Klimatyzacja przenośna - czy warto, kiedy się sprawdzi

artykuł promocyjny

Sezon upałów skłania nas do poszukiwania rozwiązań szybkich i skutecznych. Najlepiej też by były tanie i dawały zadawalające efekty. W takiej sytuacji często sięgamy więc po klimatyzator przenośny. Jest to niewielkie urządzenie, które jest w stanie klimatyzować różne pomieszczenia - w zależności od tego, gdzie go umieścimy. Ale czy jest on tak skuteczny jak klimatyzacja typu split? Jakie są zalety i wady systemów przenośnej klimatyzacji?

Z pewnością w czasie fali upałów jesteśmy w stanie dać dużo by uzyskać upragniony chłód. W domach i mieszkaniach najczęściej stosuje się klimatyzatory dwuelementowe typu split, czyli zbudowane z jednostki wewnętrznej montowanej na ścianie oraz części zewnętrznej. Druga grupa to urządzenia monoblokowe, w których obie jednostki zintegrowane są w wspólnej obudowie. System nowoczesnej klimatyzacji zapewnia znacznie więcej niż tylko chłodzenie powietrza. Większość dostępnych jednostek wyposażone są również w funkcję grzania, oczyszczania i osuszania powietrza oraz bardzo ważny system filtracji. Wszystko to sprawia, że klimatyzacja daje nam całkiem spore możliwości i decyzja o jej montażu może okazać się zbawienna nie tylko w trwającym (w naszym klimacie) krótko okresie uciążliwych upałów. Dlatego wybór i zakup klimatyzacji do domu warto mocno przemyśleć i rozważyć opcję, która będzie najbardziej optymalna.

fot.: Centrowent - klimatyzatory przenośne - AELIA N


 

Przeczytaj koniecznie >> Klimatyzator zimą

 

Montowanie klimatyzacji od podstaw związane jest z rozprowadzeniem instalacji do różnych pomieszczeń - klimatyzacja będzie funkcjonować jedynie w pomieszczeniach, w których znajduje się jednostka. Jeśli chcemy tego uniknąć lub na przykład nie możemy przeprowadzić takiego remontu (wynajmowane mieszkanie) nie musimy rezygnować z zalet posiadania klimatyzacji. W takiej sytuacji powinniśmy zdecydować się na model przenośny. Jednak montaż tradcyjnych systemów klimatyzacji zawsze jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym Jeśli mamy taką możliwość - wybierzmy klimatyzację typu split.

Sprawdź nasze zestawienie ponad 50 różnych jednostek klimatyzacji >> link


Klimatyzator przenośny na pewno pomoże nam lepiej schłodzić pomieszczenia niż zwykły wentylator, do tego posiada również filtry powietrza, co przemawia na jego korzyść.


 

klimatyzator przenośny ARIELLI AM-H12A4 LBR1-EU z funkcją grzania - 3.5 KW/3.3 KW

fot.: Marax - klimatyzator przenośny ARIELLI AM-H12A4 LBR1-EU z funkcją grzania - 3.5 KW/3.3 KW

 

Bez montażu, bez problemu... ale czy na pewno

 

Zasada działania klimatyzacji sprowadza się do schłodzenia mas powietrza za sprawą czynnika, który musi krążyć. Każda jednostka klimatyzacyjna - czy jest ona zamontowana na stałe, czy występuje w wersji przenośnej - musi zatem pobierać powietrze z pomieszczenia oraz odprowadzać zużyte masy na zewnątrz. Trzeba więc pamiętać, że klimatyzacja przenośna to nie tylko zgrabne urządzenie wielkości średniej walizki na kółkach, ale też rura wywiewna. Taka rura najczęściej ma średnicę 15 cm i musi być wyprowadzona na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest więc połączenie jej z kominowym przewodem wentylacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia, co może prowadzić do powstania podciśnienia odpowiedzialnego za zaburzenie ciągu wentylacyjnego. Dobrą praktyką jest więc dopuszczenie powietrza przez okno, co jednak obniża skuteczność klimatyzacji (większe zużycie energii, dłuży czas pracy urządzenia itp.).

 

Przy doborze klimatyzacji należy uwzględnić jego parametry pracy, by jak najlepiej poradził sobie z powierzchnią, do której będzie używany. Pamiętajmy też by sprawdzić jego opcje.

fot.: Systherm - klimatyzator przenośny GREE SHINY

Zobacz najczęściej czytany artykuł z działu klimatyzacja >> Klimatyzacja w domu - wszystko co musisz wiedzieć


Zdecydowanie największą zaletą klimatyzacji przenośnej jest jej mobilność. Jednostkę można bez problemu przesuwać z pomieszczenia do pomieszczenia - zazwyczaj posiadają wygodne kółka i rączkę do transportu. Jednak ważą dość sporo. Po stronie wad na pewno stoi fakt uciążliwego odprowadzenia kondensatu oraz dość głośna praca jak na tak niewielkie urządzenie. Decydując się na zakup sprawdźmy, jaki hałas emituje wybrany model.To warto wiedzieć o klimatyzacji - redakcja poleca:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marax, Systherm, Centrowent
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent