Rekuperatory.pl

Wywietrzniki grawitacyjne - montaż, budowa, zasada działania

data aktualizacji: 03-12-2018, 05:48 – artykuł promocyjny

Różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu oraz wpływ wiatru na budynek to czynniki decydujące o działaniu wentylacji grawitacyjnej. W tradycyjnym systemie naturalnej wymiany powietrza nie zachodziła potrzeba żadnej regulacji. Nieszczelności w budynku w wystarczający sposób, a często nawet zbyt bardzo, umożliwiały funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Taki stan rzeczy powodował jednak znaczne straty na kosztach ogrzewania - marnowanie ciepła, które uciekało z domu.

Przełomowym momentem było zastosowanie szczelnej stolarki okiennej na masową skalę. Zjawisko to wyhamowało wentylację grawitacyjną i stało się przyczyną wielu problemów... grzyb, zaduch, zaparowane szyby. Konieczne było więc poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym korzystanie z wentylacji grawitacyjnej pozwoli utrzymać komfort w domu. W tym celu wprowadzono elementy pozwalające na częściową regulację.

Pustak wentylacyjny Schiedel zwieńczony wywietrznikiem grawitacyjnym Schiedel Bryza

fot.: Pustak wentylacyjny Schiedel zwieńczony wywietrznikiem grawitacyjnym Schiedel Bryza

 

Nowoczesna wentylacja grawitacyjna - elementy pozwalające na regulację

 

Wentylacja grawitacyjna regulowana wymaga stosowania nawiewników (montowane w oknach, czasem również w ścianach). Pozwala to zminimalizować problem zbyt szczelnych okien. Pracę nawiewników kontroluje się ręcznie lub automatycznie na podstawie wybranego wskaźnika (np. higrosterowane otwierają się jak wzrasta wilgotność w pomieszczeniu).

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Nawiewniki powietrza - przegląd oferty producentów

Nawiewniki powietrza - przegląd oferty producentów

Nawiewniki powietrza to proste urządzenia wentylacyjne, które biorą udział w procesie wymiany powietrza w... więcej...
Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane

Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane

Decydując się na montaż nawiewników w oknach musimy podjąć jeszcze decyzję, jaki rodzaj będzie najlepszy... więcej...

 

Napływające masy powietrza to jedno. Drugi aspekt dotyczy skutecznego usunięcia zużytego powietrza. W tym celu konieczne jest usprawnienie ciągu wentylacyjnego, który jest bardzo zależny od panującej pogody - im mniejsza różnica temperatur na zewnątrz i w budynku, tym mniejsza szansa na samoistne działanie wentylacji grawitacyjnej, dlatego często latem system ten przestaje działać, ale nadrabiamy to intensywnie wietrząc pomieszczenia. Do tego w okresie zimowym również może nastąpić zachwianie równowagi wymiany powietrza, gdy zbyt mała ilość mas napłynie do wentylowanych pomieszczeń. Z tego też powodu stosowanie wszelkiego rodzaju elementów wyciągowych może okazać się konieczne. Z jednej strony mogą to być wentylatory posiadające silnik elektryczny (mechaniczne) lub dachowe wywietrzniki grawitacyjne bez elementów wirujących. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnych zjawisk - głównie siły wiatru.

 

Wywietrzniki wentylacyjne dachowe

 

Wywietrzaki grawitacyjne stosuje się do zabudowy przewodów kominowych wentylacyjnych oraz kanałów wentylacyjnych. Dobrze zaprojektowane urządzenia tego typu pozwalają na zwiększenie ciągu wentylacji wykorzystując do tego jedynie energię wiatru. Taka konstrukcja zapewnia intensywną wentylację nawet przy minimalnej prędkości wiatru. Wywietrzaki stwarzają całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału oraz przedostawaniem się wody deszczowej lub śniegu.

Wywietrzniki wentylacyjne dachoweWywietrzniki ZEFIR oraz BRYZA w układzie wielosegmetowym

fot.: Uniwersal - wywietrzniki ZEFIR oraz BRYZA w układzie wielosegmetowymWywietrznik grawitacyjny wspomaga grawitacyjny odpływ powietrza z pomieszczeń poprzez wytworzenie podciśnienie. Ciśnienie, które jest niższe niż w pomieszczeniu wymusza ruch powietrza w kanale wentylacyjnym. Wynika to z prostej zasady, że w przyrodzie wszystko dąży do wyrównania i zawsze odbywa się to w kierunku od ciśnienia wyższego do niższego. Każdy wywietrznik składa się z korpusu i kopuły. Kształt kopuły ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania tego urządzenia. Zwłaszcza żaluzje na kopułach chronią instalację przed zawiewaniem wiatru, a ich układ i kształt w większym lub mniejszym stopniu wykorzystuje kierunek i siłę wiatru.


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Uniwersal, Schiedel

Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra