Klimatyzacja precyzyjna

artykuł promocyjny

Klimatyzacja precyzyjna ściśle powiązana jest z zachowaniem właściwego mikroklimatu w miejscach szczególnie wrażliwych na zmiany temperatury i wilgotności. Dotyczy to głównie serwerowni, central telekomunikacyjnych, laboratoriów, pomieszczeń przeznaczonych do gromadzenia bazy danych. Utrzymanie założonych parametrów wymaga użycia specjalistycznego i precyzyjnego sprzętu. Urządzenia elektroniczne pojawiają się w coraz większej ilości miejsc. Już nie tylko banki, ale też uczelnie, szpitale, a także sklepy muszą dbać o oddzielne miejsca z klimatyzacją precyzyjną. 

Kompaktowa szafa klimatyzacyjna

fot.: Frapol - kompaktowa szafa klimatyzacyjna dedykowana jest do klimatyzacji pomieszczeń o najwyższych wymaganiach higienicznych takich jak sale operacyjne, laboratoria farmaceutyczne lub elektroniczne

Elektronika ma to do siebie, że jest niezwykle wrażliwa na zbyt wysoką i za niską temperaturę. Niekorzystnie wpływają też na nią ciągłe i gwałtowne zmiany. Aby praca zaawansowanych technologicznie urządzeń przebiegała bez zarzutów konieczne jest zapewnienia właściwych parametrów środowiskowych. Dotyczy to temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza.

 

Przeczytaj koniecznie >> Pomiar wilgotności powietrza - przegląd przyrządów

 

Na wysokość temperatury wpływ ma wielkość pomieszczenia oraz ilość działającego w nim sprzętu. Trzeba też pamiętać, że klimatyzacja precyzyjna dostosowana jest do chłodzenia wybranych miejsc, tam gdzie tego ciepła produkowane jest najwięcej. Z tego też powodu zwykły system split nie spełni roli urządzeń precyzyjnych. Do tego newralgiczne miejsca potrzebują prawidłowego obiegu ciepła i generowanego chłodu, tak by przy wejściu pracownika do pomieszczenia nie nastąpiła dynamiczna zmiana temperatury.

Klimatyzacja precyzyjna MONTAIR TOPwysokosprawne szafy klimatyzacji precyzyjnej MONTAIR TOP

fot.: Klima-Therm - wysokosprawne szafy klimatyzacji precyzyjnej MONTAIR TOP z podwójnym obiegiem chłodniczym. Jeden to bezpośrednie odparowanie czynnika chłodniczego R410A, drugi to możliwość podłączenia do instalacji wody lodowej. Wyposażone w sprężarkę SCROLL, wentylatory EC-Inverter, elektroniczny zawór rozprężny. Seria TOP dostępna jest w dwóch wersjach: z nawiewem do góry TOPT lub z dolnym wylotem TOPB. Jednostki mogą pracować w wysokich temperaturach otoczenia.

 

Chłodzenie sprzętu informatycznego wymaga wykonania odpowiedniej analizy pomieszczenia/szafy. Uwzględnia się wielkość, rozkład i umiejscowienie pomieszczenia. Duże znaczenie ma obecność okien - wówczas należy wziąć poprawkę na zyski ciepła z promieniowania słonecznego. Następnie należy obliczyć moc cieplną emitowaną przez urządzenia. W przypadku serwerowni bardziej wskazane jest przewymiarowanie mocy chłodniczej niż jej zbyt niska wartość. Zawsze bowiem możemy się spodziewać zysków ciepła od personelu, oświetlenia itp. (np. w czasie awarii w pomieszczeniu nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi).

Szafy klimatyzacji precyzyjnej

fot.: Iglotech - za pomocą szaf klimatyzacji precyzyjnej można osiągnąć wymaganą temperaturę oraz wilgotność względną z bardzo wysoką dokładnością.

W serwerowniach należy przestrzegać wytycznych określonych przez producenta sprzętu komputerowego. Najczęściej jest to temperatura nie wyższa niż 22 stopnie i wilgotność dochodząca maksymalnie do 60%. takie warunki muszą być utrzymane stale, czyli bez względu na porę roku. Należy uwzględnić również ewentualne awarie, kiedy niezastąpiony jest system zasilania awaryjnego, zwany UPS. Klimatyzacja precyzyjna często posiada funkcję free coolingu, dzięki której mamy możliwość ogrzewania serwerowni w okresie zimy. W innym przypadku należy zadbać o urządzenia grzewcze z precyzyjnym regulatorem.

MODBUS-RTU upraszcza sterowanie i umożliwia dokładniejsze monitorowanie wentylatorów ebm-papst.

fot.: Precyzyjna kontrola i monitorowanie wszystkich parametrów z wentylatorami EC od ebm-papst i monitoringiem sterowania dzięki MODBUS-RTU
 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: KlimaTherm, Frapol, Iglotech, ebm-papst
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent