Rekuperatory.pl

Radon w domu - rakotwórczy pierwiastek, którego można się pozbyć

data aktualizacji: 19-12-2018, 05:27 – artykuł promocyjny

Radon to bezbarwny, bezwonny radioaktywny gaz szlachetny, który występuje naturalnie w przyrodzie. Jest on 8 razy cięższy niż średnia gęstość powietrza, dlatego wykazuje tendencję do gromadzenia się w najniższych kondygnacjach - w przyrodzie są to kopalnie i jaskinie, a w domach piwnice. Jako pierwiastek rakotwórczy zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Według Światowej Organizacji Zdrowia można go uznać za główną przyczynę raka u osób niepalących, a u palaczy jest na drugim miejscu - groźniejszy jest tylko dym papierosowy. Skąd się bierze radon w domu i czy można z nim walczyć? Poniżej prezentujemy patent na walkę z tym promieniotwórczym pierwiastkiem we wnętrzu naszego domu.

 

Radon a zdrowie - skąd się bierze radon w naszych domach

 

Radon - jak już wspomniano - występuje w przyrodzie w sposób naturalny. Nie da się go zatem wyeliminować z naszego otoczenia. Można jedynie kontrolować jego obecność do zalecanych norm. Na obecność radonu najbardziej narażone są obszary z granitem w podłożu, który zawiera największą ilość uranu w składzie. Radon do domu przedostaje się z gruntu w wyniku tzw. efektu kominowego wynikającego z różnicy ciśnień. Następnie poprzez pęknięcia fundamentów, szczeliny i pęknięcia w wylewkach, studzienki kanalizacyjne do odwadniania piwnic, nieszczelności wokół rur kanalizacyjnych i innych przyłącz zostaje zassany do wnętrza, a za sprawą wentylacji grawitacyjnej (naturalny ciąg rozpoczyna się od najniższych partii budynku) rozchodzi się po całym domu. Szkodliwość radonu wynika głównie ze stosunkowo szybkiego jego rozpadu prowadzącego do powstania różnorodnych pochodnych, które zatrzymane w płucach prowadzą do kancerogennych uszkodzeń radiacyjnych. W mieszkaniach i w miejscu pracy jesteśmy narażeni na ok. 1/3 dawki promieniowania jonizującego. Obecność radonu w przyrodzie jest naturalne, ale w domach już nie. Stąd potrzeba walczenia z nim. 

Radon powstaje w wyniku rozpadu radu (Ra-226), który jest składnikiem uranowego szeregu promieniotwórczego. Jako izotop promieniotwórczy rozpada się poprzez emisję cząstki alfa na inne izotopy (polon, bizmut, ołów) - również promieniotwórcze. Źródłem radonu w atmosferze jest radon wydostający się z gleby. Do domu radon przedostaje się z gleby, materiałów budowlanych, wody i gazu ziemnego.

 

Radon a zdrowie - skąd się bierze radon w naszych domach


Na ilość radonu w powietrzu duże znaczenie ma położenia geograficzne i warunki środowiskowe. Stężenie może wzrastać, np. w obszarach o dużej przepuszczalności gruntu lub z uskokami tektonicznymi nawet jeśli radonu w gruncie nie jest dużo. Istotny wpływ na obecność radonu w pomieszczeniach ma także technologia budowy domu. Na wyższych kondygnacjach na stężenie radonu wpływ mają produkty, z jakich wykonano ściany i strop oraz użyte materiały wykończeniowe.

Radon jako gaz pozostaje w naszych płucach stosunkowo krótko, ale stale jesteśmy narażeni na jego działanie. Dodatkowo pochodne rozpadu mieszają się z pyłami obecnymi w powietrzu. Taka mieszanka trafiając do naszych płuc zaczyna być zagrożeniem. Głównym skutkiem przekroczenia stężenia radonu w otoczeniu człowieka są choroby nowotworowe układu oddechowego. Głębokość wnikania poszczególnych cząstek jest różna. Aerozole znajdujące się we wdychanym powietrzu często zatrzymywane są w górnych partiach układu oddechowego lub w nabłonku płucnym, skąd mogą być usunięte w ciągu kilku godzin. Najgroźniejsze są jednak najmniejsze cząstki, które migrują aż do pęcherzyków płucnych, gdzie deponowane są na całe miesiące, a nawet lata. Ich obecność przyczynia się do napromieniowania organów wewnętrznych.

 

Jak walczyć z radonem w domach

 

Stężenie radonu w domu powinno zawierać się w normach określonych przepisami prawa. Im większa ilość tego gazu i jego pochodnych w powietrzu, tym większe ryzyko dla mieszkańców. Za poziom odniesienia uznaje się średnioroczne stężenie radonu na poziomie 300 Bq/m3. Przekroczenie tej dawki wymaga podjęcia kroków zmierzających do obniżenia stężenia tego poziomu. Pod szczególnym nadzorem są także zawody mające styczność z radonem w ramach obowiązków służbowych (górnicy, przewodnicy podziemnych tras, obsługa uzdrowisk). Jak można zredukować emisję radonu w domach? Okazuje się, że w naszym kraju zgłoszono do Urzędu Patentowego rozwiązanie, które jest w stanie znacznie ograniczyć absorbcję radonu w warunkach domowych.

 

RADON FREE - sposób na zdrowe powietrze

 

System SALUTAIRE to opatentowany wynalazek firmy Warebud spełniający oczekiwania w zakresie ochrony domów przed wnikaniem radonu. Jest to innowacyjne rozwiązanie bazujące na wentylacji mechanicznej z GWC. Moduł o nazwie RADON FREE przeznaczony do redukcji zawartości radonu w nawiewanym powietrzu jest jedyny na rynku - zgłoszono go do Urzędu Patentowego (Zgłoszenie oznaczone zostało numerem  P.427981). Państwowy Zakład Higieny i Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk potwierdzają, że zastosowanie systemu SALUTAIRE z modułem RADON FREE jest skuteczne. Ich zdaniem moduł redukcji stężenia radonu powinien stanowić zatem niezbędny element nowoczesnej instalacji wentylacyjnej opartej o gruntowy wymiennik ciepła.

RADON FREE - sposób na zdrowe powietrze

SPRAWDŹ >> Salutaire
Kontakt w sprawie produktów:

Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawna
ul. Przemysłowa 3
98-300 Wieluń
tel. 43 842 79 19
www: warebud.pl
1salutaire.pl
mail: wyślij wiadomośćgruntowe wymienniki ciepła » instalacje sanitarne » pompy ciepła » energia słoneczna » systemy wentylacji » transformatory ciepłaPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra