Rekuperatory.pl

Zdrowy budynek

artykuł promocyjny

Zdrowe budownictwo musi być zrównoważone. Oprócz materiałów, które wykorzystane będą do budowy konieczne jest zadbanie również o jakość powietrza. Orientacja budynku względem stron świata wpływa na optymalne nasłonecznienie, w którym najważniejsze jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie kosztów za energię.

W budynkach przebywamy nawet około 90% naszego czasu, dlatego przebywanie w nim może nam szkodzić lub być dobroczynne. Dbając o jakość wykorzystanych materiałów budowalnych oraz inwestując w nowoczesne rozwiązania inwestujemy w swoje zdrowie.

Filtracja powietrza wewnętrznego to coraz częściej konieczność

fot.: Rekuperatory.pl - filtracja powietrza wewnętrznego to coraz częściej konieczność

 

Zdrowy budynek, czyli jaki

 

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia na problem jakości powietrza w pomieszczeniach zwróciła uwagę już w latach osiemdzięsiątych. Przebywanie w budynku, w którym powietrze ma złe parametry prowadzi do chorób, a całe zjawisko zostało nazwane syndromem chorego budynku (z ang. SBS). Od tego czasu wiele się zmieniło, ale problem nadal pozostał aktualny, a może nawet się nasilił.

 

Przeczytaj więcej >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku


Wpływ na to ma przede wszystkim jakość używanych materiałów budowlanych zawierających wiele związków chemicznych, w tym rozsławiony w złym świetle formaldehyd o szerokim spektrum zastosowania. Brak dobrych i skutecznych regulacji prawnych sprawia, że mimo świadomości wpływu na nasze zdrowie tych substancji nadal są one używane w dużych ilościach, a nawet często dochodzi do przekroczenia emisji. Nie obce są także praktyki zastępowania jednej substancji inną o podobnym działaniu, ale w mniejszym stopniu nacechowaną negatywną opinią. Cała grupa zanieczyszczeń o charakterze chemicznym to poważny problem, niestety nie jedyny. Do tego dochodzą jeszcze związki pochodzenia naturalnego. Drobnoustroje, pleśnie i grzyby to filtr bilogoiczny o równie silnym i szkodliwym działaniu. Pojawiają się w budynku o niesprawnej wentylacji lub źle działającej klimatyzacji, czyli wtedy gdy mamy nadmiar wilgoci. Są one nieco łatwiejsze do zlokalizowania - wykwity i plamy pleśni widoczne gołym okiem, zapach stęchlizny itp. - ale działania należy podjąć szybko i radykalnie. W przypadku zanieczyszczeń chemicznych często nie mamy pojęcia o ich obecności, a walka z nimi przypomina syzyfową pracę.


Zobacz także >> Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

 

Zdrowy budynek - dla kogo

 

Określenie nowoczesne rozwiązania, naturalne materiały itd od razu kojarzą nam się z inwestycjami będącymi poza zasięgiem wielu z nas. Konieczne jednak jest uświadomienie sobie, że zgodnie z maksymą lepiej zapobiegac niż leczyć, tego typu inwestycje są bardzo dobrą lokatą, która będzie procentować w postaci lepszego samopoczucia, dobrego zdrowia oraz lepszej wydajności. Do tego zachętą w planowaniu powinny być wytyczne unijnych Warunków Technicznych, którym będzie musiał sprostać każdy budynek po 2021 roku.

Napęd elektryczny do ram okiennych BDT

fot.: D+H - Napęd elektryczny do ram okiennych BDT powoduje rozszczelnienie okna, dzięki czemu w pomieszczeniu następuje powolna wymiana powietrza

 

Zdrowe powietrze w domu

 

Jakość powietrza to temat bardzo dużej rangi. Dotyczy on zarówno tego zewnętrznego jak i krążącego w budynku. Pamietajmy przy tym, że w większości przypadków powietrze z zewnątrz trafia do budynku. Można jednak temu zapobiec. Rozwiązaniem jest rekuperacja. Tego typu system wentylacji zawsze zapewnia świeże powietrze nawet bez konieczności wietrzenia. Do tego system wyposażony jest filtry pozwalające oczyścić mieszaninę gazów, którą oddychamy z zanieczyszczeń oraz CO2.


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

 

Jakość powietrza - przeczytaj również:





Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, D+H




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent