Rekuperatory.pl

Jakość powietrza w domu z rekuperacją i bez rekuperacji - porównanie

artykuł promocyjny

Zapewnienie regularnej wymiany powietrza przekłada się na jakość powietrza w domu, a co za tym idzie również zdrowie ludzi. Wśród sceptyków stosowania systemów rekuperacji w budownictwie mieszkalnym wciąż pojawia się argument, że jest to niepotrzebny koszt. Rekuperatory.pl udowadniają, że poniesiony koszt to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie, a każdy z nas chce żyć komfortowo. Warto zacząć od powietrza

Szacunkowo mówi się, że przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza! Bardzo często jednak aspekt jakości powietrza nie odgrywa ważnej roli w naszym podejściu do zdrowego stylu życia. Pożywienie ma kolor, smak, przyciąga wyglądem, zapachem, a powietrze łatwo pominąć...


O tym, jakie warunki panują w domu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną oraz w takim z rekuperacją pokazuje badanie jakości powietrza pod względem najbardzie znamiennych parametrów, które zostało przeprowadzone przez Rekuperatory.pl.

 

Warunki przeprowadzenia badania

 • czas: wrzesień 2013 r.
 • miejsce: kolejno w dwóch sypialniach z 2 dorosłych ludzi: jednej o metrażu 11 m2 w domu wielorodzinnym przy wentylacji grawitacyjnej i w drugiej o metrażu 12,5 m2 w domu jedorodzinnym z rekuperacją.
 • urządzenie pomiarowe: Wöhler CDL 210 - miernik stężenia dwutlenku węgla
 • warunki: podczas pomiaru w sypialni przebywały 2 osoby dorosłe, okna były zamknięte, drzwi pozostały lekko uchylone (co nie miało wpływu na pomiar w domu z rekuperacją, a w domu z grawitacją nieco polepszyło wynik końcowy).

Wöhler CDL 210 - miernik stężenia dwutlenku węgla

Pomiar poziomu dwutlenku węgla to najpopularniejszy wskaźnik jakości powietrza. Za granicę komfortu uznaje się wartość 1000 ppm, przy 1400 ppm powietrze odbieramy jako nieświeże, a wartość 2500 ppm jest już niebezpieczna dla ludzi (ból głowy, mdłości, zaburzenia koncentracji i równowagi)

 

Wyniki badania

 

DOM Z REKUPERACJĄ

 

 • stężenie CO2 - start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano.
 • poziom wilgoci w powietrzu: na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu

Dom z rekuperacją - czyste i zdrowe powietrze cały czas


WNIOSEK: dom z rekuperacją - czyste i zdrowe powietrze cały czas

Rekuperacja a zdrowie

 

>>> Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zalety


DOM Z WENTYLACJĄ GRAWITACYJNĄ

 

 • stężenie CO2 - start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm(!) w szczytowej fazie - poziom niebezpieczny dla zdrowia.
 • poziom wilgoci w powietrzu: rosnący w ciągu całej nocy

Do tego należy zauważyć, że przy rosnącym nasyceniu powietrza w parę wodną temperatura utrzymuje się stale na wysokim poziomie - to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. 

Dom bez rekuperacji - powietrze niebezpieczne dla zdrowia

 

WNIOSEK:  Dom bez rekuperacji - powietrze niebezpieczne dla zdrowia

 

 

Rekuperacja a zdrowie

 

 • w domu z rekuperacją nie ma potrzeby wietrzenia, gdyż efektywna wymiana powietrza powoduje utrzymywanie się komfortowych dla zdrowia i samopoczucia człowieka parametrów powietrza
 • w domu z wentylacją grawitacyjną poziom dwutlenku węgla i wilgoci stale rośnie aż do niebezpiecznej wartości, a ich usuwanie jest mało skuteczne
   

Rekuperacja to najlepsza wentylacja dla alergików, osób z chorobami płuc, jak astma, z obniżoną odpornością, dla malych dzieci i w podeszłym wieku. System mechanicznej wymiany powietrza to także najskuteczniejsza forma dbania o jakość powietrza dla każdego, kto chce żyć zdrowo.


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiKontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
ul. Rudzka 9-11
54-427 Wrocław
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomośćKompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji deweloperskich.
Montuje w całej Polsce od ponad 20 lat.

Firma posiada własne marki niezawodnych urządzeń i systemów do wentylacji, m.in. AERIS, AERISnext, NeoFlexGOLD, NeoFlexPRO, NeoFlexSTD, Itho, Climate Recovery.
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Firma wykonuje również projekty inżynierskie systemów rekuperacji dla najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce, m.in. Archon, HomeKONCEPT.

W swojej ofercie posiada także nawilżacze powietrza i systemy antysmogowe, a także gruntowe wymienniki ciepła.

Facebook REKUPERATORY.PL     Youtube REKUPERATORY.PL     Instagram REKUPERATORY.PL

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent