Wienkra

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

data aktualizacji: 28-10-2019, 10:16 – artykuł promocyjny

Klimatyzatory błyskawicznie zyskały swoją popularność. Dzieje się tak nie bez powodu. Są to urządzenia o bardzo dużym potencjale oraz spełniające wiele funkcji jednocześnie. Do niedawna mało kto wiedział, że w okresie zimowym możemy wykorzystać ich potencjał do ogrzewania. Obecnie coraz więcej osób zastanawia się, czy te niewielkie jednostki zastąpią również wentylację w budynkach.

Od wentylacji do klimatyzacji

fot.: W hurtowni wentylacyjnej Centrowent znajdziemy wszystko, co niezbędne do wentylacji i klimatyzacji

Coraz częściej decydujemy się na montaż klimatyzacji w domu. Szybki rozwój technologii powoduje, że są to urządzenia coraz tańsze, lepsze jakościowo, wydajniejsze, atrakcyjniejsze wizualnie i bezpieczne dla naszego zdrowia.

fot.: Klimatyzator pozwala na ustawienie w domu dokładnie takiej temperatury, jaką chcemy

Tradycyjny system wymiany powietrza nazywany wentylacja grawitacyjna jest obarczony wieloma niedociągnięciami, które w dużej mierze wynikają z jego przestarzałej już koncepcji. Najstarsze i najprostsze systemy wentylacyjne wykorzystywały nieszczelności będące oczywistością w budynkach starego typu. Naturalny ruch powietrza przez system kominów i kanałów wentylacyjnych pozwalał na usunięcie zużytych mas, które zastępowane były powietrzem napływającym z zewnątrz. Nie trzeba nikomu przypominać, że taki układ skutecznie dbał o wentylację, ale prowadził do znacznych strat ciepła, a to w kontekście podejmowanych zmian z ograniczeniem emisji spalin budzi wiele kontrowersji. Do tego trzeba zwrócić uwagę na sezonowość takiej wentylacji — najlepszą wydajność da się osiągnąć zimą kosztem oczywiście ucieczki ciepła z domu, ale już latem wentylacja tego typu przestaje działać, zwłaszcza w duszne i upalne dni, nie dając ochłody. Stąd powstała potrzeba montażu wentylatorów, które przepychały powietrze dokładnie tam, gdzie było to potrzebne, ale nadal pozostawał problem nadmuchiwania zimnego powietrza z zewnątrz. Tak zrodziła się kolejna koncepcja, by zadbać o odzysk energii z mas wyrzucanych z budynku, którą nazwano rekuperacją. Ta instalacja dba o oszczędne gospodarowanie wytworzonym w domu ciepłem, ale nie ma wpływu na chłodzenie powietrza latem. Przełomem okazała się klimatyzacja, która oprócz tego, że chłodzi to również oczyszcza i to bardzo skutecznie, a nawet uzdatnia powietrze w domu.  

fot.: Klimatyzacją możemy również ogrzewać dom lub mieszkanie

 

Pięć funkcji w jednym urządzeniu

 

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są energooszczędn. Już najtańsze urządzenia bazują na technologii, która pozwala obniżyć temperaturę wnętrza oraz dostarczyć do niego więcej tlenu i usunąć nadmiar CO2. W zaawansowanych modelach, które są jednak coraz częściej standardem możemy liczyć na znacznie więcej:

  • Wymiana powietrza za pomocą wentylatorów i kanałów, gdzie urządzenie wymusza wyrzucanie na zewnątrz zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla powietrza i napływ na jego miejsce świeżych, bogatych w tlen mas.
  • Odzysk ciepła i ogrzewanie – możliwe jest dzięki zainstalowaniu w systemie rekuperatora, który zatrzymuje energię cieplną z usuwanego powietrza i przekazuje ją do tego wtłaczanego. W odpowiednich warunkach straty ciepła nie przekraczają nawet 5%, a dzięki tej funkcji klimatyzatory zimą mogą służyć do dogrzewania pomieszczeń.
  • Chłodzenie – to proces odwrotny do ogrzewania, który polega na tym, iż odzyskane przez rekuperator ciepło jest usuwane na zewnątrz.
  • Oczyszczanie – realizowane jest za pomocą specjalnych filtrów. Te o wysokiej klasie filtracji zatrzymują nawet cząsteczki dymu nikotynowego i czynniki mikrobiologiczne.
  • Osuszanie – to jedna z funkcji, która pozwala na wyeliminowanie z otoczenia nadmiaru zgromadzonej pary wodnej. Wilgoć ma niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie ludzi, jak i na stan budynku. Sprzyja też rozwojowi pleśni i innych grzybów. Możliwość jej usunięcia to więc duża zaleta.

Wentylacja w pomieszczeniach z klimatyzatorem

fot.: Nowoczesne systemy klimatyzacyjne łączą w sobie wentylację, klimatyzację, chłodzenie i filtrowanie powietrzaKontakt w sprawie produktów:

CENTROWENT S.C.
ul. Międzyleska 4
50-514 Wrocław
tel. 71 333-65-60
71 332-68-20
71 729-92-44
www: centrowent.pl
centrowent.com
mail: wyślij wiadomośćHurtownia wentylacyjna i klimatyzacyjna
kanały i kształtki okrągłe » kanały i kształtki prostokątne » przewody elastyczne » systemy zamocowań » przepustnice wentylacyjne » materiały izolacyjne » tłumiki akustyczne » filtry » kanały i nagrzewnice » klimatyzatory » wentylatory » centrale klimatyzacyjnePartnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric