Rekuperatory.pl

Czujki czadu - czy są obowiązkowe

data aktualizacji: 05-03-2019, 12:12 – artykuł promocyjny

Czujniki czadu to proste, małe i tanie urządzenia, a potrafią uratować życie. Każdego roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Straż Pożarna alarmuje by wyposażyć się w tego typu czujki. Każdego roku również słyszymy doniesienia o tym, że czad zabija. Czy czujki czadu są obowiązkowe w każdym domu i mieszkaniu?

 

Czujniki czadu - przepisy

 

Montaż czujek czadu nie jest obowiązkowy. Nie ma przepisów obligujących nas do zakupu tego urządzenia, ale dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy traktować to jako nie pisaną zasadę i wyposażyć się w detektor tego podstępnego gazu.

Detektor tlenku węgla gwarantuje optymalną ochronę przed czadem
fot.: Pascal - detektor tlenku węgla gwarantuje optymalną ochronę przed czadem

Czujki czadu to sygnalizatory dźwiękowe, które uruchamiają się w momencie wykrycia obecności tlenku węgla w powietrzu. W takiej sytuacji mamy czas na szybką reakcję, która ratuje życie, gdyż ekspozycja na duże stężenie tego związku może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu 20-30 minut (groźne szczególnie nocą). Czad, który wdychamy powoduje ciężkie zmiany w naszym organizmie. Nie warto ryzykować zdrowia i życia własnej rodziny, zwłaszcza że cena czujki jest nie wielka - to tylko około 100 PLN.

Czujniki czadu - przepisy

fot.: Schiedel - wybierając certyfikowane urządzenie grzewcze i systemy kominowe zmniejszają ryzyko powstania czadu

POLECAMY:Czujnik czadu - czy warto

 

Czujnik wykrywający obecność tlenku węgla w domu może uratować życie! Płacąc około stu złotych możemy spać spokojnie. Jest to jednorazowy wydatek - z czujnika możemy korzystać przez kilka sezonów grzewczych - mają długą żywotność, czasem trzeba jedynie wymienić baterie (modele bezprzewodowe). A czad to gaz powstający przy spalaniu wszystkich paliw tradycyjnych (nie tylko węgla!!!). Każdy kto korzysta z takiego źródła ogrzewania powinien zainwestować w to proste urządzenie - bez względu na przepisy!


W razie wykrycia obecności czadu w powietrzu reaguj natychmiast - otwórz okno i wezwij pomoc dzwoniąc na 112!

 

O obecności czadu w powietrzu świadczą symptomy takie jak:

  • ból głowy,
  • osłabienie,
  • rozmazany obraz,
  • duszności,
  • nudności,
  • wymioty


ZOBACZ TAKŻE >> Komfortowa temperatura - od czego zależyOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Schiedel, Pascal


rekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema