systemu. Ich rola powinna zostać tak zaprojektowana, by w maksymalny sposób ułatwić pracę i w znaczny sposób obniżyć koszty eksploatacji systemu. Zgodnie z panującymi na światowych rynkach trendami, oszczędność energii w dużych instalacjach możliwa jest przy wykorzystaniu właściwego systemu zarządzania jej poborem. Ich celem jest dobranie optymalnych parametrów pracy na podstawie panujących warunków, utrzymanie tych parametrów zgodnie z aktualnymi potrzebami oraz płynna regulacja pozwalająca na efektywne zarządzanie z unikaniem zbędnych rozruchów i zatrzymań. W ramach oferty ELIWELL możemy wyróżnić:
- regulatory panelowe IDE 961, IDE 974, IDPlus 961 i IDPlus 974, ID 985LX
Uniwersalne regulatory panelowe serii ID posiadają czujniki NTC w zestawie (1 lub 2 sztuki). Charakteryzują się prostą i szybką instalacją sterownika. Niektóre modele posiadają mocny przekaźnik sprężarki 2HP 12(8)A 250vac, który pozwala na bezpośrednie podłączenie sprężarki w większości urządzenie typu Plug-in.
-
regulatory komorowe EWRC500NT
- Stopień szczelności obudowy IP65 |
- Otwieranie prawe lub lewe |
- regulatory w skrzynce elektrycznej (wraz z przekaźnikami) IDPlanel 978
Jest to połączenie sterownika dla chłodnictwa i skrzynki elektrycznej z podstawowymi komponentami (wyłącznik główny na obudowie, bezpieczniki, styczniki, wyłącznik termiczny sprężarki)
- dostępne 4 wersje (2 modele jednofazowe i 2 modele trójfazowe)
- 2 czujniki NTC w komplecie.
-
regulator komorowy EWRC5000NT z rozdzielnicą elektryczną
- Bezpośrednie sterowanie jednofazowymi lub trójfazowymi sprężarkami do 20A.
- Certyfikowany zgodnie z europejskimi dyrektywami dotyczącymi rozdzielnic niskiego napięcia.
- Szybkie okablowanie dzięki zaciskom śrubowym i zaciskom sprężynowym, bezpośredniemu zasilaniu i dużej przestrzeni wewnątrz obudowy
- Bezpośredni dostęp do wyłączników zabezpieczających oraz wyłącznika termicznego sprężarki
- Domyślna konfiguracja obejmująca większość aplikacji, zapewnia wysoki stopień dostosowania do indywidualnych wymagań instalatora i instalacji.
- regulatory do małych zestawów sprężarkowych EWCM 4120, EWCM 4150, EWCM 4180
W układach chłodniczych i klimatyzacyjnych o zmienny obciążeniu cieplnym ważne jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia ssania i tłoczenia. W tym celu stosuje się różnego rodzaju sterowniki zestawów sprężarkowych, czego przykładem są bardzo popularne modele serie EWMC 4000 marki Eliwell.
- zawierają 3 rodzaje regulatorów
- prosta obsługa i montaż
- wszystkie wejścia i wyjścia niezależne konfigurowalne
- wyjścia analogowe do płynnej regulacji sprężarką lub wentylatorami skraplacza
- regulatory szynowe do małych zestawów sprężarkowych EWCM 455D
Sterownik EWCM 400D PRO to kompaktowe rozwiązanie w kontekście regulatorów parametrycznych Eliwell, zaprojektowanej do zarządzania zestawami sprężarkowymi ze sprężarkami typu Digita Scroll (DGS).
- kontrola ciśnienia ssania za pomocą falownika lub sprężarki Digital Scroll i do max. 4 pojedynczych sprężarek
- kontrola ciśnienia tłoczenia za pomocą wentylatorów stopniowych lub wyjścia analogowego do sterowania falownikiem
- wejścia analogowe, które można skonfigurować za pomocą parametrów na NTC, 0… 20 mA, 4 ... 20 mA, 0 ... 1 V, 0 ... 5 V, 0 ... 10 V lub wejść cyfrowych;
- regulatory do rozbudowanych zestawów sprężarkowych EWCM9100EO
Możliwość sterowania 11 sprężarkami (13 wyjść - alarm, 2 x falownik), 12 wejść cyfrowych, zegar RTC.
- płynna regulacja sprężarek: Mieszany system regulacji (Inverter plus sprężarki włączane stopniowo)
- możliwa praca na podwójnym systemie ssania przy wspólnym tłoczeniu
Sygnalizacja wycieku czynnika chłodniczego
W bezpiecznym i efektywnym wykorzystaniu systemów chłodniczych niezbędny jest zintegrowany system, który oprócz utrzymania zadanych parametrów będzie w stanie także zarządzać wszelkimi procesami związanymi z monitorowaniem i reakcją na wykryte niebezpieczeństwo związane głównie z rozszczelnieniem instalacji. Zbyt późno wykryty wyciek czynnika skutkuje przekroczeniem wyznaczonych widełek temperaturowych dla zarządzanych pomieszczeń, w wyniku czego operator narażony jest na straty materialne związane ze stratami przechowywanych produktów, przestojem w produkcji, dodatkowymi kosztami uzupełnienia czynnika oraz opłatami środowiskowymi. Wykrywacze wycieku w realny sposób zwiększają bezpieczeństwo funkcjonowania takiej instalacji oraz pozwalają na szybką reakcję i znaczące ograniczenie kosztów usunięcia nieszczelności.
Oferowane modele to:
-
LKD100 - IP41 - wykrywacz wycieku czynnika do maszynowni, chłodni i ciągów technicznych
- LKD200 - IP66 - wykrywacz wycieku czynnika do mroźni oraz pomieszczeń o dużej wilgotności
Najnowocześniejsze czujniki gazu z serii LKD mogą wykrywać szeroki zakres gazów. Dostępne modele: SC (półprzewodnikowe, które wykrywają gazy R134a, R404A, R507A, NH3, R290, R600a, R410A, R407A, R407F, R448A, R449, R450, R513A) oraz IR (technologia podczerwieni do wykrywania CO2). Jedną z najważniejszych cech czujników gazowych serii LKD jest to, że można je stosować samodzielnie wyposażony jest w brzęczyk i diodę alarmową (posiadają również przekaźnikowe wyjście alarmowe, które może sygnalizować wyciek za pomocą zewnętrznej syreny lub sygnalizatora alarmowego itp.) lub zintegrowane z interfejsem MODBUS RS485 dla zdalnego monitorowania i sygnalizacji wycieków.
Monitoring i zarządzanie instalacjami chłodniczymi poprzez panel zdalny
Nowoczesne instalacje charakteryzują się bardzo intuicyjną obsługą z możliwością szybkiej reakcji również w wersji zdalnej. Możliwe jest również ciągłe kontrolowanie wszystkich parametrów pracy systemu, dzięki czemu mamy bezpośredni wgląd w zużycie energii, kluczowe parametry itp. W ramach systemu monitorowania stosuje się punkty pomiarowe, w których znajdują się czujniki przekazujące wyniki pomiarowe do jednostki centralnej, a następnie podlegają ciągłej obróbce i analizie przez odpowiednio ustawione oprogramowanie na urządzeniu. Tego typu systemy są koniecznością w dużych instalacjach. Przykładem są:
-
Televis Go stacjonarna wersja monitoringu i zarządzania instalacja gdzie wersja uzależniona od ilości regulatorów obiekcie 10, 30, 60 lub 244
- Televis Blue rejestracja danych w chmurze przy zastosowaniu bramki komunikacyjnej na obiekcie.
- Televis Air
Aplikacja Eliwell AIR jest dostępna dla systemów operacyjnych Android i iOS. Za jej pomocą użytkownik ma dostęp do zarejestrowanych odczytów, edycji parametrów, zarządzanie funkcjami, ale także inteligentny interfejs lokalny.
Kontakt w sprawie produktów: Avicold ul. Katowicka 28 43-400 Cieszyn tel. 33 85 67 444 www: www.avicold.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
Oddziały AVICOLD na terenie kraju: chłodnictwo » klimatyzacja » chłodnice » skraplacze » kurtyny powietrzne » filtry powietrza » automatyka chłodnicza » wentylatory i silniki » pompy ciepła » agregaty chłodnicze » automatyka grzewcza » automatyka przemysłowa » czynniki chłodnicze i oleje » sterowniki i regulatory |











-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania

-
Klima-Therm w gronie członków PSME
-
Klimatyzatory TCL i Mistral czekają w magazynach Lindab
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Wyjątkowa oferta limitowana na kanał elastyczny Flexo System Duct od HAVACO
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
- Urządzenia KAISAI i FUJITSU na liście ZUM - dofinansowania

- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL. Doświadczenie i kompetencje budowane przez lata
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept