Rekuperatory.pl

Jakie są zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nad wentylacją tradycyjną?

artykuł promocyjny

W Polsce wentylacja grawitacyjna jest cały czas najbardziej powszechnym rozwiązaniem budowlanym. Powszechność tego systemu wynika z wieloletnich rynkowych standardów oraz teoretycznej skuteczności takiego rozwiązania. Kominy wentylacyjne są częścią podstawowego projektu i powstają na etapie konstrukcyjnym budynku. System jest praktycznie bezobsługowy, nie wymaga zasilania i regulacji. Ale działanie wentylacji zależy od warunków atmosferycznych – przy małej różnicy temperatur wewnętrznych i zewnętrznych (wiosna/lata) przepływ powietrza słabnie lub zanika. W okresach jesiennych i zimowych działa prawidłowo, ale niesie ze sobą straty ciepła. Dodatkowo silne wiatry mogą odwrócić ciąg w kominie i powodować nawiewanie powietrza do środka. Ważną składową jest także kompensacja nawiewu – przy nowoczesnej i szczelnej stolarce okiennej nie można zapomnieć o nawiewnikach okiennych (lub innym rozwiązaniu) które doprowadzą powietrze do pomieszczeń.

Jednakże od kilku lat można zauważyć „trend” energooszczędnych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie, który przemawia do portfeli inwestorów, w wentylacji jest to montaż systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła – rekuperacji. Rekuperacja idealnie wpisuje się w w ogólny trend aby zoptymalizować koszty względem użyteczności obiektu. Dodatkowo coraz większa świadomość inwestorów oraz dużo większa dostępność energooszczędnych materiałów powodują, że wentylacja mechaniczna zyskuje coraz większa popularność. Dodatkowo rekuperacja bardzo dobrze wpisuje się w ogólny trend na rynku budowlanym aby zoptymalizować.


Co zatem możemy zyskać?

Oszczędności w wydatkach. Rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie strat ciepła spowodowanych instalacją wentylacyjną.


Komfort i brak wilgoci

Myśląc o domie energooszczędnym na pewno myślimy głównie o szczelności, czyli dobrze ocieplonych fundamentach, odpowiednio szczelnych oknach, drzwiach, podłogach i dachu. Dzięki temu te niewielkie porcje ciepła wytworzone w pomieszczeniach ogrzeją mieszkańców, a nie przenikną na zewnątrz przez niedocieplone płaszczyzny. Niestety nadmierna szczelność budynku do której dążymy często wiąże się z wilgocią którą wytwarzamy sami każdego dnia: gotując, piorąc, a nawet oddychając. Problem pojawia się, gdy owej wilgoci z mieszkania nie wyprowadzamy na zewnątrz, a jej nadmiar powoduje pojawianie się grzybów i pleśni.

Aby uniknąć problemów takich jak np. skraplająca się na oknach para wodna lub wykwity grzybów w rogach nie mamy wyjścia i musimy doprowadzić świeże powietrze. Użycie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem rozwiązuje wszystkie te problemy zapewniając kontrolowaną i energooszczędną wymianę powietrza w pomieszczeniu, wyprowadzając zużyte powietrze i doprowadzając do pomieszczeń świeże powietrze.


Wentylacja niezależna od warunków atmosferycznych

Nowoczesne urządzenia pozwalają odzyskiwać ciepło z wysoką wydajnością na rynku są dostępne rekuperatory z odzyskiem ponad 90%R (w Polsce zgodnie z rozporządzeniami unijnymi najniższy dopuszczalny odzysk ciepła to 68%, dla porównania w Dani rekuperatory musza mieć co najmniej 80% odzysku ciepła). W rekuperatorach z wymiennikiem przeciwprądowym strumienie powietrza przepływają równolegle względem siebie w przeciwnych kierunkach. Kanaliki przez które przepływają strumienie powietrza mają przekrój trójkątny. W takim rozwiązaniu powierzchnie styku są dużo większe dzięki czemu sprawność odzysku jest bardzo wysoka.


Maksymalne dostosowanie do wymagań użytkowników

Rekuperacja to bardzo elastyczne rozwiązanie, które umożliwia inteligentne zarządzanie całą instalacją adekwatnie do potrzeb domowników. Wszystko to za sprawą inteligentnego sterowania, w którym można zaprogramować różne tryby wydajności – dzienną i nocną. Dlatego możliwe jest zaprogramowanie rekuperatora tak, aby np. pracował z maksymalną wydajnością podczas wizyty gości, a z minimalną np. podczas wyjazdu na urlop. Dostępne są na rynku rozwiązania smart - bezprzewodowe czujniki stężenia dwutlenku węgla lub wilgotności powietrza rozmieszczone w kluczowych miejscach domu (czujniki wilgotności w łazience i kuchni, natomiast CO2 w sypialniach i salonie), a automatyka rekuperatora sama reguluje wydajność na podstawie odczytów. System jest konfigurowany raz, podczas instalacji i pracuje bez ingerencji użytkownika. W przypadku przekroczenia w danym pomieszczeniu poziomu CO2 lub poziomu wilgotności centrala zwiększy wydajność, po czym samoczynnie wróci do poprzedniego trybu.

rekuperator HRU PremAIR 450, filtry - Alnor

Rekuperator HRU PremAIR 450


Oddychamy zdrowszym i wolnym od smogu powietrzem

Nie ma wątpliwości że świeże powietrze służy naszemu zdrowiu. Filtry pełnią więc rolę separatorów zatrzymujących wszystko co nie służy naszemu zdrowiu. Kontrolują jakość powietrza i eliminują z niego nie tylko kurz i pył ale także zabijają bakterie, zapachy z zewnątrz, natomiast specjalistyczne filtry antysmogowe redukują wartość pyłów zawieszonym PM2,5 i PM10 w nawiewanym powietrzu. Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła i z zamontowanym filtrem o wyższej skuteczności filtracji powietrza jest rozwiązaniem najbardziej praktycznym, chroniącym nasze zdrowie i jednocześnie energooszczędnym. W ten sposób dostarczamy do pomieszczenia i świeże i przefiltrowane powietrze, wolne od zanieczyszczeń.

Rekuperator wewnątrzścienny HRU-WALL - Alnor

Rekuperator wewnątrzścienny HRU-WALL

Podsumowując, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to wciąż rozwiązanie alternatywne, które nabiera coraz większej popularności. Prawidłowo zaprojektowana sieć kanałów gwarantuje nam właściwą wymianę powietrza w każdym pomieszczeniu i zapewni komfort bez względu na porę roku. Powietrze jest filtrowane, może być również podgrzane jeśli zdecydujemy się na dołożenie nagrzewnicy do systemu. Praca urządzenia może być zaprogramowana na każdy dzień tygodnia lub sterowana automatycznie przez czujniki stężenia dwutlenku węgla lub wilgotności powietrza. Wentylatory stosowane w rekuperatorach to energooszczędne urządzenia, więc koszty eksploatacyjne nie są wysokie.



Kontakt w sprawie produktów:

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
tel. (22) 737 40 00
www: www.alnor.com.pl
mail: wyślij wiadomość



Produkcja i dystrybucja elementów wentylacyjnych - kanałów » kształtek » kratek » nawiewników » przewodów elastycznych i kominkowych » taśm uszczelniających » akcesorii montażowych

Proponujemy również bezpłatne wsparcie poprzez oprogramowanie:

  • WENTYLE – Pełna elastyczność w projektowaniu
  • Alnor CAM – Sprawdź czy to działa, nie daj się robić w konia – buduj swoją przewagę
  • Platforma B2B – Sam zdecyduj w jakim trybie chcesz zostać obsłużony, oszczędzaj albo płać i wymagaj

Facebook Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o     Youtube Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o     Linkedin Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o     Instagram Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent