jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Klasyfikacja grzejników

artykuł promocyjny

Podział grzejników może obejmować kryterium jego wyglądu, sposobu i źródła zasilania oraz miejsca montażu. Wybór optymalnego grzejnika wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych. Przede wszystkim warto pamiętać, że od tego elementu instalacji grzewczej zależy nasz komfort, ale i zdrowie. 

 

Jak porównać grzejniki?

 

Porównanie najlepiej jest przeprowadzić na podstawie parametrów grzejników. Zestawienie obok siebie masy i powierzchni czynnej różnych modeli da nam dość zaskakujący obraz. Okazuje się bowiem, że przy tej samej mocy grzewczej, powierzchnia czynna spirali elektrycznej liczona jest w milimetrach kwadratowych, natomiast grzejnika podłogowego w metrach kwadratowych. Masa spirali elektrycznej to wielkości podawane w gramach, tymczasem masa grzejnika podłogowego to nawet 300 kg/m²… Taki przykład wiele wyjaśnia i daje do myślenia.

Jak wiadomo, grzejnik elektryczny pracuje z maksymalną mocą niemal natychmiast, a model podłogowy potrzebuje ogromnego wkładu energii i wielu godzin oczekiwania na osiągnięcie tego samego efektu. Temperatura pracy grzejnika zależy od wielkości powierzchni oddającej ciepło. Z kolei masa urządzenia warunkuje czas dostępu do pożądanej ilości ciepła oraz daje możliwość sterowania ogrzewaniem z całkowitym zastopowaniem włącznie.

GRZEJNIKI ? KLASYFIKACJA I RÓŻNICE

 

Klasyfikacja grzejników ściennych

 

Okazuje się, że najczęściej prezentowana klasyfikacja grzejników wodnych ściennych obarczona jest pewnym błędem, wynikającym z omylnego potraktowania ważnych cech. Najczęściej wyróżnia się grzejniki panelowe nazywane również płytowymi, grzejniki żeberkowe (żeliwne, aluminiowe) i grzejniki konwektorowe. W takim podziale źle zinterpretowano budowę i sposób działania poszczególnych modeli, gdyż konwektory to grzejniki oddające ciepło przez konwekcję, bez określenia sposobu ich budowy w tym podziale. Z tego powodu trzecia grupa powinna być nazwana jako grzejniki lamelkowe lub rurowo-lamelkowe. Brak oddawania ciepła przez promieniowanie powoduje, że obudowa konwektora pozostaje chłodna. Wynika to z ich budowy, w której układ grzejny — wymiennik wodny lub spirala elektryczna — nie ma styczności z powierzchnią zewnętrzną.

 

Grzejniki REGULUS®-SYSTEM

 

Popularne Regulus często są mylnie kwalifikowane do grupy "konwektorów". Trzeba tu pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Po pierwsze ich układ wodny składa się z miedzianych rur, a układ oddawania ciepła to aluminiowe lamelki. Po drugie oddają ciepło w drodze konwekcji oraz promieniowania, czyli są grzejnikami wodnymi mieszanymi, co sprawia, że należy je utożsamiać z grzejnikami panelowymi, a nie konwektorami.

Grzejniki REGULUS®-system mają małą pojemność wodną, a co za tym idzie również małą bezwładność cieplną. Dzięki temu znacznie dynamiczniej pracują i lepiej nimi sterować w porównaniu do innych grzejników wodnych. Wielkość powierzchni czołowej została zwiększona poprzez znaczne jej pofalowanie, które przekłada się na zwiększenie elementu promieniującego na pomieszczenie. To duża różnica w zestawieniu z niemal płaskimi grzejnikami płytowymi i żeberkami. Zważywszy na fakt obecnych trendów w ogrzewaniu domów wznoszonych zgodnie z obowiązującymi technologiami i standardami możemy stwierdzić, że w ciepłym domu temperatura wnętrz jest stabilna, a grzejniki grzeją tylko chwilami. Najczęściej różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i wynosi ułamki stopnia Celsjusza. W takiej konfiguracji doskonale sprawdzają się zatem systemy niskotemperaturowe, takie jak grzejniki REGULUS®-system.

GRZEJNIKI ? KLASYFIKACJA I RÓŻNICE

 

Ogrzewanie - komfort i ekonomia

 

Na dynamikę grzania największy wpływ ma bezwładność cieplna. Im jest niższa, tym łatwiej sterować instalacją i realizować różne strategie grzania, w których uwzględnia się indywidualne potrzeby związane z czasem i długością działania systemu oraz przerwy w jego pracy. Taki układ pozwala realizować nowoczesne ogrzewanie, w którym ważny jest nie tylko komfort użytkowników, ale także kontrola nad generowanymi kosztami.

 

Efektywność grzewcza - jak porównać różne grzejniki?

 

Z pomocą po raz kolejny przyjdzie nam przykład - 1 m² powierzchni każdego grzejnika przy dT wynoszącej 1ºC ma moc grzewczą około 10W. Oznacza to, że w przybliżeniu taką samą moc grzewczą posiada 5 m² grzejącej posadzki z dT 1ºC jak 1 m² grzejnika REGULUS®-system z dT 5ºC.

Zmniejszające się potrzeby grzewcze współczesnych domów idealnie korelują z nowoczesnymi źródłami ciepła bazującymi na niskich temperaturach, jak na przykład pompy ciepła, z którymi mogą współpracować również grzejniki ścienne typu regulusy o relatywnie większej od innych powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem. Zmianie ulega też rozmiar grzejników, które są coraz mniejsze i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

Idea maksymalnego poszanowania energii to bardzo ważna kwestia przy wyborze optymalnego układu grzewczego, na który składa się nie tylko źródło produkujące ciepło, ale także jego dystrybutor, czyli grzejnik. Chodzi tu głównie o osiągnięcie takiego stanu, w którym będziemy mieć zapewniony komfort cieplny za najniższą cenę.



Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s.j
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
tel. 033 812 36 69
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość



Grzejniki miedziano-aluminiowych centralnego ogrzewania:
» GRZEJNIKI ŚCIENNE: » REGULUS-system REGULLUS - z obudową górną owalną » REGULUS-system SOLLARIUS - z obudową górną płaską » OGRZEWANIE PODŁOGOWE KANAŁOWE: » REGULUS-system CANAL - z konwekcją swobodną » REGULUS-system CANAL VENT - z cyrkulacją wymuszoną wentylatorem » GRZEJNIKI WEWNĄTRZŚCIENNE: » REGULUS-system INSIDE » REGULUS-system INSIDE VENT

Zobacz szczegółową ofertę firmy

Facebook REGULUS-system s.j     Youtube REGULUS-system s.j     Instagram REGULUS-system s.j     Pinterest REGULUS-system s.j





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent