Dolomitowy GWC - zawsze zdrowe powietrze w domu

data aktualizacji: 21-02-2019, 08:38 – artykuł promocyjny

Zdrowe powietrze w domu to podstawa dobrego samopoczucia i lepszej kondycji organizmu. Wdychanie zanieczyszczeń, a nawet zapachów z odświeżaczy powietrza, które przy słabo działającej wymianie powietrza wydają się być potrzebne, będzie skutkować różnego rodzaju chorobami i schorzeniami związanymi z drogami oddechowymi, a przede wszystkim z alergiami. Aby zadbać o dobrą jakość powietrza w domu, najpierw musimy pomyśleć o wentylacji. Najlepiej takiej, która dostarczy odpowiednią ilość powietrza, przefiltruje je i uzdatni pod kątem wilgotności i temperatury. Takie założenia spełnia system Salutaire, który wykorzystuje innowacyjny gruntowy wymiennik ciepła oparty na dolomitach.

Salutaire Warebud GWC

 

Tajemnica dolomitów i ich wpływ na czystość powietrza

Dolomit to minerał występujący w skorupie ziemskiej w sposób naturalny. Składa się z wapnia i magnezu i stanowi główny składnik skał osadowych zwanych dolomitami. Ma on pozytywny wpływ na otaczające środowisko, choć minerał ten nadal jest słabo poznany. Dolomity mają wszechstronne zastosowanie, np. w systemach uzdatniania wody. Doskonale sprawdzają się także przy oczyszczaniu powietrza, co zostało wykorzystane w Systemie Salutaire. Układ ten jest w stanie wzbogacić powietrze w naszym domu w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu makroelementy, mikroelementy oraz ultra mikroelementy. Dodatkowo skład chemiczny dolomitu - magnez i wapń - pozwala zwiększyć higieniczność i wpłynąć na jonizację powietrza, co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Takie powietrze staje się dla naszego organizmu przyjemnie czyste, a dla alergików wręcz zbawienne. GWC z dolomitem jest w stanie znacznie zredukować stężenie bakterii i grzybów w powietrzu.

Odpowiednio dobrane złoża skalne (górne i dolne), z przewagą dolomitu w różnych frakcjach wyróżniają system Salutaire na tle innych systemów GWC.

Dolomitowy GWC - zawsze zdrowe powietrze w domu

fot.: Już w Starożytnym Rzymie korzystano z właściwości dolomitów. Wykorzystywane one były do budowy akweduktów i zbiorników na wodę, dzięki czemu woda pozostawała czysta i zdrowa. Dziś surowiec ten doceniany jest w nowoczesnym przemyśle farmaceutycznym, w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Teraz dolomit może również zapewnić zdrowe powietrze w Twoim domu - codziennie.

 

Redukcja gazów smogowych i CO2

Oprócz zmniejszenia ilości szkodliwych dla organizmu ludzkiego bakterii, wirusów i grzybów przenoszonych w powietrzu, system Salutaire jest w stanie także zredukować smog i dwutlenek węgla w powietrzu, które dociera do naszego domu. Jedną z najważniejszych cech złóż dolomitowych jest neutralizacja zanieczyszczeń. To właśnie tę własność wykorzystano w koncepcji systemu uzdatniania i wymiany powietrza Salutaire.

Jakość powietrza zewnętrznego pozostawia wiele do życzenia. Medialne doniesienia potwierdzone badaniami, mówią o niechlubnym przodowaniu Polski w zakresie największej ilości miast z problemem smogu w Europie. Zanieczyszczenia powietrza są najbardziej szkodliwe i groźne ze wszystkich zanieczyszczeń, ponieważ są mobilne. Powietrze zewnętrzne w procesie wentylacji trafia do naszych domów, dlatego problem smogu dotyczy nas także w budynkach.
 

System Salutaire posiada samoczyszczące (neutralizujące) właściwości - w nawiewanym powietrzu występuje o 98% mniej bakterii i 99% mniej grzybów (potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie).

Salutaire to system zdrowego powietrza opatentowany i instalowany przez firmę Warebud

fot.: Salutaire to system zdrowego powietrza opatentowany i instalowany przez firmę Warebud. Jego unikatowość na rynku wynika z wykorzystania gruntowego wymiennika ciepła z dwoma złożami skalnymi z przewagą dolomitu - sekretu zdrowotnych właściwości tego systemu.

 

Gruntowy Wymiennik Ciepła w systemie Salutaire - zalety, sposób działania

Czyste i higieniczne powietrze w Twoim domu sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. GWC zamontowany na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi jest w stanie zadbać o właściwe parametry powietrza. Oprócz oczyszczenia może również wstępnie ogrzać oraz dowilżyć powietrza zimą, co obniża koszty eksploatacji oraz zapewnia optymalną pracę rekuperatorów podczas ostrych mrozów, ale także ochłodzić i osuszyć powietrza latem, dzięki czemu zyskamy uczucie przyjemnego chłodu bez klimatyzacji.

  • powietrze potrzebne do wentylacji pomieszczeń pobierane jest przez czerpnię gruntową z filtrem, którą należy umieścić w miejscu o możliwie małej koncentracji zanieczyszczeń, z dala od ulic, parkingów, innych źródeł emisji zanieczyszczeń, itp.
  • transport powietrza do wymiennika gruntowego odbywa się przez rury systemowe.
  • rury te posiadają odpowiednio dobrane i wbudowane złoża minerałów skalnych na bazie dolomitów
  • przepływające przez nie powietrze jest oczyszczane oraz zostaje wzbogacone w makro, mikro oraz ultramikroelementy w postaci jonowej
  • równocześnie zależnie od posiadanej temperatury powietrze poddane jest obróbce termicznej - ogrzaniu lub ochłodzeniu
  • przepłukiwanie złóż oraz elementów z PP wodą gwarantuje automatyczne utrzymywanie czystości wymiennika

Gruntowy Wymiennik Ciepła w systemie Salutaire

fot.: Salutaire to jedyny w Polsce system ze złożem dolomitowym, który został opatentowany

Z pewnością docenimy także oczyszczenie powietrza ze szkodliwych alergenów, które unoszą się w każdym domu (kurz, roztocza, pyłki, sierść itp.).

 

Osuszanie powietrza latem, dowilżanie zimą z darmową energią geotermalną

Energia geotermalna ma to do siebie, że jest dostępna zawsze, wszędzie i bez żadnych opłat. Wykorzystując stałą temperaturę gruntu mamy zagwarantowane znaczne oszczędności energii i możliwość rezygnacji z tradycyjnych źródeł ogrzewania oraz szkodliwej dla zdrowia klimatyzacji.

  • Podczas mrozów - praca GWC zimą

Powietrze wentylacyjne w GWC zostaje wstępnie ogrzane oraz dowilżone, co pozwala osiągnąć mu temperaturę dodatnią i większą wilgotność względną. Kolejny krok wiąże się z przepływem mas przez centralę wentylacyjną, czyli rekuperator, który pozwala osiągnąć temperaturę zbliżoną do pokojowej. W pomieszczeniach mamy wówczas świeże i czyste powietrze bez konieczności wietrzenia, które normalnie wychładza dom. Dzięki temu nie generujemy strat ciepła przez wentylację. Istnieje także możliwość zwiększenia mocy chłodniczej wymiennika dzięki systemowi regeneracji wodnej.
 

  • W czasie upałów - praca GWC latem

W okresie letnim mamy odwrotną sytuację. Gorące powietrze schładza i osusza się w wymienniku gruntowym do temp. ok.16°C i dopiero takie wtłaczane jest do mieszkania. Mieszkańcy mają przyjemne odczucie chłodu (latem stosowanie odzysku ciepła jest niezasadne).

Energia geotermalna - jak działa GWC

fot.: Podbudowa GWC to złoże mineralne dostosowane głównie do panujących warunków gruntowych, a nadbudowa dostosowana jest do panujących warunków gruntowych i lokalizacji oraz indywidualnych preferencji użytkownika

Gruntowy wymiennik ciepła w obu przypadkach wykorzystał jedynie właściwości gruntu, które utrzymują przez cały rok stałą temperaturę na poziomie ok. 8°C. Ta zależność sprawdza się zarówno przy ociepleniu, jak też schłodzeniu powietrza płynącego systemem płyt i kolektorów.

 

Warebud daje również możliwość dostosowania i montażu instalacji do indywidualnych potrzeb Klientów.


Już wkrótce możliwość instalowania wraz z systemem Salutaire modułu „RADON FREE" (zgłoszonego do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej jako wynalazek „Układ ochrony wentylacji budynków przed wnikaniem szkodliwych substancji chemicznych") (nr. zgłoszenia P.427081), który ogranicza wnikanie radonu z gruntu do powietrza przepływającego przez gruntowe wymienniki ciepła, dzięki temu stężenie szkodliwego dla zdrowia radonu w nawiewanym powietrzu zostaje wielokrotnie zredukowane, poniżej poziomu referencyjnego. Moduł ten jest obecnie na etapie opracowania prototypu oraz przygotowania produkcji.Kontakt w sprawie produktów:

Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawna
ul. Przemysłowa 3
98-300 Wieluń
tel. 43 842 79 19
www: warebud.pl
salutaire.pl
mail: wyślij wiadomośćgruntowe wymienniki ciepła » instalacje sanitarne » pompy ciepła » energia słoneczna » systemy wentylacji » transformatory ciepła


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra