Rekuperatory.pl

Wentylacja w garażu - przepisy, porady

data aktualizacji: 24-12-2018, 06:17 – artykuł promocyjny

Wentylacja daje nam czyste i świeże powietrze do oddychania, a w każdym pomieszczeniu chcemy czuć się komfortowo, nawet jeśli nie spędzamy tam dużo czasu. Dzięki wymianie powietrza pozbywamy się też zapachów i szkodliwych substancji, które powstają w wyniku normalnego użytkowania danego pomieszczenia. Dlatego nawet garaż wymaga wentylacji i to bez względu czy jest on częścią bryły domu czy oddzielnym budynkiem.

W garażach najczęściej wykonuje się wentylację grawitacyjną, rzadziej mechaniczną. Aby naturalna wymiana powietrza mogła być realizowana potrzebne są otwory nawiewne - zazwyczaj są to otwory wlotowe w dolnej części ściany lub bramy garażowej oraz kanały odprowadzające zużyte masy powietrza - kratka przy lub w suficie po przeciwnej stronie pomieszczenia.

Wymiana powietrza w garażu w ramach działającej wentylacji jest bardzo ważna ze względu na obecność spalin będących efektem pracy silnika samochodowego. Tego typu opary posiadają substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na właścicielach garaży nałożony jest obowiązek zapewnienia wentylacji. Mówią o tym przepisy z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).

fot.: W zależności od wielkości, umiejscowienia oraz sposobu ewentulanego ogrzewania warunkowany jest sposób wentylacji w garażu

 

 

W garażu nieogrzewanym - najlepsza wentylacja naturalna

 

Jeśli garaż jest jedostanowiskowy przyjmuje się konieczność zapewniania otworów nawiewnych o powierzchni 0,04 m2. Na każde kolejne stanowisko oddzielone przegrodami budowanalnymi należy o tyle samo zwiększyć otwory. Jeden otwór musi znaleźć się przy podłodze, a drugi w sąsiedztwie stropu.

 

W garażu ogrzewanym - konieczność usunięcia wilgoci

 

W przypadku wentylacji grawitacyjnej należy zapewnić przewód wywiewny wyprowadzony ponad dach. Jego wysokość - od kratki do wylotu - nie może być mniejszej niż 3 m. Taki system ma zagwarantować przynajmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Drugie rozwiązanie to wentylacja mechaniczna z wentylatorem wyciągowym w jednym z otworów wentylacyjnych w ścianie z zachowaniem nawiewu powietrza przez otwór w dolnej części przeciwległej ściany lub bramy.

Wentylacja mechaniczna zawsze jest skuteczniejszą formą wymiany powietrza, jednak jej funkcjonowanie wymaga zużycia prądu. Dużym ryzykiem jest jednak garaż z wentylacją naturalną w bryle budynku umieszczony na najniższej kondygnacji (większość budynków z ubiegłej dekady). Wówczas po otwarciu drzwi może dojść do zasysania zanieczyszczonego powietrza z garażu przez kratki wentylacyjne w domu (mają większy ciąg). Aby temu zapobiec należałoby stworzyć układ drzwi otwieranych naprzemiennie lub wykorzystać wentylację mechaniczną o stałej wydajności.
 

Zobacz także:


 Opracowanie: Redakcja

Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra