jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Niska emisja - jak z nią walczyć

data aktualizacji: 14-02-2019, 10:10 – artykuł promocyjny

Problem emisji zanieczyszczeń do atmosfery przewija się coraz częściej. Za niską emisję uważa się wszelkie zanieczyszczenia komunikacyjne, emisję pyłów i szkodliwych gazów z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, głównie przy spalaniu węgla o niskich parametrach grzewczych. Są sposoby by realnie walczyć z nim i to na poziomie każdego gospodarstwa domowego. Trzeba je jednak poznać i wdrożyć w życie.

 

 

Niska emisja a smog

 

Niska emisja prowadzi do potęgowania efektu smogu, zwłaszcza w przypadku miejscowości o warunkach sprzyjających zaleganiu mas powietrza (tzw. słaba wentylacja). Niska emisja sprzyja powstawaniu smogu (nie jest to jednak to samo). 

 

Smog zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność na choroby układu krążenia i oddychania

 

Powstawanie oraz wielkość niskiej emisji zależy od środowisk lokalnych. Im lepsza polityka w danym regionie, wyższa świadomość społeczna oraz chęć działania na rzecz poprawy warunków środowiskowych, tym ograniczenie niskiej emisji jest łatwiejsze. Co można zrobić w tym kierunku? Zainwestować w czystą energię!
 

Program Czyste Powietrze - zainstaluj rekuperację taniej

 

 

Prawo a walka z niską emisją - polityka ekologiczna

 

Jako że niska emisja związana jest bezpośrednio z zanieczyszczeniami pochodzenia komunikacyjnego oraz z ogrzewania, każdy z nas ma na nią wpływ. Działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji dotyczą poszczególnych gospodarstw domowych i obejmują, m.in.:

  • wymiana źródła ciepła,
  • termomodernizacja budynków,
  • zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii,
  • zmiana nawyków komunikacyjnych - wybór transportu publicznego, roweru itp.


Działania mają też zasięg ogólnokrajowy i polegają głównie na dopasowaniu obowiązujących norm i przepisów do restrykcyjnych wymogów pozwalających redukować negatywne skutki emisji różnego rodzaju pyłów i szkodliwych gazów do atmosfery. Chodzi tu głównie o ustawę antysmogową.

 

Działania na poziomie gospodarstwa domowego ograniczające niską emisję

 

Najważniejsze z nich obejmują świadomość i wybór rozwiązań proekologicznych. Nadmierne oszczędzanie na jakości paliw wiąże się z niekorzystnym dla nas skutkiem. Nieefektywne spalanie taniego węgla o złej charakterystyce to jeden z najgorszych wariantów. Można temu przeciwdziałać. Jeszcze lepiej, gdy spalanie węgla zamienimy na inne medium. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy pomocy kolektorów słonecznych to jeden z podstawowych przykładów, jak dbając o środowisko możemy zaoszczędzić. Inwestycja w technikę solarną pozwala ograniczyć emisję ze spalania paliw kopalnianych, czy to w prywatnym domu, czy w elektrowni na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej i w pełni ekologicznej ze Słońca. I właśnie świadomość oraz efekt małych kroków jest w stanie zmienić stan środowiska w zakresie lokalnym i globalnym. Kolejnym wartym uwagi pomysłem jest wybór zeroemisyjnej techniki grzewczej. Są to głównie pompy ciepła, które czerpią energię z gruntu, wody lub powietrza. Ich działanie jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne domu bez emisji zanieczyszczeń do środowiska. Stosowanie dobrych praktyk w procesie projektowo – inwestycyjnym nie ogranicza się jedynie do wyboru systemu grzewczego bazującego na OZE. Równie ważne jest zmniejszanie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Można to osiągnąć stosując dobrą izolację termiczną. Izolacji wymagają ściany i stropy, a jakość okien i drzwi również ma tu znaczenie. Wybierając optymalne rozwiązania, za które często trzeba ponieść dodatkowe koszty zyskujemy na lata pewność, że nasze pieniądze nie będą marnowane, a my dbamy o to, czym oddychamy. Odpowiednio usytuowany oraz zaprojektowany budynek może dać nam spore oszczędności, także w postaci mniejszej emisji niskiej.

Niska emisja - jak z nią walczyć

fot.: Izolacje Ursa to szeroki wybór materiałów do izolacji termicznej i akustycznej

Kolejnym sposobem na ograniczenie ilości zużywanej energii jest jej odzysk. Najpopularniejszą jego formą będzie rekuperator, który pozwala na powtórne wykorzystanie energii z wentylacji.

Niska emisja - jak z nią walczyć

fot.: Rekuperatory.pl


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Smog i niska emisja - programy i dofinansowania na zwalczanie

 

  • Stiebel Eltron - ekologiczne pompy ciepła: ciepło do ogrzania domu oraz wody użytkowej pochodzi z natury, bez emisji spalin i dymu; rozwiązanie to służy do polepszenia jakości powietrza oraz redukcji SMOGu. W ramach programu EkoDotacja STOP SMOG trwającego od 23 kwietnia 2018 do 31 października 2018r. lub do wyczerpania zapasów obowiązują promocyjne ceny na powietrzne i gruntowe pompy ciepła w szerokim zakresie mocy, w tym również modele z opcją chłodzenia. Urządzenia są dedykowane do nowych oraz modernizowanych budynków.

Smog i niska emisja - programy i dofinansowania

 

  • Wienkra - w ofercie marki znajduje się wiele urządzeń mogących poprawić jakość powietrza w domu. To naturalne, że jeśli w miejscu, w którym mieszkamy powietrze jest złej jakości, to w naszym domu również będzie nie najlepsze. Stąd też konieczność używania urządzeń filtrujących, oczyszczających i uzdatniających powietrze, jak na przykład oczyszczacze powietrza dostępne w asortymencie Wienkra.

Niska emisja - jak z nią walczyć


Przeczytaj również:


 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Ursa, Stiebel Eltron, Wienkra


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Wienkra