Rekuperatory.pl

Suche okna i ściany bez grzybów - zainwestuj w rekuperację

data aktualizacji: 04-04-2019, 08:33 – artykuł promocyjny

Rekuperacja staje się coraz bardziej popularna. Ma to związek z rosnącą świadomością społeczeństwa, ale też wynika z chęci dbania o jakość powietrza w domu. Czynnikiem zwiększającym atrakcyjność tej instalacji jest oszczędność, gdyż jak wiadomo rekuperacja odzyskuje ciepło wentylacyjne.

 


Rekuperator – naprawdę warto

 

Decyzję o montażu rekuperacji warto podjąć świadomie. Jest to instalacja nowoczesna, która wciąż zyskuje na popularności, ale ciągle pojawiają się też głosy sprzeciwu, że do tej pory funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej (działającej "za darmo") było oczywiste, to po co inwestować duże pieniądze w taki wariant. Tymczasem zapewnienie optymalnych warunków w domu wymaga odpowiedniej obróbki powietrza.
 

Zobacz koniecznie >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku

 

Dzięki rekuperacji do pomieszczeń dostarczana jest zbilansowana i w stałych cyklach odpowiednia ilość świeżego powietrza. Mimo że jest to powietrze zewnętrzne to nie zawiera zanieczyszczeń, bo zanim trafi do domu przechodzi proces filtracji. W ramach tego samego cyklu z domu usuwana jest wilgoć i zanieczyszczenia bytowe. W domu, w którym działa rekuperacja powietrze jest wolne od alergenów, wirusów, bakterii, grzybów oraz innych zanieczyszczeń obniżających nasz komfort oraz negatywnie wpływających na zdrowie. 

Suche okna i ściany bez grzybów - zainwestuj w rekuperację

fot.: Rekuperatory.pl

 

Rekuperacja to nie chwilowa moda, to konieczność nowoczesnego budownictwa

W ramach dostosowania budownictwa do unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków rekuperacja będzie coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu.


Zacznijmy od początku...

Wzrost kosztów ponoszonych na ogrzewanie oraz wyczerpywanie się konwencjonalnych źródeł energii (gaz, węgiel) wymusiło na społeczeństwie potrzebę poszukiwań nowych systemów budowania domów.

Był to początek szczelnego budownictwa. Przede wszystkim zaczęto promować ściany i okna, które niemal nie przewodzą ciepła, ale też nie przepuszczają powietrza (tworzą termos).

Potrzeby energetyczne (były na pierwszym planie) zostały spełnione. Jednak konsekwencją tych zmian było znaczne pogorszenie warunków bytowych w takim domu -  zjawisko nazywane Syndromem Chorego Budynku

W szczelnych domach występuje bardzo zła jakość powietrza. Są one zatem niekorzystne dla człowieka. Prowadzą do licznych chorób, zaawansowanych odmian alergii i innych dysfunkcji układu oddechowego.

Stąd też zrodziła się potrzeba poszukiwania rozwiązania, które odwróci tą sytuację, ale nadal pozwoli oszczędzać energię cieplną.

Tak powstał rekuperator, czyli jednostka wentylacji mechanicznej, która odzyskuje ciepło z powietrza, które opuszcza budynek. 

Rekuperacja jest potrzebna w szczelnym budownictwie

fot.: Rekuperatory.pl

 

Wnioski...

  • Coraz więcej Inwestorów poszukuje systemowych rozwiązań polegających na zmniejszeniu zużycia energii cieplnej niezbędnej do ogrzania budynku, a ciepło wentylacyjne ma spory potencjał
  • Coraz więcej osób ma świadomość wpływu jakości powietrza na zdrowie - również w perspektywie długofalowej (kampanie na rzecz ograniczenia smogu itp.)

Kompaktowa centrala rekuperacyjna KCX

fot.: Klimor - centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła w wersji kompaktowej

 

Źle działająca wentylacja to choroby i to przewlekłe. W tej perspektywie analiza - ile będzie nas kosztować rekuperacja, a ile brak świeżego i czystego powietrza w domu - przybiera inny wymiar.

 

 

Grzyb w domu - jak się go pozbyć

 

Jeśli w domu nie ma sprawnie działającej wentylacji (a w każdym domu ze szczelnymi oknami i ocieplonymi ścianami wydajność systemów grawitacyjnych jest poniżej normy) to dochodzi do zjawisk, które są bardzo szkodliwe, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak także dla samego budynku.

Brak sprawnie działającej wentylacji powoduje przesiąknięcie wilgocią ścian i stropów budynku. W zawilgoconych domach potrzeba na ciepło jest większa. Tak zaczyna się błędne koło. Im bardziej ogrzewamy budynek, tym zawilgocenie rośnie. Większa wilgoć przy wysokich temperaturach przyczynia się do rozwoju grzybów, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Ci lokatorzy poważnie szkodzą naszemu zdrowiu, niszczą elementy konstrukcyjne budynku i pogarszają jakość życia w domu.

Ważne

Powietrze w domu zużywa się oraz kumulują się w nim wszelkie zanieczyszczenia, dlatego wymaga się ciągłej jego wymiany, a umożliwi to tylko sprawnie działająca wentylacja. W przypadku szczelnego budownictwa najlepszym rozwiązaniem jest montaż rekuperacji.

Zainwestuj w rekuperację - czyste powietrze w domu

fot.: Pro-Vent - rekuperator to niewielkie urządzenie, które może znacznie poprawić komfort naszego życia

Rekuperacja zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i rozwoju toksycznych grzybów i pleśni

 

 

Zaparowane okna w domu - przyczyny, zapobiegania

 

Jednym z częstych problemów w wielu domach jest też zjawisko rosy na szybach. Problem ten pojawia się głównie zimą, gdy na dworze temperatury spadają a w domu powietrze jest nagrzane. Taki stan jest też nam dobrze znany w łazience po kąpieli, kiedy nadmiar wilgoci przyczynia się do zaparowania lustra, w którym nic nie widać.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła KNV LUX - Neovent

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła KNV LUX - Neovent

Dzięki rekuperacji nadmiar wilgoci jest tak szybko usuwany, że okna i lustra zawsze będą suche

Bartosz - rekuperator VENA Standard 3

fot.: Bartosz - rekuperator VENA Standard 3

 

Rekuperacja  - warto wiedzieć

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Pro-Vent, Klimor, Neovent


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema