Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

artykuł promocyjny

Agregat wody lodowej służy do odprowadzania ciepła z cieczy w procesie klimatyzacji. Jest to urządzenie dostarczające powietrza lub cieczy (wyróżnia się dwa typy agregatów) o niskiej temperaturze określonej dla danych warunków. Wykorzystuje się je głównie do utrzymania precyzyjnych procesów technologicznych wymagających konkretnych parametrów powietrza.

agregaty wody lodowej Carline

fot.: Carline 

Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

fot.: Lindab - woda lodowa to czynnik chłodzący o temperaturze ok. 6 °C. Może być to czysta woda lub mieszanina z dodatkami przeciwko zamarzaniu. Systemy wykorzystujące wodę lodową są mniej ryzykowne dla środowiska niż układy oparte na freonach.

 

Klimatyzacja z układem wody lodowej - klimatyzacja dla przemysłu

 

Instalacja wody lodowej jest alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej. Jest on dość tani, gdyż czynnikiem chłodniczym nie jest freon, a schładzana woda. Układ wody lodowej składa się z agregatu wody lodowej (chiler'a) i wewnętrznych odbiorników chłodu połączone instalacją hydrauliczną. Jednostki wewnętrzne przypominają tradycyjne klimatyzatory. Urządzenia te można wyposażyć w pompę ciepła, która obniży koszty eksploatacji. Instalacja wody lodowej przypomina system ogrzewania, z tym że zamiast gorącej wody użyto zimnej.

Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

fot.: Daikin - w agregatach chłodniczych Daikin wykorzystano zaawansowane technologie pomp ciepła i inwerterowych systemów sterowania oraz opcjonalnego odzysku ciepła

Wyższe koszty montażu rekompensuje tanie użytkowanie systemu z wodą lodową w porównaniu do instalacji freonowych. Aby w pełni cieszyć się z zalet tego systemu konieczny jest profesjonalny projekt i wykonanie.

Wodny system klimatyzacji VRF

fot.: Wienkra - Multi V Water to wodny system klimatyzacji VRF marki LG o najwyższym na świecie współczynniku uśrednionej i sezonowej wydajności energetycznejZastosowanie:

  • w przemyśle tworzyw sztucznych – w przebiegu wtrysku i rozdmuchu,
  • w czasie obróbki metali,
  • w odlewaniach środków chemicznych,
  • w przemyśle farmaceutycznym,
  • w przemyśle spożywczym,
  • w procesie wytwarzania papieru i cementu,
  • do chłodzenia zasilaczy i stacji energii elektrycznych, analitycznych przyrządów,
  • w trakcie wytwarzania półprzewodników, sprężonego powietrza i wielu innych procesach specjalistycznych,
  • w medycynie – do ochładzania urządzeń, np. lasery czy rezonans magnetyczny

Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

fot.: Iglotech - szafy klimatyzacji precyzyjnej z systemem wody lodowejKażdy układ wody lodowej do prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje dopasowania do każdego z pomieszczeń, które może wykonać specjalista na podstawie bilansu obciążenia cieplnego budynku pozwalającego określić moc agregatu wody lodowej. Na koniec konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji urządzeń z instalacją hydrauliczną.

 

Chiller - schładzacz cieczy

 

Woda lodowa powstaje właśnie w chillerze, czyli schładzaczu cieczy. Następnie trafia do urządzenia końcowego, którym najczęściej jest wentylatorowy wymiennik ciepła. Schłodzona ciecz w parowniku trafia do konkretnych chłodnic wykorzystując system pomp dystrybucyjnych.

Agregaty wody lodowej - chillery firmy MAXA

fot.: Alfaco - agregaty wody lodowej: chillery firmy MAXA

 

 

Free-cooling

 

Kolejnym procesem wykorzystywanym w systemach wody lodowej jest free-cooling, który ma za zadanie obniżyć koszty eksploatacji układu, którego działanie trwa cały rok. Możliwe jest to dzięki użycia chłodu zawartego w powietrzu zewnętrznym o niskiej temperaturze, np, w zimie. Pozwala to na wytwarzanie schłodzonej wody bez angażowania sprężarek chłodniczych. Free-cooling może być bezpośredni lub pośredni.

Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

fot.: Klima-therm - agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem z technologią FREECOOLING seria TURBOLINE


Agregaty wody lodowej chłodzone wodą czy powietrzem

 

W zależności od przebiegu procesu, w którym system wody lodowej ma być wykorzystany proces chłodzenia może mieć charakter scentralizowany lub zdecentralizowany. Pierwszy układ lepiej sprawdzi się w przypadku pracy ciągłej. Drugi typ dedykowany jest do sytuacji, kiedy procesy wymagają tej samej temperatury. Istnieje też możliwość tworzenia układów mieszanych.


Agregaty wody lodowej mogą być ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub ze skraplaczem chłodzonym cieczą.

Agregaty wody lodowej chłodzone wodą czy powietrzem

fot.: Iglotech - agregaty wody lodowej Emicon chłodzone powietrzem (z lewej) i wodą (z prawej)

I tak agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem to monobloki montowane najczęściej na zewnątrz budynku. System stanowi całość mieszczącą się w jednej obudowie. To najpopularniejszy i najtańszy system wody lodowej. Jesli jednostka zewnętrzna zostanie rozdzielona z pozostałymi częściami agregatu (montowane w budynku) mamy do czynienia z agregatem wody lodowej chłodzonym cieczą. To rozwiązanie choć droższe, ma wiele zalet. Przede wszystkim daje lepszy komfort użytkowania - są cichsze, mają wyższą wydajność i kompaktowe rozmiary.

Systemy wody lodowej - działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

fot.: Daikin - agregat zamonotowany na zewnątrz
Zobacz również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Carline, Alfaco, Iglotech, Lindab, Daikin, Klima-therm, Wienkra
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent