Najlepszy rekuperator - jak wybrać
artykuł promocyjny
Rekuperacja to inwestycja w świadome zarządzanie energią we własnym gospodarstwie domowym, ekologiczne podejście do kwestii kurczących się zasobów oraz najskuteczniejszy sposób na czyste i zdrowe powietrze w domu. Coraz częściej decydujemy się na tego typu wentylację w domu ze względu na jej skuteczność w nowoczesnym budownictwie, gdzie standardy energetyczne wciąż podlegają podwyższeniu. Jak zatem wybrać system rekuperacji by czerpać w pełni z jego zalet oraz na co zwrócić uwagę na etapie planowania wentylacji w domu? Poniżej charakterystyka wraz z praktycznymi przykładami.
Co to jest rekuperator i jak działa rekuperacja
Rekuperacja jest to jeden ze sposobów wymiany powietrza, czyli wentylacji budynku. Należy do grupy wentylacji mechanicznej, czyli zasilanej energią elektryczną. To co czyni ją wyjątkową na tle pozostałych typów wentylacji to możliwość odzysku ciepła z wywiewanego powietrza z domu bez mieszania się go ze świeżymi masami napływającymi z zewnątrz. Sercem takiej wentylacji jest rekuperator, czyli urządzenie odpowiedzialne za odzysk ciepła. Poza tym konieczne są kanały wentylacyjne do rozprowadzenia powietrza po budynku oraz punkty nawiewne i wywiewne. Całość musi posiadać także podłączenie elektryczne, które wymaga oddzielnej instalacji.
fot.: AERISnext 350 - rekuperator to centrala wentylacyjną z odzyskiem ciepła
Rekuperator to urządzenie wyposażone w filtry przez co powietrze w domu z rekuperacją pozbawione jest bakterii, wirusów, grzybów, zapachów, kurzu, wilgoci oraz substancji szkodliwych, które towarzyszą nam w pomieszczeniach zamkniętych.
fot.: rekuperator odpowiada również za wstępną filtrację powietrza z zanieczyszczeń zewnętrznych, m.in. insektów, ale także smogu
-
Praca rekuperatora
Rolą rekuperacji jest wymiana powietrza w domu przy zachowaniu jak najwyższego komfortu termicznego wewnątrz budynku. W tym celu rekuperator odzyskuje energię z wywiewanego powietrza wywiewanego w okresie zimowym, gdy w domu jest ciepło, a na dworze znacznie zimniej. Napływające powietrze ogrzewa się od wychodzącego - nawiew bez uczucia chłodu i przeciągu.
Przykład: temperatura powietrza zewnętrznego 7,5 stopni C, a nawiewanego 21,3 stopnie. Oznacza to, że rekuperator odzyskał ciepło równe 13,8 stopni Celsjusza.
Latem proces ten zostaje odwrócony - chłodniejsze powietrze z domu schładza to cieplejsze napływające z dworu. Wymiennik rekuperatora zawsze wymienia ciepło pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym. Rekuperację można dodatkowo rozbudować o system GWC (gruntowy wymiennik ciepła) lub klimatyzator.
fot.: Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja - porównanie
- Rekuperacja - konieczność, czy fanaberia
System rekuperacji jest metodą względnie młodą. Po raz pierwszy rekuperator w domu jednorodzinnym został zastosowany około dwudziestu lat temu w Skandynawii, gdzie obecnie jest użytkowany przez około 95% nowych domów. W niektórych krajach, jak na przykład Niemcy tego typu instalacja jest dotowana przez rząd kusząc swoich obywatelii tańszym montażem. W naszym kraju dalej rekuperację uważa się za wymysł inwestora, choć coraz częściej doceniamy zalety wymiany powietrz z odzyskiem ciepła.
fot.: Jak się zmieniało podejście do kwestii wentylacji w polskich domach
Wymiennik rekuperatora jako źródło odzysku ciepła
Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła znajdujący się w jego centralnej części. To od niego zależą parametry odzysku ciepła. Wymiennik może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Za najskuteczniejsze w swym działaniu uważane są wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują największy procent energii z powietrza wywiewanego. W wymienniku powietrze wyciągane z pomieszczeń mija się - nie mieszając się - z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Wymiennik rekuperatora może mieć również postać entalpiczną, wówczas ciepło będzie odzyskiwane z wilgoci.
fot.: Zasada działa wymiennik w rekuperatorze
Rekuperator zapewnia warunki w domu porównywalne z permamentnym wietrzeniem, jednak w porównaniu do tradycyjnych metod z otwartym oknem nie dochodzi do znacznego wychłodzenia budynku oraz weliminowane zostaje zjawisko przeciągów, które są dla naszego organizmu sytuacją wyjątkowo niekorzystną.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora
Wybór rekuperatora powinien obejmować rodzaj wymiennika (opisane wyżej) oraz szereg dodatkowych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Są to:
- obejście By-pass
By-pass jest to specjalnie zaprojektowanym obejściem dla powietrza wywiewanego z pomieszczeń. By-pass używany jest głównie latem, gdy chłodniejsze powietrze wprowadzane jest bezpośrednio do budynku. W rekuperatorach AERIS jest w pełni automatyczny, jedynym parametrem, jaki należy określić jest tzw. temperatura komfortu, jaką chce się uzyskać w budynku.
- System sterowania rekuperatorem
Za pomocą sterowników ustawić można stopnie regulacji wydajności pracy rekuperatora. W przypadku rekuperatorów AERISnext stosuje się sterowniki ComfoSense lub ComfoSwitch.
- Sterownik ComfoSwitch do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w wersji pełnej i wersji standard.
- Intuicyjny sterownik do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w pełnej wersji.
Kontakt w sprawie montażu rekuperacji: REKUPERATORY.PL ul. Rudzka 9-11 54-427 Wrocław Infolinia 603 446 366 www: www.rekuperatory.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
Kompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji deweloperskich.
Firma posiada własne marki niezawodnych urządzeń i systemów do wentylacji, m.in. AERIS, AERISnext, NeoFlexGOLD, NeoFlexPRO, NeoFlexSTD, Itho, Climate Recovery. Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji
|






- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
- Czym jest system SmartAIR?
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?

- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept