Rekuperatory.pl

Wentylacja to najważniejsza instalacja w budynku

artykuł promocyjny

Dostarczanie tlenu i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w domu to zadanie wentylacji. Czyste powietrze wewnętrzne jest nam potrzebne cały czas i nie ma innej możliwości, jak tylko wykorzystanie instalacji wentylacyjnej. Prawidłowa wentylacja to także wydajniejszy system grzewczy bo wilgoć w domu obniża komfort i powoduje, że nadmiernie nagrzewamy budynek. Bez wentylacji nie da się funkcjonować w nowoczesnym budynku.

Wentylacja jest nam potrzebna, bo do życia jest nam cały czas potrzebne świeże powietrze. Jak się szacuje bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć nawet trzy tygodnie, bez wody trzy dni, ale bez powietrza zaledwie kilkadziesiąt minut. Na tym nie koniec. Bardzo ważne jest również to, czym oddychamy. Czy będzie to świeże i zdrowe powietrze, czy mieszanina tlenu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wybór należy do nas.


fot.: Klima-therm - Rekuperator Fujitsu KCX

Pamiętajmy, że wentylacja w dużej mierze odpowiada za jakość naszego życia oraz Komfort cieplny

 

Całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin

 

Przepisy dotyczące wentylacji określają intensywność wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w danej jednostce czasu. Określa to norma PN-83/B-03430. Spełnienie tych wymogów to konieczność, aby można było stwierdzić, że w naszym domu jest wentylacja.

Wymiana powietrza w pomieszczeniach - jakie są normy, wytyczne

Nowa generacja central wentylacyjnych OSTBERG

fot.: Neovent

 

Aby dom oddychał...

 

Wentylacja to instalacja równoporawna z pozostałymi układami obecnymi w każdym domu - elektrycznym, gazowym, grzewczym, wodno-kanalizacyjnym. Nie może jej zabraknąć.

Chętnie inwestujemy w nowoczesne rozwiązania, w systemy ocieplenia mające realnie obniżyć zapotrzebowanie budyku na ciepło, czyli uczynić nasze ogrzewanie tańszym. Ale wciąż bronimy się przed modernizacją wentylacji. To co kiedyś było dostateczne, dziś coraz częściej zaczyna szfankować. Szczelne budownictwo zachwiało grawitacyjną wymianę powietrza - brak dopływu powietrza nieszczelnościami wyhamowało również jego usuwanie kanałami wywiewnymi.

Aby zmienić ten stan rzeczy należy zainwestować w rozwiązania wspomagające.  

Wentylacja to najważniejsza instalacja w budynku - wspomaganie naturalnego ciągu wentylacyjnego w domu

fot.: Brevis - nawiewniki okienne rozwiązanują problem braki dopływu powietrza z zewnątrz w zbyt szczelnych budynkach z wentylacją grawitacyjną; te dodatkowo posiadają filtr antysmogowy

 

  • Rodzaje wentylacji

Oprócz wspomnianej już wentylacji grawitacyjnej (naturalnej lub tradycyjnej) istnieją jeszcze inne typy wymiany powietrza. Działają one już ze wspomaganiem elektrycznym (mechanicznym). Formą przejściową jest wentylacja hybrydowa, czyli wykorzystująca typowe kanały wentylacyjne wyposażone w nasady hybrydowe umieszczone na zwieńczeniu. W pozostałych modelach działanie wentylacji wspomagane jest wentylatorami w różnej formie. Najbardziej zaawansowana forma to wentylacja z odzyskiem ciepła nazywana rekuperacją. Przeczytaj koniecznie charakterystykę poszczególnych typów >> Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach.

Wentylacja to najważniejsza instalacja w domu

fot.: Rekuperatory.pl - skuteczna wentylacja musi być zapewniona w sposób ciągły


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

  • Brak wentylacji

Brak wentylacji niesie szereg negatywnych skutków. Po pierwsze zła jakość powietrza w domu wpływa na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności powietrza w domu sprzyja namnażaniu się grzybów i pleśni, które są przyczyną wielu alergii oraz astmy. Do tego brak wentylacji powoduje niszczenie również samego budynku. Dlaczego? Przeczytaj >> Brak wentylacji - skutki dla ludzi i budynków

 

Aby powietrze w domu było zdrowsze niż na dworze...

 

Znacznie ponad połowę doby spędzamy w budynkach zamkniętych - dom, praca, szkoła... Zatem jakość powietrza w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i kondycji. Często świadomie wybieramy zdrową żywność, bo chcemy czuć sie lepiej, zachować młodość, ładny wygląd i formę na dłużej. A co z Dlaczego wentylacja to najważniejsza instalacja w domupowietrzem? Nie widać go, ale jest równie ważne! Zgodnie z powiedzeniem "Jesteś tym, co jesz" możemy powiedzieć również "Jesteś tym, czym oddychasz". Gdy po powrocie do domu czujemy zaduch i nieświeże powietrze to znak, że trzeba coś szybko zmienić. A do tego jest jeszcze szerokie spektrum zanieczyszczeń, których nie czujemy.
 

fot.: Pro-Vent - nowoczesna wentylacja zapewnia także filtrację powietrza zewnętrznego

 

Trochę faktów i liczb...

  • około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych wiąże się z ich zagrzybieniem.
    W warunkach podwyższonej wilgotności powietrza oraz przy niższych temperaturach ich wzrost jest szybki. Mają małe wymagania, dlatego trudno się ich pozbyć. Są przyczyną poważnych schorzeń (grzybic skórnych i grzybic błon śluzowych, schorzeń alergicznych, a nawet nowotworów). Powodują także niszczenie układu odpornościowego i nerwowego.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnychNowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

fot.: Ingremio - przewody wentylacyjne Airflex Spectra posiadają specjalną powłokę wewnętrzną, która chroni je przed kolonizacją przez mikroorganizmy, a tym samym powietrze, które nimi przepływa nie roznosi tych patogenów na budynek

  • powszechnie używane materiały budowlane i wykończeniowe emitują szkodliwe wyziewy
    Paleta chemikaliów, które krążą w domu jest bardzo rozbudowana. Część z nich podlega pewnym normom i przepisom, inne nie są jeszcze na tyle poznane by móc je ograniczać lub eliminować.

 

Wentylacja w domu - przeczytaj koniecznie

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Klima-therm, Neovent, Brevis, Ingremio, Rekuperatory.pl


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal  ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca