Rekuperatory.pl

Dlaczego w nowym domu warto mieć rekuperację

data aktualizacji: 13-12-2019, 13:29 – artykuł promocyjny

Nowy dom powinien być bezpieczny, odpowiednio wyposażony oraz ładny. Chętnie inwestujemy w nowoczesne technologie pozwalające zaoszczędzić na ogrzewaniu. Równie często jesteśmy skorzy zadbać o lepsze parametry izolacyjne budynku — ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa. Co jednak z wentylacją, która odpowiada za tak istotny czynnik, jak jakość powietrza? Okazuje się, że w wielu przypadkach nadal skazujemy się na zawodne działanie wentylacji grawitacyjnej będącej idealnym rozwiązaniem dla budownictwa z poprzedniej epoki, ale dziś niespełniającej podstawowych oczekiwań higienicznych.

 

 

Świeże powietrze przy zamkniętych oknach


Na początek warto zastanowić się, czym jest dla nas powietrze i jego jakość. Wdychanie zanieczyszczeń, ale także roznoszonych drogą kropelkową wirusów, alergenów i innych szkodliwych substancji odbywa się ciągle — oddychamy nieustannie. Jakość powietrza wpływa na nasze samopoczucie, stan zdrowia, a w dłuższej perspektywie czasu również na odporność organizmu. Dostające się z każdym oddechem do naszych płuc zanieczyszczenia to prosta droga do wielu groźnych chorób układu oddechowego, z nowotworami włącznie. Szczególnie narażeni to osoby starsze, małe dzieci oraz chorzy przewlekle. Czy jest coś cenniejszego i ważniejszego niż nasze zdrowie?

Dlaczego w nowym domu powinieneś mieć rekuperację

Rekuperacja daje możliwość jonizacji i zaawansowanego oczyszczania powietrza w domu


Świadomy inwestor wybierze nowoczesną wentylację, dzięki której osiągnięcie norm dotyczących wymiany powietrza w budynku będzie łatwe do spełnienia. Do tego samo wykonanie instalacji na etapie budowy nowego domu może okazać się — wbrew obiegowej opinii — sporym udogodnieniem i dać oszczędności.

Dlaczego w nowym domu powinieneś mieć rekuperację

 

Wysokie oszczędności na ogrzewaniu

 

Rekuperacja w środowisku budowlanym uchodzi za rodzaj wentylacji, której główną zaletą jest odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Ta cecha ma ogromne znaczenie dla późniejszych kosztów eksploatacji budynku i bardzo często stanowi jedno z podstawowych kryterium, dla którego inwestor decydował się na dodatkową inwestycję. Nie można jednak zapomnieć, że jest to wentylacja mechaniczna zapewniająca ciągłą wymianę powietrza, jego filtrację oraz optymalizację pod wieloma względami. Taki komfort nie jest możliwy przy żadnej innej wentylacji. Do tego nie można zapomnieć, że rekuperacja skutecznie wymienia powietrze w całym budynku bez konieczności otwierania okien, bez naszej ingerencji (proces ciągły i samoczynny) i bez ogromnych strat energii generowanych przez systemy działające w sposób naturalny. Jak się okazuje montaż rekuperacji może dać nam oszczędność na ogrzewaniu sięgającą nawet 50%.
 

Dlaczego w nowym domu powinieneś mieć rekuperację


Wentylacja grawitacyjna, która wiosną i latem nie działa w ogóle, należy do rozwiązań generujących bardzo duże straty w okresie grzewczym. Jej mechanizm opiera się na różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Siłą rzeczy — im mocniej nagrzejemy dom, tym więcej tego ciepła ucieknie przez kratkę wentylacyjną. Ten problem w pełni został wyeliminowany w rekuperacji, a dodatkowo ze zużytych mas powietrza można odzyskać znaczną część wytworzonego przez nas ciepła, zanim opuści ono nasz dom i to bez strat na jakości mas nawiewanych.

Dlaczego w nowym domu powinieneś mieć rekuperację

W każdym budynku można zaprojektować rekuperację, jednak w nowym jest to najbardziej opłacalne i daje największe oszczędności (wybór stolarki okiennej bez dodatkowych opcji mikrowentylacji, rezygnacja z kominów wentylacyjnych)

 

Koszty inwestycyjne a zyski dla domowników

 

Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o montażu rekuperacji jest etap projektowania budynku. Dzięki temu korzyści z wprowadzenia tej instalacji będą optymalne. Do najważniejszych powodów, dla których warto podjąć taki krok, należy zaliczyć:

  • możliwość rezygnacji z budowy kominów wentylacyjnych - więcej miejsca wewnątrz domu, mniejszy koszt budowy
  • zoptymalizowana trasa przebiegu instalacji - każda część domu będzie objęta w pełni skuteczną instalacją wymiany powietrza
  • montaż jednostki centralnej (rekuperatora) w najlepszej lokalizacji - w dostępnym miejscu lub w miejscu, gdzie nie będzie konieczności wykonania dodatkowego zabezpieczenia przed zamarzaniem
  • przepusty wykonane w stropach - dla lepszej estetyki oraz bez ryzyka kolizji z innymi instalacjami

Dlaczego w nowym domu powinieneś mieć rekuperację

Przy montażu rekuperacji warto od razu uwzględnić moc instalacji grzewczej, gdyż zapotrzebowanie na ciepło będzie znacznie mniejsze

Dom z rekuperacją to dom, w którym zawsze jest czyste powietrze, bez konieczności wietrzenia. Nie ma też ryzyka przeciągów oraz kolejnych strat ciepła w trakcie sezonu grzewczego, gdy musimy wywietrzyć pomieszczenia. W domu z rekuperacją cały czas mamy warunki jak po wietrzeniu mieszkania.

Nowoczesny, funkcjonalny dom musi posiadać taką samą wentylację. Te aspekty spełnia jedynie rekuperacja. Decydując się na jej montaż w nowym domu, warto skorzystać ze sprawdzonych urządzeń (wysoki odzysk ciepła) oraz skonsultować projekt ze specjalistami (sam system rekuperacji również musi posiadać projekt inżynierski). Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
ul. Rudzka 9-11
54-427 Wrocław
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomośćKompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji usługowych oraz wielomieszkaniowych.

Posiada Doradców w całym kraju. Do tej pory wykonała ponad 6521 montaży.

Rekuperatory.pl posiadają 16 marek własnych urządzeń i systemów do montażu rekuperacji, m.in. AERISnext, R-VENT, R-VENT Flex System, NeoFlex, Itho, Climate Recovery.
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Firma wykonuje również montaże gruntowych wymienników ciepła oraz jednostek chłodzących ARTIC. W swojej ofercie posiada także zaawansowane urządzenia do oczyszczania oraz jonizacji powietrza nawiewanego, co pozwala chronić pomieszczenia przed zanieczyszczeniami smogowymi.rekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst       Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema